Lasīšanas laiks: 4 min
Piektdien, 12.jūnijā, Valmierā, viesnīcā “Wolmar”, notika informatīvs seminārs “Iespējas uzņēmējiem un uzņēmējdarbības attīstībai jaunajā ES fondu plānošanas periodā 2014.-2020. gadam: pārrobežu sadarbības programmas un Erasmus+”.
Ikviens interesents varēja uzzināt vairāk par Eiropas teritoriālās sadarbības programmu aktualitātēm un atbalsta veidiem, kā arī iegūt plašāku informāciju par Baltijas jūras reģiona pierobežu sadarbības programmu, Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmu un Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmu Seminārā varēja uzzināt arī par programmas Erasmus+ piedāvātajām iespējām Latvijas uzņēmējiem.
Baltijas jūras reģiona pierobežas sadarbības mērķis ir veicināt starptautisku sadarbību valstu uzņēmumos, kura palīdzētu sasniegt programmas galvenos pamatmērķus:
- Inovācijas spējas – veicinātu tādu inovāciju sistēmu radīšanu, kas, izmantojot reģiona potenciālu, atbalstītu ieguldījumu inovāciju infrastruktūrā, īstenotu gudras specializācijas stratēģijas un attīstītu spēju radīt un komercializēt inovācijas reģionā.
- Efektīva dabas resursu pārvaldība – samazināt Baltijas jūras piesārņojumu un stiprināt resursu izdevīgu izaugsmi, jo īpaši ilgtspējīgu ražošanu un atjaunojamu energoresursu izmantošanu, energoefektivitāti un izdevīgu jūras nozaru izaugsmi.
- Ilgtspējīgu transporta nozari – veicināt labāko sekundāro un terciāro transporta tīklu un mezglu savienošanu Baltijas jūras reģionā.
- Institucionālā kapacitāte makroreģionu sadarbībā – atbalstīt Eiropas Savienības Stratēģijas Baltijas jūras reģionam ieviešanu, kā arī veicināt partnervalstu reģionālo stratēģiju kopīgo prioritāšu īstenošanu.
Programmā ir 11 dalībvalstis – Dānija, Igaunija, Somija, Latvija, Lietuva, Polija, Zviedrija, atsevišķi Vācijas reģioni – Berlīnes, Brandenburgas, Brēmenes, Hamburgas reģioni.
Lai īstenotu projektu, tajā jāpiedalās vismaz trim partneriestādēm no vismaz trim programmas dalībvalstīm.
Programmu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Programmas projektiem pieejamais ERAF finansējums ir 248 000 819 eiro.
Programmas līdzfinansējuma likme Latvijas projektu partnerim ir 85% no projekta attiecināmajiem izdevumiem. Nacionālais līdzfinansējums 15% apmērā jānodrošina projekta partnerim, pastāstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības VARAM Attīstības instrumentu departamenta Teritoriālās sadarbības nodaļas vecākā eksperte Ilga Gruševa.
Igaunijas-Latvijas programmas 2014.-2020. gadam mērķis ir stiprināt sadarbību starp Igaunijas un Latvijas reģioniem, sasniedzot šādus stratēģiskos mērķus: aktīva un pievilcīga uzņēmējdarbības vide, tīra un augstvērtīga dzīves vide, labāks ostu tīkls un integrēts darba tirgus.
Programmas teritorija Latvijā ir Kurzemes un Vidzemes reģioni, Rīga un Pierīga. Savukārt Igaunijā programmas teritorija ir Dienvidigaunijas, un Rietumigaunijas reģioni.
Lai īstenotu projektu projektā ir, jāpiedalās vismaz vienam partnerim no katras programmas dalībvalsts.
Programmu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Programmas projektiem pieejamais ERAF finansējums ir 35 359 236 eiro.
Programmas līdzfinansējuma likme Latvijas projektu partnerim ir 85% no projekta attiecināmajiem izdevumiem. Nacionālais līdzfinansējums 15% apmērā jānodrošina projekta partnerim.
2014.gada statistikas dati liecina, ka 53% no aptaujātajiem jaunajiem uzņēmumiem vēlētos sadarboties ar Igauniju, bet 14% no aptaujātajiem uzņēmumiem jau sadarbojas ar Igauniju, pastāstīja Igaunijas-Latvijas programmas konsultantes Laura Lulle un Vineta Šnore.
Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas ietvaros 2014.-2020.gadā ir iespējams saņemt finansiālu atbalstu konkurētspējīgas ekonomikas, ilgtspējīgas kopīgu resursu izmantošanas, transporta, preču un cilvēku plūsmas, kā arī mazo osto pakalpojumu uzlabošanas, kvalificēta un sociāli iekļaujoša reģiona attīstīšanas aktivitātēm.
Centrālās Baltijas jūras programmai ir trīs apakšprogrammas: Centrālā Baltijas jūras reģiona apakšprogramma, Dienvidsomijas – Igaunijas, kā arī Arhipelāgu un salu apakšprogramma. Latvija piedalās tikai Centrālās Baltijas jūras reģiona programmā.
Programma aptver 27 reģionus četrās valstīs – Latvijā, Igaunijā, Zviedrijā un Somijā tai skaitā Ālandu salas.
Projektā jāpiedalās vismaz diviem partneriem no vismaz divām programmas dalībvalstīm, tādejādi sniedzot pievienoto vērtību visam Centrālajam Baltijas Jūras reģionam.
Programmu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Programmas projektiem pieejamais ERAF finansējums ir 115 168 800 eiro.
Programmas līdzfinansējuma likme Latvijas projektu partnerim ir 85% no projekta attiecināmajiem izdevumiem. Nacionālais līdzfinansējums 15% apmērā jānodrošina projekta partnerim, pastāstīja Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas nacionālā kontaktpunkta Latvijā pārstāve Līga Djačenko.
ES programmā Erasmus+ privāti uzņēmēji var piesaistīt ārvalstu praktikantus un sūtīt savus darbiniekus pieredzes apmaiņā par prakšu organizēšanu. Tāpat uzņēmēji var iesaistīties arī lielāka mēroga sadarbības projektos visā Eiropā – veidot Stratēģiskās partnerības, Zināšanu apvienības vai Nozaru prasmju apvienības ar izglītības institūcijām.
Programmas pamatdarbības:
- Mācību mobilitāte;
- Sadarbības projekti;
- Atbalsta politikas iniciatīva.
Kopējais programmas budžets līdz 2020. gadam ir 15. miljoni eiro. Lielākais finansējums tiek piešķirts augstākās izglītības iestādēm un profesionālajām skolām, pastāstīja VIAA ES Izglītības programmu departamenta direktore Ennata Kivriņa un VIAA ES Izglītības programmu departamenta Stratēģisko partnerību nodaļas Vecākā programmas speciāliste Irīna Stoļarova,
Semināru organizēja Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras Vidzemes nodaļa, Igaunijas-Latvijas pārrobežu programma, Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas nacionālais kontaktpunkts Latvijā un Valsts izglītības attīstības aģentūra.