Lasīšanas laiks: 3 min
Studentu improvizācijas teātris “ViaGars” pulcē cilvēkus, kuri ir gatavi aktīvi iesaistīties un izmēģināt savus spēkus improvizācijas mākslā. Teātra dialogi un darbības rodas reālajā laikā un vietā, nevadoties pēc sagatavota scenārija.
Šobrīd Vidzemes Augstskolas studentu improvizācijas teātrī “ViaGars” darbojas aptuveni 10 studenti, bet viņiem mēdz pievienoties absolventi un jebkuri improvizēt gribētāji, tāpēc teātra dalībnieku skaits ir mainīgs. Improvizācijas teātra dalībnieki atzīst, ka plānojot mēģinājumus un uzstāšanās, vienmēr jārēķinās ar apmaiņas studijām, praksēm, darbu un mācībām paralēli improvizācijai. Studenti stāsta, ka šis mācību gads tika aizvadīts aktīvi mācoties un trenējoties. Rudenī mainījās teātra vadītāji, tāpēc mainījās arī improvizācija, jo jauns vadītājs vienmēr nāk ar savu pieeju.
Pirmais lielais izaicinājums bijis sarīkot improvizācijas vakaru Tautas Harmonijas centrā decembrī. Tika piesaistīti arī citi teātri no Rīgas un Valmieras, bija arī stand-up priekšnesums Maksima Trivaškeviča izpildījumā un “ViAGara” veterānu jeb iepriekšējo biedru uzstāšanās. Šajā sezonā teātris rīkojis meistarklases, kā arī improvizējis Vidzemes augstskolas Ziemassvētku labdarības koncertā. Janvārī studenti uzstājās Katlakalna improvizācijas festivālā, arī Vidzemes Augstskolā. Studenti piedalījušies improvizācijas meistarklasēs ar Valdi Silu, ko organizēja Valmieras Kultūras centrs. “Sezonu noslēdzām pavisam nesen, uzstājoties Tautas Harmonijas Centrā, ar kuru mums bija ļoti laba sadarbība visas sezonas garumā.”
Pavasara semestrī vairāki improvizatori aizbrauca apmaiņas studijās, bet uz mēģinājumiem atnāca jauni biedri, kas jau izturējuši “ugunskristības” – uzstāties skatītāju priekšā 27.aprīļa impro pasākumā Tautas Harmonijas centrā. Teātra dalībnieku spilgtākās atmiņas ir visa improvizācijas sezona kopumā, jo viņi pilnveido sevi kā personības un veidojas vienots kolektīvs. Ne tikai improvizācija, bet arī ballītes un kopīga atpūta dažādos pasākumos veido atmiņas, kas studentiem saglabāsies ilgi pēc augstskolas absolvēšanas. Ārpus teātra mēģinājumiem tiek rīkoti kopīgi atpūtas pasākumi, piemēram, galda spēļu vakari, kā arī tiek svinētas improvizācijas teātra dalībnieku jubilejas.
Studenti uzsver, ka katram dalībniekam ir savi iemesli, kāpēc viņš piedalās improvizācijas teātrī. Galvenokārt tā ir vēlme iziet ārpus sev pieņemtajām normām un komforta zonas, iemācīties uzstāties publikas priekšā, labi pavadīt laiku un iegūt kolektīva vienotības sajūtu. Katrs cilvēks mēģinājumos tiek uztverts kā personība un tiek novērtēts. Teātra “ViaGars” dalībnieki apzinās, ka ne visi nākotnē cieši saistīs savu dzīvi ar improvizāciju, tomēr tas ir svarīgs atspēriena punkts savas mērķtiecības attīstībai un pašpārliecinātības celšanai.
Nākotnē improvizācijas teātris vēlas attīstīties kā kolektīvs, lai varētu piedāvāt kvalitatīvu improvizāciju skatītājiem Valmierā un citās Latvijas pilsētas.
Studenti ir pārliecināti – lai kļūtu profesionāli, nepietiek ar vienu vai diviem mēģinājumiem nedēļā – tas ir jādara regulāri, turklāt piesaistot pieredzējušus improvizatorus, kas dalās ar savu pieredzi.
Tuvākajā nākotnē improvizācijas teātris “ViaGars” plāno uzstāties Valmieras pansionātā un piedalīties Katlakalna improvizācijas sporta turnīrā kopā ar citiem ļoti labiem improvizācijas teātriem. Studenti uzsver, ka tā noteikti būs ļoti noderīga pieredze.