Lasīšanas laiks: 5 min
Šodien, 22.jūlijā, bijusī Valmieras Mākslas vidusskolas ēka pārtapa par radošu un inovatīvu ideju centru, jo šeit tika prezentētas studentu idejas Valmieras “pilsētas vārtu” attīstībai.
Šajā nedēļā Valmiera kļuva par mājām 12 studentiem no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Rīgas celtniecības koledžas (RCK) un Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas (RISEBA), kuri, piedaloties Arhitektu plenērā, izpētīja pilsētu no dažādām perspektīvām, noslēgumā radot vairākas “Valmieras vārtu” idejas. Jāpiemin, ka šāds plenērs Valmierā tiek organizēts otro gadu.
Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja studentu grupas līderis Matijs Babris, “Veids, kā mēs šogad strādājam, nedaudz atšķiras no plenēros ierastā, kad dalībnieki sadalās grupās, un katra no tām izstrādā savu ideju. Tā vietā mēs nolēmām šo principu pilnībā izmainīt, darbojoties visiem kopā kā vienai lielai grupai, tajā pašā laikā, ļaujot katram studentam netraucēti radīt savu vīziju.”
Jau viduslaikos vārtiem ir bijusi ļoti liela nozīme – tie ne tikai kalpoja kā katras pilsētas identitātes zīme, bet arī aizsardzības instruments. Laikam ejot, gan vārtu nozīme, gan arī to dizains ir mainījies, pielāgojot tos katras pilsētas videi.
Studenti, strādājot pie Valmieras identitātes veidošanas, izvirzīja sev četrus principus:
- Ritms jeb nepārtrauktība – vārti atrodas ne tikai pie pilsētas ieejas, bet turpinās arī tās iekšienē;
- Pilsētas vārtiem ir ne tikai jāsagaida, bet arī jāpavada visus, kuri iebrauc un izbrauc no Valmieras;
- Spēcīga identitāte – redzot vārtus, ir skaidrs, kuru pilsētu tie simbolizē;
- Interaktivitāte – lai cilvēki pilsētas vārtos arī varētu kaut ko darīt.
Studenti plenēra laikā ir izveidojuši sešus “pilsētas vārtu” piedāvājumu galvenos virzienus, saistot tos ar pilsētas apkārtni, ceļiem tajā, vizuālo identitāti un simboliem, digitālajiem paneļiem, instalācijām pilsētas vidē centra tuvumā, kā arī Valmieru virtuālajā vidē.
Vadoties pēc šiem virzieniem, studenti prezentēja vairākus “pilsētas vārtu” risinājumus:
1) Gauja senos laikos tika izmantots kā viens no galvenajiem tirdzniecības ceļiem, savukārt tagad to galvenokārt izmanto tūristi. Risinājums – izgaismot Gaujas ceļu, izmantojot tiltus kā “pilsētas vārtus”, kas sagaida un pavada cilvēkus.
2) Valmiera ir viena nedaudzajām industriālajām pilsētām, kura ir radoša arī celtniecības jomā. Lai to parādītu, tika ierosināts uzbūvēt ceļu pārvadu jeb gājēju tiltu, kas tiktu apvienots ar Valmieru simbolizējošo “V” burtu.
3) Dodoties dziļāk iekšā pilsētā, kā vienu no svarīgiem punktiem, studenti norādīja Brenguļu ielas un Paula Valdena ielas krustojumu, kas atrodas salīdzinoši netālu no Pauku priedēm, kur mēdz notikt koncerti. Risinājums – veidot tējnīcu kokos, kas sagaidītu iebraucējus pilsētā un būtu kā loģisks nobeigums esošajam gājēju ceļam. Tējnīca atrastos dažādos līmeņos, un augstākais no tiem atrastos pat 12 metrus virs zemes.
4) Telpisks stiegru tīkls, kas būtu izmantojams gan kā vieta, kur piestāt un atpūsties, gan arī kā pamats apskates objektu un pilsētas apzaļumošanas objektu veidošanai.
5) “V” burta forma ir ļoti piemērota izmantošanai pilsētas dizainā, jo tas “nolasās” no abām pusēm. Izveidot telpisku objektu – atvērtu “V” burtu, caur kuru ikviens varētu ieraudzīt savu Valmieras ainavu, kā arī ieiet objektā iekšā un nofotografēties.
6) Izveidot 44 metrus augstu skatu torni, kas būtu kā galvenā Valmieras vietzīme gan pilsētas iedzīvotājiem, gan viesiem, un kuru būtu iespējams redzēt no dažādām vietām. Arī šajā tornī tiktu iestrādāts telpiskais “V” burts.
7) Izvietot Valmierā digitālos ekrānus, uz kuriem būtu redzami simboli vai attēli, taču tajā pašā laikā tiem varētu redzēt cauri. Uz šiem ekrāniem tiktu sniegta informācija par pareizu laiku, laika prognozi, svarīgākajiem pasākumiem utt.
8) Radīt pilsētā instalāciju, kura būtu balstīta uz dabai draudzīgiem principiem, jo tā pati sevi apgādātu ar enerģiju, kā arī padarītu krāšņāku Valmieras vidi. Objekta radīšanai tiktu izmantoti vietējo ražotāju materiāli – stikla šķiedra, koksne un metāls.
9) Radīt mobilo aplikāciju “Augment”, kurā cilvēki krātu virtuālos “V” burtus un apmeklētu dažādas vietas pilsētā.