Lasīšanas laiks: 2 min
Gandrīz katrs trešais Latvijas iedzīvotājs jeb 28% pēdējo trīs gadu laikā ir guvuši kādu traumu. No tiem trešdaļa jeb 31% nebija spējīgi ierasties darbā divas nedēļas līdz pat mēnesim, kamēr vēl 11% atveseļošanās periods bijis ilgāks par mēnesi, liecina “Swedbank” veiktā aptauja.
Lielākā daļa jeb 60% traumu ir saistītas ar kāju savainojumiem – kaulu lūzumi, izmežģījumi, kā arī muskuļu vai cīpslu plīsumi, kam seko roku traumas – 44%. Retāk iedzīvotāji traumējuši muguru, kas noticis 12% gadījumu, galvu – 9%, un krūškurvi – 7%. Zīmīgi, ka 69% iedzīvotāju gūto traumu dēļ ir bijuši spiesti kādu laiku kavēt darbu.
Aptaujas dati rāda, ka
visvairāk dažādus ievainojumus iedzīvotāji gūst paklūpot vai ziemā paslīdot,
kā tas noticis 46% gadījumu. Izteikti biežāk šādi sevi traumē sievietes. Savukārt vīrieši biežāk gūst traumas sportojot, kas ir otrs izplatītākais traumu gūšanas cēlonis, kopumā šādā veidā traumas guvuši 37% iedzīvotāju. Zīmīgi, ka trešajā vietā ierindojas traumas, kas gūtas uzkrītot kādam smagam priekšmetam. Aizvadīto trīs gadu laikā tādējādi ievainojumus guvusi desmitā daļa iedzīvotāju. Šī ir izteikta darba trauma, un tā attiecīgi divreiz biežāk skārusi vīriešus nekā sievietes. Kopumā tieši vīrieši visbiežāk gūst dažādas traumas.
Kā stāsta “Swedbank” Uzkrājumu un apdrošināšanas atbalsta daļas Latvijā vadītājs Reinis Jansons: “Cilvēki mēdz paļauties uz principu “ar mani jau tā nenotiks”, taču statistika rāda, ka traumas ir cilvēku ikdiena, un to ārstēšana vairumā gadījumu rada īslaicīgu darba nespēju. No tā cieš ģimenes budžets, jo pat īslaicīga darba nespēja samazina ikmēneša ienākumu apmēru, kā arī rada papildu izdevumus gūto traumu ārstēšanai. Tāpēc šodienas “skrienošajā” sabiedrībā arvien aktuālāk kļūst apdrošināt sevi pret dažādiem finansiāliem satricinājumiem, tostarp iegūtu traumu gadījumā.
Lai justos droši par savas ģimenes ienākumu aizsardzību, “Swedbank” piedāvā papildu apdrošināšanai ģimenes atbalstam nodrošināties arī pret izdevumiem gūto traumu gadījumā. Nekad nevar zināt, kādus pavērsienus mums var piespēlēt dzīve, taču katra spēkos ir izdarīt pavisam nedaudz, lai parūpētos par zināmu drošības spilvenu saviem tuviniekiem jebkurā situācijā,” norāda R.Jansons.
Swedbank iedzīvotāju aptauja veikta 2014.gada jūlijā sadarbībā ar “OMD Snapshots”, aptaujājot 829 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku rajonos.