Lasīšanas laiks: 2 min
4.martā Rūjas upes sakopšanas talka pulcēja čaklākos naukšēniešus, kuriem kopā izdevās sakopt iecerētās vietas un pavadīt darbīgu svētdienu.
Šobrīd Rūjas upe ir iztīrīta 8 km garumā, posmā no Ķoņu dzirnavām līdz Rūjas tiltam uz ceļa Naukšēni – Doles. Atlikuši vēl pēdējie 4 km, posmā no Rūjas tilta ceļā Naukšēni – Doles līdz Avotlejām, kuru tīrīšana tiks uzsākta pēc palu sezonas.
Šeit vari aplūkot attēlus pirms upes tīrīšanas darbu uzsākšanas
Pirms vairāk kā 30 gadiem Rūjas upes posmam Ķoņu dzirnavas – Naukšēni tika veikta meliorācijas sistēmas pārbūve, kurā kā noteces baseins darbojas Rūjas upe, kas pēc sava tecējuma ir ļoti lēna un līkumota. Upe tika taisnota to pārrokot, tādā veidā palielinot ūdens tecēšanas ātrumu un samazinot ūdens daudzumu novadgrāvjos, līdz ar to ļaujot drenāžas sistēmai efektīvi darboties.
2005.gada vētrā Rūjas upē sagāzās koki, kas lielākā daļa tā arī netika izvilkti un šis stāvoklis ar katru gadu pasliktinājās, galvenokārt ar vēja radītiem postījumiem un bebru aktivitāti. Upes posmā bija izveidojušies vairāk kā 70 koku sagāzumi, zaru sanesumi un bebru aizsprosti, kas stipri bremzē upes tecējumu, tādejādi pasliktinot visu meliorācijas sistēmas darbību arī vairāku kilometru attālumā no upes.
Aizvadītajā gadā tika iesākts projekts „Rūjas posma Ķoņu dzirnavas – Naukšēni atgriešana dabas tūrisma apritē veicot upes tīrīšanu un straujteču atjaunošanu”, kura mērķis ir atbrīvot upes gultni no koku kritalām un zaru sanesumiem, padarot to pieejamu laivošanai, vizuāli sakoptu un atjaunojot upes straujteces Ķoņu dzirnavu tuvumā.
Šis projekts ir kā lielisks atspēriena punkts, lai sakārtotu upi, taču tam ir nepieciešams arī apkārtējo zemju īpašnieku atbalsts un aktivitāte. Tādēļ tiek aicināts ikviens zemju īpašnieks pastiprināti pievērst uzmanību pieguļošajam zemes gabalam un, ja iespējams, atbrīvot upi no jaunām kritalām, ko ir radījis bebrs vai vējš, kā arī pēc katra paša ieskatiem iespējams rīkoties ar no upes izvākto materiālu.
Projektu īsteno biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks”. Projektu atbalsta “Latvijas vides aizsardzības fonds” un Naukšēnu novada pašvaldība.