Lasīšanas laiks: 4 min
Februāra un marta mēnesī Sporta Veselības centrā un Valmieras Daliņa stadionā, sadarbībā ar Valmieras 2. vidusskolu tika pasniegtas lekcijas jauniešiem, kas izvēlējušies “Sporta un veselības” (sporta speciālists) mācību virzienu.
Organizētajās lekcijās topošajiem sporta un veselības speciālistiem tika sniegtas ne tikai teorētiskās zināšanas, bet bija arī iespēja iepazīties gan ar fizioterapeitu, gan treneru, gan sporta ārsta darba specifiku, pielietotajām metodēm, inventāru un ierīcēm, ko speciālisti izmanto sava darba veikšanai.
Praktiskā darbošanās rada lielāku ieinteresētību, veido noturīgākas zināšanas un būvē neaizvietojamās pieredzes bāzi. Šajā jomā Valmieras 2.vidusskolai ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Vidzemes olimpisko centru un tā speciālistiem. Vidzemes olimpiskā centra Veselības centra speciālistu pieredze darbā ar profesionāliem sportistiem ir neaizvietojams zināšanu avots jaunai sportistu un speciālistu paaudzei.
Lekcijās pie treneres Ilzes Štrombergas jauniešiem tika sniegtas plašākas zināšanas par ķermeņa sagatavošanu slodzei, par iesildīšanās un atsildīšanās nozīmi treniņu procesā. Teoriju nepieciešams nostiprināt praksē, tāpēc ar pašu jauniešu iesaisti tika apskatīta pareiza vingrojumu izpildes tehnika izturības un kardio slodzes treniņos, tāpat arī dažādos spēka treniņos, kas saistīti ar trenažieru un svaru izmantošanu. Ja netiek ievēroti vingrojumu izpildes pamatprincipi, īstermiņā vai ilgtermiņā var rasties dažāda veida traumas, tāpēc tēma par traumu iespējām tika īpaši izcelta. Ilze Štromberga uzsver, ka ir ļoti svarīgi, ka jauniešiem ir iespēja iepazīties ar dažādu sporta jomu speciālistiem, ar citu treneru pieredzi, jo liela daļa no tiem, kas lekcijās piedalījās, paši ir dažādu sporta veidu pārstāvji.
Sadarbībā ar sertificētu fizioterapeiti Baibu Rajecku, jauniešiem tika stāstīts ne tikai par traumu rašanās mehānismiem, to dzīšanas ilgumiem un pirmo palīdzību traumu rašanās gadījumos, bet arī par prevenciju. Svarīga ir ne tikai vispusīga ķermeņa stiprināšana, uzmanība jāpievērš arī atpūtas režīmiem, tajā skaitā labam miegam, kā arī nevar aizmirst par atbilstošu uzturu. Teorētiskā daļa tika papildināta ar praktiskiem piemēriem: ortožu pielietošanas demonstrējumiem, pareizām vingrojumu izpildes tehnikām un stiepšanās jeb iesildīšanās uzdevumiem.
Pēc lekciju cikla, Baiba Rajecka atzīst: “Sporta traumas ir aktuāla problēma sportojot, tāpēc ir ļoti svarīgi izglītot jaunos speciālistus par dažādu traumu veidiem, rehabilitācijas iespējām un traumu profilaksi. Valmieras 2.vidusskolas jaunieši bija ieinteresēti nodarbībās, uzdeva dažādus jautājumus un dalījās ar savu personīgo pieredzi. Šāda izglītības programma, manuprāt, ir ļoti liels ieguvums, jo zināšanas cilvēka anatomijā un fizioloģijā ir noderīgas, lai izprastu kā kustās cilvēks un cik svarīgi ir rūpēties par savu ķermeni (būt fiziski aktīvam, pilnvērtīgi ēst un labi gulēt), lai sportā sasniegtu labus rezultātus.”
Arī paši jaunieši redz vērtību šāda veida lekcijām, kurās pieredzes bagāti, profesionāli cilvēki dalās zināšanās, nododot tās topošajiem jomas speciālistiem. Valmieras 2.vidusskolas izglītības programmas “Sports un veselība” skolniece Madara Ilze Grebūna apgalvo: “Manuprāt, šī bija lieliska iespēja, kas varētu noderēt arī nākotnē, jo iegūtās zināšanas palielina pieredzi. Man ļoti patika tas, ka bija uzskatāmi parādīts, kādas ir biežākās traumas, kā tās visbiežāk tiek iegūtas, kādas un cik ilgi var būt sekas, un kā no tām izvairīties. Bija interesanti redzēt un dzirdēt, ko fizioterapeits rāda un māca, jo katru reizi ir kaut kādas nelielas atšķirības, un tad var apgūt un saprast, kas katram der vislabāk.”
Lai sabiedrība tiktu izglītota par sporta lomu ikdienas dzīvē un piedalītos dažādās sporta aktivitātēs ir nepieciešams prast nodot informāciju sasniedzamajai mērķauditorijai. Tā kā jaunieši ikdienā apgūst arī mārketinga pamatus sportā, tikšanās ar Valmieras Olimpiskā centra attīstības nodaļas reklāmas speciālisti Baibu Vilsoni-Kovisāri un projektu komunikācijas vadītāju Rasu Zālīti jauniešiem šķita aizraujoša. Tikšanās laikā tika apgūta gan vispārēja mārketinga teorija, gan pastāstīts par to, kādi mārketinga rīki tiek izmantoti Valmieras Olimpiskā centra darbībā un reklāmas kampaņās. Kopā ar audzēkņiem tika izveidota reklāma skolēnu izdomātam sporta pasākumam. Šādas tikšanās un uzdevumu veikšana ļauj jauniešiem saprast, kādas biznesa iespējas paveras sporta industrijā. Tāpat jauniešiem tiek sniegta iespēja domāt un ieraudzīt nākotnes iespējas Valmieras Olimpiskajā centrā.
Valmieras 2.vidusskolas sporta skolotājs un izglītības programmas “Sports un veselība” mentors uzsver: “Uzskatu, ka sadarbība ar Vidzemes Olimpisko centru ir bijusi lieliska iespēja Valmieras 2.vidusskolas sporta un veselības virziena skolēniem gūt ieskatu sporta jomas pārstāvju darbā. Sarunās ar jauniešiem par pieredzēto guvu atgriezenisko saiti, ka jaunieši esot ieguvuši daudz vērtīgu zināšanu fizioterapijā, vispārējā fiziskajā sagatavotībā un sporta mārketingā. Daudzi apstiprināja vēlmi saistīt savu turpmāko izglītību un profesionālo darbību ar sporta jomu. Galvenokārt saskatu lielus ieguvumus tajā, ka šādas neformālās izglītības iespējas ļauj skolēniem apgūt zināšanas citādākā formātā, tiešā veidā komunicējot ar jomas speciālistiem.”