Lasīšanas laiks: 3 min
“Man gods par kreklu tuvāks un brīvība par godu. Stāv pāri visam Valmiera ar Gauju līkumotu.” Šos “Dziesma par Valmieru” vārdus zina gandrīz katrs pilsētas iedzīvotājs. 13 brīvprātīgie valmierieši kopā ar grupu “Age of Stones” vasarā piedalījās dziesmas ieraksta un videoklipa tapšanā.
Dažāda vecumu un dažādu jomu pārstāvošajiem brīvprātīgajiem dziedāšana ierakstu studijā un filmēšanās nav ierasta lieta. Interesanta profesionālā pieredze bija arī videoklipa režisorei un scenārija autorei, valmierietei Lienei Laviņai-Kalnaellai, kā arī grupai “Age of Stones”, kuras sastāvs uz laiku tika paplašināts līdz 17 dalībniekiem. “Tas bija ne tikai liels izaicinājums, bet arī gods radīt Valmierai šo videoklipu tik nozīmīgajā Latvijas simtgades laikā. Daudz filmēšanu vietu un daudz iesaistīto cilvēku kopdarbā radījām ne tikai videoklipu, bet arī jaunu Valmieras himnas kaverversiju. Ieguldītais darbs apliecina valmieriešu patriotismu pret savu pilsētu,” stāsta Liene Laviņa-Kalnaella. Domājot par klipa ideju, svarīgi bijis, ka galvenajā lomā ir valmierieši. “Šo līdzcilvēku attieksme un cieņa vienam pret otru, izpalīdzēšana manī radīja drošības sajūtu. Valmieras bagātība ir tās iedzīvotāji. Noteikti jāpiebilst, ka Valmieras puiši “Age of Stones” klipam piešķīra dziesmā atainoto dumpiniecisko noskaņu. Tieši viņi, jau daudzus gadus dziesmu izpildot savos koncertos, ir padarījuši to par vienu no Valmieras simboliem.”
“Dziesma par Valmieru” radās 1990.gadu sākumā, kad Pāvila Rozīša romāns “Valmieras puikas” iedvesmoja režisoru Ģiertu Nagaini uzņemt tāda paša nosaukuma televīzijas iestudējumu. Projektam radītās dziesmas mūzikas autors ir Georgs Dovgjallo, bet vārdu – Hermanis Paukšs. “Rakstīju savā tā laika dzīvesvietā Rīgā, bet Valmierā biju bijis un to izstaigājis pietiekami daudz, lai nevajadzētu simbolus ilgi meklēt. Kad sāku domāt par dziesmu, vārdi radās uzreiz. Kad pēc kāda laika uzzināju, ka dziesma kļuvusi par neoficiālu Valmieras himnu, biju pamatīgi pārsteigts. Izskaidrojums, protams, ir vienkāršs: dziesma ir tikai par Valmieru, otras tādas, šķiet, nav. Valmieru uztveru kā mierīgu, gudru un ļoti latvisku pilsētu, kas attīstās bez lieliem satricinājumiem. Valmierieši ir laipni, draudzīgi un radoši,” stāsta Hermanis Paukšs. “To, cik ļoti valmieriešiem šī dziesma ir svarīga, es sapratu Valmieras Viestura vidusskolas salidojumā pirms pāris gadiem, kad to dziedājām pie skolas ieejas, sadodoties rokās un lepojoties būt valmierieši,” papildina Liene.
Videoklips ir aicinājums saskatīt, cik īpašs ir viens no Valmieras skaļākajiem simboliem – “Dziesma par Valmieru”. To par savējo sauc dažāda vecuma iedzīvotāji un labprāt izpilda, izrādot cieņu līdzcilvēkiem un pilsētai gan svinīgos brīžos, gan sporta mačos, gan kultūras norisēs, gan ikdienišķās situācijās, pat ieviešot to kā mirkļbirku #stāvpārivisamValmiera, # Valmieraspuikas.
Pateicamies par veltīto laiku un priecīgo kopā būšanu “aktieriem”: makšķerniekam Maksim Alhasovam, airētājam Ritvaram Celmiņam, Gaujas tramvaja kapteinim Rihardam Blaubergam, pensionārei Rutai Brīvulei, dejotājai Ieva Miķīte-Plusniņa, skolniecei Laumai Bieziņai, studentam Jānim Bērziņam, surdotulkam Beātei Teterei, frizierei Evitai Kokinai, autobusa vadītājam Edgaram Zaķim, zemessargam Ivaram Vēveram, vecmātei Ilzei Šmitei un aktīvam jaunietim Artim Kristam Mednim.
Videoklipa radošajā grupā: Liene Laviņa-Kalnaella, Gatis Priednieks-Melnacis, Reinis Kārkliņš, Niks Jaunzems, Artis Ābele, Jurģis Priedītis, Valts Jakubovičs, Raivo Sarelainens un Emīls Spuņģis.
Par atbalstu pateicamies kafejnīcai “Bastions”, Gaujas tramvajam, Valmieras tirgum, Valmieras 5.vidusskolai, Rudītei Markus un Dzidrai Putānei, Valmieras vasaras teātra festivālam, frizētavai “Frizē Frizū”, Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parkam un Rolandam Ribozolam, SIA “VTU Valmiera”, SIA “Vidzemes slimnīca”, Valmieras Drāmas teātrim, Alvim Janītim, Eduardam Janītim, Edgaram Hofmanim, Evertam Kokinam, Dacei un Tomam Karlivāniem.