Lasīšanas laiks: 4 min
“Smiltenes tehnikuma nākamajiem veterinārārsta asistentiem un celtniecības un ceļu būves mehāniķiem priekšā iespaidiem bagāts mēnesis Spānijā, no kurienes jaunieši noteikti atgriezīsies zinošāki un ar plašāku redzesloku,” pārliecināti skolas profesionālo priekšmetu skolotāji Jānis Zarkevičs un Guntars Mednis, kuri “Erasmus+” projektā iesaistītos jauniešus pavadīja uz prakses vietām ārzemēs un tikās ar viņu darba devējiem veterinārajā klīnikā un automobiļu tirdzniecības, tehniskās apkalpes un remonta uzņēmumos.
Skolotāji ar lepnumu stāsta, ka visos uzņēmumos par skolas audzēkņiem bijušas labas atsauksmes un jauniešiem ātri piedāvāti darbi, ko neuztic kuram katram. “Nākamie veterinārārsta asistenti strādās nelielā, bet vietējo iedzīvotāju iecienītā klīnikā, kur katru dienu sniedz palīdzību gan daudziem, visiem labi zināmajiem mājas mīluļiem, gan eksotiskajiem dzīvniekiem,” stāsta Jānis Zarkevičs.
“Jauniešiem gūs daudzveidīgu pieredzi, asistējot operāciju zālē un piedaloties diagnostikā, izmantojot modernākās iekārtas. Ārsti tehnikuma “vetiņus” pat aicināja doties līdzi mājas vizītēs.”
Savukārt nākamie celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķi strādās uzņēmumos, kur tirgo un labo dažādu marku automašīnas (pārsvarā – itāļu un franču – Renault, Fiat, Jeep, Citroёn, Alfa Romeo u.c.), kā arī veic to tehnisko apkalpi.
“Spānijā vien retais brauc ar automobili, kas vecāks par pieciem gadiem,”
pieredzē dalās Guntars Mednis. “Izstrādāti stingri tehniskās apkalpes noteikumi gan attiecībā uz mašīnu eļļas veidu un kvalitāti, gan eļļas maiņu. Automobiļa īpašniekam pēc noteikta nobraukto kilometru skaita jāierodas uzņēmumā, kur mašīna pirkta, lai pārbaudītu tās tehnisko stāvokli. Ja kāda no sākotnēji izvirzītajām prasībām nav izpildīta, mašīnai pārtrauc garantiju.”
Ceļojums uz Spāniju skolotājiem pavēris iespēju šogad otrreiz piedzīvot vasaru.
“Gaisa temperatūra arī oktobrī nenokritās zemāk par 36° C,”
stāsta Jānis Zarkevičs. “Tāpēc dienas karstākajā periodā – no pulksten diviem līdz pieciem pēcpusdienā Spānijā nestrādā. Darba laiki tur ir no plkst. 8.00 līdz 14.00 un no 17.00 līdz 20.00. Jaunajiem mehāniķiem Spānijā jāmācās piecus gadus. Audzēkņi šajā laikā gūst ļoti daudzpusīgas zināšanas, kas mūsu valstī atbilst koledžas līmenim. Skolas laikā jaunieši dodas praksē uz dažādiem vietējiem uzņēmumiem. Spānijas ierēdņi parūpējušies, lai uzņēmēji būtu ieinteresēti sadarboties ar profesionāli izglītojošajām skolām. Taču krīzes laikā daudzi automobiļu tirdzniecības, tehniskās apkalpes un remonta uzņēmumu vadītāji bija spiesti atlaist ievērojamu skaitu darbinieku. Tāpēc šobrīd viņi ļoti priecājas gan par vietējiem praktikantiem, gan jauniešiem, kas atbrauc no citām valstīm, līdzi atvedot citu pieredzi. Uz audzēkņiem, kas ieradušies praksē, tur skatās kā uz potenciālajiem darbiniekiem, tāpēc viņiem izvirzītas ļoti augstas prasības.
Pēc skolas beigšanas jaunieti vispirms pieņem darbā uz trīs līdz sešus mēnešus ilgu pārbaudes laiku. Patstāvīgo darba līgumu slēdz tikai pēc tam.
Arī katrā vismazākajā uzņēmumā nodrošināta ļoti augsta līmeņa mašīnu apkalpe un serviss. Vairākums mašīnu ir jaunas, tāpēc mehāniķim jāpārzina modernākās tehnoloģijas, automobiļu elektronika, jāprot salabot motoru, veikt mašīnas ritošās daļas diagnostiku un virsbūves remontu.
Spānijas ceļi ir ideālā kārtībā, ārpus pilsētas visi brauc ar ātrumu 120 km/h. Arī braukšanas kultūra ir augsta. Vairākums sadursmju notiek dēļ pilsētu šaurajām, mašīnu pārpildītajām ielām, veicot vienkāršos manevrus – mēģinot apgriezties, kādam pabraukt garām u.c. Automobiļus parasti novietoto tuvu, reizēm vienu no otra šķir 15 cm…
Smiltenes tehnikuma puiši pirmajās prakses dienās piedalījās jaunas remonta vietas būvēšanā. Darba devēji, novērtējot viņu prasmes un zināšanas, solīja drīz uzticēt arī nopietnākus darbus, kas veicami ar traktortehniku. Vienīgi galvenā sarunu valoda gandrīz visos uzņēmumos ir spāņu. Tāpēc brīžiem prakses vadītāji runāja spāniski, bet mūsu jaunieši atbildēja angliski. Taču – galvenais jau, ka visi viens otru saprata. Pēc dažām dienām tehnikuma audzēkņi jau bija ielāgojuši arī ikdienā nepieciešamākos spāņu valodas vārdus. Līdz ar to veidojās vēl labāka komunikācija,” stāsta skolotājs Jānis Zarkevičs, iesakot jauniešiem pirms došanās praksē uz ārzemēm cītīgi mācīties ne vien angļu, bet arī tās valsts valodu, kurā runā attiecīgās valsts pamatiedzīvotāji.
Brīvdienās skolotāji kopā ar audzēkņiem devās ekskursijā uz Gibraltāru un guva neaizmirstamus iespaidus Eiropas galējā dienvidu punktā Europe point.
Jānis Zarkevičs un Guntars Mednis priecājas, ka jaunieši strādās vienā Spānijas pilsētā kopā ar profesionāli izglītojošo skolu audzēkņiem no Polijas, Čehijas un citām valstīm. “Tāpat milzīgs ieguvums ir tehnikuma labā materiālā bāze,” atzīst skolotāji.
“Mūsu jaunieši savas profesionālās zināšanas apgūst, strādājot ar jaunāko traktortehniku. Līdz ar to, aizbraucot uz prakses vietu ārzemēs, puiši neapmulst, bet ir gatavi darboties un atvērti visam jaunajam.”
Skolotāji lepojas – aug jauna maiņa. Jaunieši, kas būs konkurētspējīgi ne vien Latvijas, bet arī citu valstu darba tirgū.”