Lasīšanas laiks: 3 min
Īsi pirms Jāņiem Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Latvijas Tūrisma Aģentu un Operatoru Asociāciju (ALTA) un Tūrisma attīstības valsts aģentūru (TAVA) organizēja pieredzes apmaiņas braucienu ALTA biedriem un sadarbības partneriem. Ar tūrisma maršruta Via Hanseatica piedāvājumu iepazinās pavisam 27 tūroperatori, informē Vidzemes plānošanas reģionā.
Tā kā brauciens ilga tikai vienu dienu, tūroperatori paviesojās tikai dažos Via Hanseatica tūrisma objektos Latvijā, tomēr atklāja sev gan pavisam jaunus un nezināmus tūrisma piedāvājumus, gan arī iepazinās ar jaunumiem jau labi zināmos objektos.
Tūroperatoru pirmā pietura bija Ieriķu dzirnavu dabas taka. Karstā dienā tā esot ļoti laba vieta, kur atveldzēties pie ūdens. Tika rosinātas arī vairākas idejas, kā šo tūrisma objektu padarīt redzamāku garāmbraucošajiem.
Brauciena dalībnieki viesojās arī Cēsīs, kur ar rīta kafiju cienāja nesen atvērtā restorāna “Izsalkušais Jānis” saime. Restorāns ierīkots, saglabājot ugunsdzēsēju depo ēkas sākotnējo interjeru un auru. Restorāna saimnieki Jānis Ierasts un Guntars Kāpostiņš atklāja – lai piedāvājums būtu daudzveidīgs un spētu pārsteigt ikreiz restorāna apmeklētājus, maltītes gatavošanai tiek piesaistīti dažādi Latvijā pazīstami un atzīti pavāri. Dienā, kad notika pieredzes brauciens, dalībniekus sveicināja pavārmākslas pavēlnieks Mārtiņš Sirmais.
Cēsu pils ik gadu pārsteidz viesus ar jaunumiem, aicinot atkal un atkal atgriezties viduslaiku sajūtās un izbaudīt pils varenību no jauna. Piemēram, ģimenes ar bērniem aicinātas doties jaunā izzinošā ceļojumā pa pils teritoriju ar “Aktivitāšu mugursomām”. Tajās atrodami dažādi atjautības uzdevumi un spēles, kas pastaigu pa pili padarīs aizraujošu un interesantu. Savukārt pils dārzā ierīkots Viduslaiku pils virtuves dārzs, kas ikvienam interesantam piedāvā iespēju aplūkot, kā dārzi tika ierīkoti viduslaikos, ko tajos audzēja un kur izaudzēto ražu pielietoja.
Pēc Cēsu pilsētas apmeklējuma brauciena dalībnieki Via Hanseatica gida Inetas Amoliņas pavadībā devās uz Valmieru, pa ceļam klausoties stāstījumā par Valmieras pilsētas attīstības gaitu un populārākajiem tūrisma objektiem pilsētā un tuvākajā apkārtnē.
Valmierā viesus uzņēma Gaujas tramvaja kapteinis. No upes brauciena dalībnieki vēroja ievērojamākos tūrisma objektus, klausījās teikās un leģendās par to, kā, piemēram, radies Valmieras pilsētas nosaukums.
Vēlāk visi devās uz Gaujas stāvo krastu Sajūtu parku J.Daliņa stadionā, lai uz savas ādas izjustu tās sajūtas, ko dāvā daba.
Savukārt Valmiermuižas alusdarītava viesus mieloja ar gardām pusdienām, kā arī pastāstīja par tuvākajiem svētkiem, kuriem muižas saime šobrīd aktīvi gatavojas, atgādinot par ekskursijām alusdarītavā, lai iepazītos ar alus garo ceļu no graudu saujas līdz veldzējošam dzērienam glāzē.
Tālāk viesi devās uz Valgu, kur īsā ekskursijā tika iepazīstināti ar interesantākajiem tūrisma objektiem pārrobežā, ieskicējot Via Hanseatica maršruta turpinājumu arī Igaunijā. Atpakaļceļā tika pieturēts Valkas novadpētniecības muzejā. Tūroperatoriem tika izrādīta arī Sedas pilsēta, kas joprojām glabā padomju laiku vēsmas. Tur zinātāji izstāstīja klātesošajiem arī par Sedas purva bagātībām un atpūtas iespējām gan purvā, gan tuvākajā apkārtnē.
Visbeidzot brauciena dalībnieki devās uz dzīvesprieka akadēmiju “Nu, liela muiža!”, kur saimnieki izrādīja mucas dzīves ciklu. Mucu muzejā iespējams uzzināt visu par mucu tapšanu, glabāšanu un pielietošanu no pirmā dēlīša līdz pat gatavam produktam.
Pārgaujas novadā tika apmeklēta Ungurmuiža. Vasaras sezonā turnorit liela rosība. Muiža piedāvā arī bagātīgu un izmeklētu kultūras programmu, aicinot tuvākus un tālākus viesus uz dažādiem pasākumiem. Piemēram, jūnija beigās muižā notiks Mazie opermūzikas svētki. Izslavēts ir arī Ungurmuižas restorāns.
Pieredzes brauciena laikā dalībniekiem tika izrādīta tikai neliela daļa Via Hanseatica kopējā tūrisma piedāvājuma, tomēr arī Latvijas daļā bija daudz līdz šim vēl nezināmu jaunumu, ar kuriem varēs iekārdināt arī tūroperatoru un aģentūru klientus.