Lasīšanas laiks: 4 min
Pagājis nedaudz vairāk par mēnesi, kopš strādā jaunizveidotā Valmieras novada pašvaldība. Lai uzzinātu, kā līdz šim ir veicies pašvaldības struktūras izveides procesā un kādi izaicinājumi gaidāmi, portāls “Valmieras Ziņas” aicināja uz sarunu Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāju JĀNI BAIKU.
Kāds ir bijis pirmais mēnesis jaunās pašvaldības darbā?
Aizvadītajā mēnesī kopā ar komandu sākām reāli apzināt situāciju jaunizveidotajā novadā. Būtiskākais uzdevums pašlaik ir Valmieras novada pārvaldes modeļa izveidošana, lai varētu turpināt darbu kā vienota pašvaldība. Labi, ka jau iepriekš esam veikuši sagatavošanās darbu. Pirms apvienošanās Vidzemes Augstskolai veica pētījumu, kā rezultātā tapa vairāki jaunā novada pārvaldes modeļa varianti. Par pamatu esam izvēlējušies vienu no tiem, taču vēl daudz diskusiju un lēmumu ir priekšā, līdz nonāksim pie gala rezultāta. Pagaidām vēl valda neziņa un neizpratne par nākotni, pašvaldības darbs nav tik produktīvs kā gribētos. Tādēļ ļoti svarīgi lēmumus pieņemt ātri, taču tiem ir jābūt izsvērtiem. Mūsu mērķis ir panākt, lai pašvaldība darbojas kā vienots mehānisms, stratēģiski plāno visa novada līdzsvarotu attīstību un spēj nodrošināt iedzīvotājiem līdzvērtīgus pakalpojumus. Lai ātri virzītos uz priekšu, ik nedēļu notiek komiteju sēdes un tiek sasauktas ārkārtas domes sēdes.
Kā vērtējat ievēlēto deputātu sastāvu?
Vērtēju pozitīvi, jo ir nodrošināta plaša ģeogrāfiskā un nozaru pārstāvniecība. Deputāti ir ļoti ieinteresēti iesaistīties aktuālo jautājumu risināšanā, arī dodoties uz dažādām novada vietām un izzinot situāciju. Deputātu kompetence un konstruktīvā attieksme atvieglo mūsu sarežģīto uzdevumu jaunā novada veidošanā.
Kādus izaicinājumus saskatāt novada budžeta veidošanā?
Šogad mums būs jāstrādā esošā budžeta ietvaros, kas veidots, apvienojot līdzšinējo pašvaldību budžetus. Nākamā gada budžeta veidošanā izaicinājumi būs izglītības jomā saistībā ar pedagogu atalgojumu, sociālās palīdzības sadaļā, ko nosaka izmaiņas likumdošanā. Budžeta izdevumus ietekmēs arī saistošo noteikumu vienādošana visā novadā. Būs jāparedz arī līdzfinansējums, lai varētu piesaistīt līdzekļus projektiem no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Prioritātes budžetā būs ceļu infrastruktūra, dzīvojamais fonds, pirmsskolas izglītības iestāžu tīkla attīstība. Jau ir piešķirts valsts līdzfinansējums PII „Varavīksne” un PII „Burtiņš” paplašināšanai.
Kas pēc reformas mainīsies novada iedzīvotājiem?
12 gadu laikā iedzīvotāji bija pieraduši saņemt pakalpojumus noteiktās vietās, tādēļ strādājam, lai pakalpojumus pieejamībā nebūtu pārrāvumu. Jaunajā novadā ir izveidotas teritoriju apvienības un to pārvaldes, kas atbilst bijušo novadu teritorijai. Papildus tam katrā pagastā un pilsētās darbosies pakalpojumu centri, lai iedzīvotāji varētu saņemt pakalpojumus maksimāli tuvu savai dzīvesvietai.
Esam apzinājuši, ka viena no problēmām, kas ir jārisina, ir administratīvais sloga mazināšana, lai iedzīvotājiem pašvaldības pakalpojumi būtu pieejamāki. Līdz šim katrā novadā darba organizācija un prasības bija visai atšķirīgas, tādēļ šobrīd viens no uzdevumiem ir izstrādāt vienotus noteikumus un procedūras, kas optimizēs pašvaldības darbu un ļaus nodrošināt kvalitatīvākus pakalpojumus iedzīvotājiem.
Pašlaik saņemam no iedzīvotājiem daudz iesniegumus ar lūgumu risināt dažādus jautājumus. Tas ir liels uzticības kredīts, jo iedzīvotāji cer, ka jaunā pašvaldība atrisinās jautājumus, kam nav pievērsta pietiekama uzmanība bijušajās pašvaldībās. Daudzas no prasībām patiešām ir pamatotas, tādēļ jau esam sākuši tās risināt.
Lūdzu sīkāk paskaidrot, kā tiks veidota jaunā administrācijas struktūra!
Pagaidām pārvaldes struktūra nav pilnībā izveidota, taču aktīvi strādājam, lai līdz 1.septembrim tā tiktu apstiprināta. Pašvaldības būs daļēji centralizēta un daļēji decentralizēta. Centrālā administrācija atradīsies Valmierā, kur strādās pašvaldības vadība, nodaļu un pārvalžu vadītāji un daļa no darbiniekiem. Taču nodaļu, pārvalžu un dienestu pakalpojumu sniegšanas vietas būs izvietotas visā novadā. Apvienību pārvalžu uzdevums būs saimniecisko jautājumu risināšana savā atbildības teritorijā, kā arī pakalpojumu sniegšanas koordinēšana.
Līdz šim bijušie novadi darbojās stingri savas teritorijas ietvaros. Tagad ir nepieciešams plašāks redzējums un koordinēta darbība visā apvienotajā novadā, tādēļ viens no izpilddirektora vietniekiem, Ivo Virsis, ir atbildīgs par teritoriālo apvienību darbības koordinēšanu.
Vai līdzšinējā pilsētas pašvaldības ēka ir pietiekami vietas, lai varētu izvietot novada administrāciju?
Pašlaik tiek izskatīts jautājums par Valmieras novada pašvaldības administrācijas pārcelšanu uz citām, plašākām telpām. Jau pašlaik finanšu dienests atrodas citā ēkā. Pirms kāda laika bija plāni pārcelt sociālo dienestu uz plašākām telpām, kur varētu nodrošināt privātumu un datu aizsardzību, apkalpojot klientus. Ņemot vērā pārējās izmaiņas līdz ar novada izveidošanu, plānots pārcelt pašvaldības administrāciju no tagadējām telpām pilsētas centrā uz plašāku ēku, kur visi darbinieki varēs strādāt zem viena jumta. Iedzīvotājiem būtu ērtāk, ja visi pašvaldības pakalpojumi būtu pieeja vienuviet. Viens no variantiem ir tagadējā AS “Sadales tīkls” ēka Raiņa ielā 14, kas atrodas tikai 1 km attālumā no pilsētas centra. Tur ir ērta piekļuve gan no pilsētas puses, gan arī novada iedzīvotājiem no apvedceļa. Līdz ar šīm pārmaiņām tiktu atslogots pilsētas centrs no darbinieku un apmeklētāju transporta. Savukārt tagadējā domes ēkā, iespējams, varētu atkal darboties viesnīca.
Kā tiks nodrošināta visu iedzīvotāju interešu pārstāvniecība plašajā novadā?
Lai izzinātu cilvēku vajadzības, protams, tiks organizētas aptaujas un iedzīvotāju tikšanās ar pašvaldības vadību. Katrai teritoriālai apvienībai būs pienākums strādāt ar vietējo iedzīvotāju kopienām. Taču tas nevar būt mākslīgi veidots process. Mēs redzam, ka labākie rezultāti Valmierā ir apkaimēs, kur ir aktīvas vietējās kopienas – Burkānciemā un Jāņparkā. Tur iedzīvotāji paši nāk ar savām iniciatīvām un pašvaldība atbalsta viņu centienus caur projektu konkursiem. Līdzīgi tam būtu jānotiek visā novadā.
Intervijas 2.daļu lasiet šeit!