Lasīšanas laiks: 3 min
Atsaucoties uz publiskajā telpā portāla www.la.lv žurnālistes Ilonas Norietes publicēto informāciju par VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca”, informējam sabiedrību, ka stacionārā ārstējas cilvēki ar noteiktu psihisko un uzvedības traucējumu diagnozēm, portālu “Valmieras Ziņas” informēja VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” Sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Seile.
Medicīniskās indikācijas stacionēšanai ir noteiktas šādos gadījumos:
- kad traucējumus konstatē NMPD brigāde, kur uzņemšanas nodaļas psihiatrs nosaka diagnozi un noteiktu ārstēšanu;
- ambulatorais psihiatrs pieņem klīnisku lēmumu par ārstēšanos stacionārā;
- ar tiesas lēmumu noteikta ārstēšana kā medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis personai, kura veikusi kriminālnoziegumu un atzīta par nepieskaitāmu;
- pacients ierodas pats un vēlas ārstēties, ko izvērtē uzņemšanas nodaļas dežūrārsts.
Pacientiem diagnosticētie psihiskie traucējumi var ietekmēt spēju uztvert apstākļus un tos interpretēt, tādēļ katram pacientam var būt savs skatījums uz vienu un to pašu notikumu vai vienu un to pašu ārstniecības personu. Vienlaikus jāatzīmē, ka pacienti ar psihiskām saslimšanām ir līderi savas pieredzes attēlošanā visā pasaulē.
Ieguvums no tā – nozare, kas joprojām ir ļoti stigmatizēta, var mācīties, pilnveidoties un uzlabot procesus, zaudējums – nepatiesi apvainojot un aizskarot medicīnas darbiniekus, tiek radīts nevajadzīgs emocionālais slogs ārstniecības personām, kas jau tagad redzams ar jauno ārstu nevēlēšanos strādāt psihiatrijas stacionāros.
Mūsdienās jebkuram cilvēkam ir tiesības paust savu viedokli publiski – tā ir laba demokrātijas prakse, taču neviena ārstniecības persona nekad neizpaudīs pacienta klīnisko ainu, saslimšanu, stacionēšanas nosacījumus. Likums ir nevienlīdzīgs šajā situācijā.
Strenču slimnīcā vairāku gadu garumā tiek apkopota un analizēta pacientu pieredze par saņemtajiem ārstēšanas, aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumiem. Katrs pacients tiek informēts un informācija ir pieejama Slimnīcas vidē – par kārtību un iespējām, kā izteikt savas pretenzijas, sūdzības, par viņaprāt, veiktajiem pārkāpumiem attiecībā uz viņa veselību. Visi šādi ziņoti gadījumi tiek pārbaudīti un pieņemts lēmums par tālākām darbībām.
Attiecībā uz publiskajā telpā izskanējušiem virsrakstiem par ēdiena kvalitāti un trenažieru drošību, vēlamies atklāti paskaidrot:
- Nav pieļaujama slikta ēdiena kvalitāte! Pateicamies par saņemto informāciju, šī situācija tika risināta un novērsta.
- Attiecībā uz trenažieriem – tie nekad nav bijuši salauzti un joprojām ir darba kārtībā, ko apliecina gan Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārbaudes akts, gan kompetenta institūcija, kura veica trenažieru visu drošības risku pārbaudi. Trenažieri kopš to nodošanas brīža ekspluatācijā 2020. gadā ir sertificēti un droši lietošanai, ievērojot to lietošanas prasības. Slimnīcā strādā sertificēti fizioterapeiti, kuru vadībā pacienti apgūst trenažieru pareizu lietošanu.
Slimnīcas personāls veic darbības, lai mazinātu stigmatizāciju pret psihiatriju, skaidro, māca un īsteno atvērtas slimnīcas pieeju ne tikai pacientiem, bet arī viņu piederīgajiem, citiem apmeklētājiem un sabiedrībai kopumā. Slimnīcas parks un sporta laukums ir publiska teritorija, kuru apmeklē daudzi tūristu un pilsētas jaunieši.
Slimnīcas lūgums ir respektēt un ievērot sporta laukuma, t.sk., trenažieru lietošanas noteikumus un parka apmeklētājiem neaizmirst, ka atrodas slimnīcas teritorijā, kur jārēķinās ar pacientu, darbinieku vajadzībām, ievērojot klusumu laikā, kad ir iestājies naktsmiers.
Aicinām uz savstarpēju sapratni katru, kas izsaka viedokli par lietām, par kurām nav saņemta pilna informācija!