Lasīšanas laiks: 4 min
No 3. -7.jūnijam Valkā un Valgā norisinās abu pilsētu svētki “Skanošā Livonija”, piedāvājot plašu kultūras, sporta un izklaides programmu. Portāls “Valmieras Ziņas” apkopojis piecas vietas, kuras ir vērts apmeklēt abās pilsētās.
Dvīņu pilsētiņas Valka un Valga, kas atrodas pie Latvijas un Igaunijas robežas, ir nelielas, bet kopā tās veido vienu vienotu lielu pilsētu. Abas pilsētas saplūst draudzīgā kopumā, par robežām liecina tikai palikušie robežstabi, pie kuriem fotogrāfējās tūristi. Šķērsojot robežu Igaunijas pusē, jūs vēl joprojām ik pa reizei varēsiet dzirdēt latviešu valodu, jo visu, ko nav iespējams iegādāties Valkā var atrast Valgā. Lai atklātu pilsētiņu jauko atmosfēru, piedāvājam aplūkot populārākos un interesantākos objektus.
1.Valgas militārās tematikas muzejs – šeit jūsu uzmanību piesaistīs dažādi militārie transportlīdzekļi, bruņumašīnas, tanks, meža brāļu bunkurs, plaša ieroču kolekcija un pat kreatīvu cilvēku veidotie malumedniecības priekšmeti, un vēl daudz kas cits. Muzejs apvieno sevī netikai acu un vēsturiskās zinātkāres apmierināšanu, bet arī aktīvo atpūtu, jo muzeja teritorijā pieejamas dažādas atrakcijas, kuru skaitā ir klinšu siena. Tiem, kuri vēlas iemācīties šaut, ir pieejams šaušanas simulātors. Muzējā notiek arī festivāli un tiek rīkotas nometnes jauniešiem, kā arī iespējams izmantot viesu namu, kas atgādina īstas armijas kazarmas.
2.Pedeles dabas taka – tas ir veids kā apskatīt abas pilsētas caurvijošo Pedeli – upi robežšķērsotāju. Ejot pa taku, iespējams omulīgi pasēdēt lapenē, kas atrodas Valkā, „Putras kalnā”. Tas savu nosaukumu ieguvis no teikas. Kādreiz igauņi un latvieši rīkojuši lielas kaujas savā starpā. Latvieši piegājuši pie robežas nolēmuši atpūsties kalnā un vārījuši milzīgu katlu ar putru, bet igauņi nolēmuši uzbrukt, noliekuši koku un iztaisījuši milzīgu lingu, un laiduši uz latviešu nometnes pusi milzīgu akmeni, kas trāpījis putras katlam, noklājot visu kalnu ar putru. No tā laika kalna virsa bieži vien ir staigna, kur jāmaisās reizēm kā pa putru. Dabas takā izveidoti celiņi un novietoti soliņi un atkritumu urnas. Valkas pusē takas garums abos krastos kopā veido 700 metrus, bet Valgā kopumā dabas takas garums ir 5 km. Valgas pusē pieejami veloceliņi kā arī jaunierīkoti bērnu laukumi, volejbola laukums un norobežots futbola laukums, kā arī lapene.
3.Valkas brīvdabas estrāde – Koku ieskautā un siltajos mēnešos zaļā vietā atrodas brīvdabas dziesmu un deju svētku estrāde. Zīmīgi, ka estrādes un skatītaju vietas atdala Pedeles upe. Skatītāju vietas un skatuvi savieno pāri upei uzcelti divi tiltiņi. Estrādei ir 2000 vietu un 3 – 5 tūkstoši sēdvietu skatītājiem. Netālu no estrādes, Avotkalna virsotnē atrodas šūnakmenī cirstā skulptūra “Koklētājs”, kas tika uzstādīta 1972.gadā par godu Vispārējo Latviešu dziesmu un deju svētku simtgadei.
4.Valgas Jāņa baznīca – uzbūvēta jauktā baroka un klasicisma stilā 1816.gadā, un tā ir vienīgā baznīca Igaunijā ar ovālu pamata plānu. Unikālās ērģeles ir saglabājušās oriģinālā veidolā, un tās ir Igaunijā vienīgais saglabājies Fridriha Lādegasta būvētais instruments, kuru toreiz pasūtīja skolmeisters Jānis Cimze. Instruments papildina 200 Eiropā labāko ērģeļu sarakstu. Katru pusnakti un pusdienu baznīcā skan īpaši Valgai sakomponēta melodija. F.Lādegasts ir 18.gs. slavens ērģeļu meistars, kura radītās ērģeles atrodas arī Svētā Sīmaņa baznīcā Valmierā.
5.Lugažu Luteriskā baznīca Valkā pirmo reizi minēta 1477.gadā, tā tika celta askētiskā stilā, bet pēc vairākkārtējām pēckara atjaunošanām tajā vērojamas baroka un klasicisma iezīmes. Tūristiem iespējams no baznīcas torņa aplūkot Valgu un Valku no putna lidojuma novērojot divas valstis vienlaicīgi. Netālu no baznīcas ieejas 2002.gadā uzstādīts saules pulkstenis.