Lasīšanas laiks: 3 min
Novembra beigās Ramatas amatierteātris “Ramata” svinēja savas darbības 20 gadu jubileju. Tomēr teātra spēlēšanas vēsture Ramatā ir daudz senāka – ne par velti tieši no Ramatas nāk pirmā latviešu dramaturģe Marija Pēkšēna.
Teātra spēlēšana Ramatā aizsākusies 20. gadsimta sākumā. Pieredzējušākie ramatieši – teātra spēlētāji stāsta, ka vērienīgākais lugu uzvešanas laiks bijis 50. un 60. gadi. Tajā laikā spēlētas lielās lugas – daudzcēlieni. Amatierteātra režisori tajā laikā bijuši Elza Ošeniece un Teodors Vilks. Uzvestas lugas “Ļaunais Gars”, “Karavīra šinelis”, “Pazudušais dēls”, ar kuru bijušajā Valmieras rajona skatē iegūta 2. vieta, luga izrādīta arī Mazsalacas novada kultūras centrā.
Kopā ar Teodoru Vilku uzvesti skaistākie viencēlieni – “Daiļā Doloresa”, “Āzis nav dārznieks” u.c.
Elza Ošeniece uzvedusi “Dzimumdienas rītā”, “Kaija”, “Pārsteigums” – šajā izrādē izmantoti rekvizīti no slimnīcas – dzelzs gultas un slimnīcas svītrainie ancuki.
Vēlāk, 70. un 80. gadu sākumā, Teodors Vilks uzveda “Laimes Lāci”, “No saldenās pudeles”, kas izrādīta Mazsalacas vidusskolā un Vilzēnos. Izrāde “Es pazinu tēva sētu” uzvesta 1986. gadā un spēlēta Valmierā Vecpuišu parkā ciemu dienās. Kā atzīst paši aktieri, Teodors Vilks bijis labs režisors un arī aktieris, jo arī pats lugās attēlojis kādu lomu. Tā laika aktieru pamatsastāvā bijuši: Māra Ošeniece, Irēna Kūla, Aldis Zass, Edvīns Lācis, Aivars Lezdiņš, tad pievienojas Teodora dēli – Juris un Vilis, kuriem no tēva iedzimts aktiera talants. Teātra sastāvā bija arī Olga Vilkaplatere, kura amatierteātrī “Ramata” spēlēja līdz pat aizvadītajai 2014./2015. gada sezonai.
Ramatā ir bijis laiks, kad paši aktieri ar savu iniciatīvu uzveduši lugas bez režisora, spēlētas dažādas montāžas par godu armijas dienai un citiem tā laika svētkiem, notikušas literārās tiesas. Teātra izrāžu mēģinājumi notikuši “Līču skolā”, “Tīlikās” uz kuriem aktieri devušies kājām, cits pat 10 kilometrus.
Tad teātra spēlēšanā Ramatā iestājās pārtraukums, kas ar jaunu sparu atsākās pirms 20 gadiem. Liela loma bijusi pašiem spēlēt gribētājiem un Merikas Lūses uzņēmībai. Ideja par amatierteātra darbības atsākšanu dzima bērnu vasaras nometnē “Siseņi”, kurā Merika Lūse kopā ar Ramatas sākumskolas skolotājām un nometnes dalībniekiem sagatavoja uzvedumu noslēguma pasākumam.
Pirmie mēģinājumi no jauna izveidotajam amatierteātrim notika “Lejastalču” mājā pie Daigas Ramatas. Vēlāk jau pagasta klubā “Melkas”. Patvērumu dažreiz deva arī Ramatas sākumskola. Kad pārmaiņu laikā “Melkās” spēlēt kļuva sarežģīti, mājvietu amatierteātris atrada “Jānītī” pie Valgundas un Guntara Razminovičiem, kuri mēģinājumu starplaikos neliedza siltu tēju vai kafiju.
No 1995. gada līdz 2012. gada pavasarim amatierteātri vadīja režisore Merika Lūse. Pašlaik amatierteātris “Ramata” ir Mazsalacas novada Kultūras centra aizgādībā, bet mēģinājumi notiek Ramatas Kultūras centrā. No 2012. gada rudens amatierteātri vada Gunta Maskaviča.
Atskatoties uz teātra spēlēšanas tradīciju Ramatas pagastā var teikt, ka tikai pašu dalībnieku spēlētprieks ir nodrošinājis kolektīva darbību līdz šai dienai, un kolektīvā vienmēr ir gandarījums par paveikto un prieks par kopā būšanu.