Lasīšanas laiks: 2 min
“Swedbank” veiktā iedzīvotāju aptauja rāda, ka tikai katrs trešais pensiju 2.līmeņa dalībnieks uztver šos uzkrājumus kā savu naudu un ar tiem nākotnē rēķinās, informē Kristīne Jakubovska, “Swedbank” mediju attiecību vadītāja.
Tikai 6% iedzīvotāju regulāri seko līdzi uzkrāto līdzekļu apjoma izmaiņām. Taču lielākā daļa jeb 61% iedzīvotāju uzkrājumus pensiju 2.līmenī neuztver kā savu naudu. No tiem 35% kopumā neuzticas pensiju sistēmas ilgtspējai nākotnē. 18% neuzskata uzkrājumus par savu naudu, jo to saņems tikai pensionējoties, bet 8% pat nezina, kura banka pārvalda iemaksas un cik daudz līdzekļu uzkrāts.
Pētījums liecina, ka starp nozīmīgākajiem kritērijiem pensiju 2.līmeņa pārvaldnieka izvēlē dominē uzticēšanās savas bankas piedāvājumam (61% aptaujāto). Tam seko pārvaldnieka drošība un uzticamība (17%), kā arī prognozētais peļņas līmenis (9%). Taču ceturtdaļa (26%) aptaujāto neslēpj – viņi vispār neiedziļinās pensiju 2.līmeņa pārvaldnieku piedāvājumā pēc būtības, bet vēl 5% norāda, ka viņiem nav svarīgi, kas pārvalda viņu pensiju 2.līmeņa uzkrājumus.
Kam būtu jāpievērš uzmanība, izvēloties pensiju 2.līmeņa pārvaldnieku?
• Pārvaldnieka spējai nodrošināt pozitīvu pensijas kapitāla dinamiku ilgtermiņā. Portālā www.manapensija.lv ikviens var salīdzināt dažādu pensijas pārvaldnieku ienesīguma datus ne vien šobrīd, bet arī pirms mēneša, aizvadītajā gadā un vēl agrāk.
• Pārvaldnieka pieredzei un uzticamībai, jo pensiju 2.līmeņa uzkrājums tiek veidots un pārvaldīts ilgtermiņā.
• Bieža pensiju pārvaldītāju maiņa var negatīvi ietekmēt uzkrājuma vērtības pieaugumu, ja maiņa izdarīta nepareizā laikā. Lai savu uzkrājumu ne tikai nosargātu, bet arī vairotu, ir svarīgi turēties pie viena pensiju plāna ilgtermiņā, jo pensijas uzkrājums ir ilgtermiņa ieguldījums, kuru uzrauga uzticams sadarbības partneris.
Swedbank iedzīvotāju aptauja par attieksmi pret pensiju 2.līmeņa uzkrājumiem veikta 2016.gada oktobrī, sadarbībā ar Snapshots, aptaujājot 705 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku reģionos.