Lasīšanas laiks: 2 min
Jau 2021. gadā atbalsta konkursa iedzīvotāju iniciatīvām “Sabiedrība ar dvēseli 2021” ietvaros iedzīvotāju grupa “Strenču fotogrāfa Dāvja Spundes piemiņai” sadarbībā ar mākslinieku Edgaru Kvjatkovski izveidoja un Strenču kapsētā, kur ir fotogrāfa atdusas vieta, uzstādīja oriģinālu pieminekli Strenču vēstures foto dokumentētājam Dāvim Spundem. Piemineklis ir fotoaparāta formā ar stiklā iestrādātiem Spundes fotouzņēmumiem, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Projektu vadības nodaļas projektu vadītāja Madara Ribozola.
4. jūnijā notika pieminekļa atklāšana. Pasākumā piedalījās projekta īstenošanas grupa, fotovēsturnieks un fotogrāfs Pēteris Korsaks, Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājuma darba speciāliste–arhivāre, Strenču fotovēstures pētniece Solvita Zariņa, literatūrvēsturnieks, filoloģijas doktors Jānis Zālītis un citi ar projekta īstenošanu un Dāvja Spundes un viņa mācekļa Jāņa Ziemeļnieka daiļradi saistīti cilvēki.
Pasākuma ietvaros ar Dāvja Spundes ieguldījumu Latvijas fotogrāfijas vēsturē un vizuālo liecību saglabāšanā par Strenčiem starpkaru periodā dalījās Dāvja Spundes māsas mazdēls Viktors Gustsons.
Dāvis Spunde (1878-1960) ir dzimis Valkas apriņķa Vijciema pagasta „Zālītēs” zemkopju ģimenē. Savu pirmo darbnīcu Dāvis Spunde atvēra Vijciema muižā 1904. gada 13.decembrī, bet jau 1909. gada janvāra beigās viņš pārcēlās uz Strenčiem. Dāvis Spunde bija aktīvs Latviešu Fotogrāfiskās biedrības biedrs, kā arī bieži rakstīja publikācijas žurnālam „Stari” un „Atpūta”.
Fotogrāfs ir dokumentējis Strenču un apkārtējo pagastu notikumus. Galvenokārt tie ir portreti, kas uzņemti salonā, kā arī dažādi darba procesi – ielu bruģēšana, jaunu ēku celšana, baļķu pludināšana Gaujā, kā arī kāzas, bēres, sporta notikumi, slimnīcas ikdiena u.c. Spundes fotodarbnīcā strādājis arī dzejnieks Jānis Ziemeļnieks (Jānis Krauklis), kā arī viņa brālis Konrāds un māsa Paulīna. Vērtīgā kolekcija ar 13 000 vienību lielu stikla fotoplašu kolekciju iegūta 2004. gadā ar Kultūras ministrijas un nekustamo īpašumu kompānijas „Latio” atbalstu. Iegūtie attēli dod priekšstatu par Latvijas kultūrvidi no 1920. līdz 1950. gadam.
Daļu fotogrāfiju izdevējs “Orbīta” ir iekļāvis un izdevis fotogrāmatā “Stikla Strenči”, kas atkārtoti izdots 2020. gadā. Fotogrāmata nominēta konkursa Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards kategorijā Gada fotogrāmata 2020, kā arī fotofestivāla “Rencontres d’Arles” gada balvai kategorijā Vēsturiskā grāmata 2020. Abos konkursos grāmata iekļuvusi finālistu sarakstā starp pasaules desmit labākajām fotogrāmatām.