Lasīšanas laiks: 3 min
Aizvadītās nedēļas ceturtdienā kafejnīcas “Tērbata” otrajā stāvā norisinājās stāstu vakars “Ar pasaules pieredzi Latvijā”, kurā savā piedzīvotajā ārzemēs dalījās četri latvieši, kuri nu dzīvi aizvada dzimtenē – Zanda Lapsa, Sandra Zīrāpe, Vismands Menjoks un Klāvs Vasiļevkis. Katram no runātājiem ir bijusi atšķirīga pieredze, taču secinājums ir viens – pieredze ārzemēs ir palīdzējusi.
Biedrības “Ar pasaules pieredzi Latvijā” mērķis ir veidot stipru kopienu tiem, kuri pēc pieredzes gūšanas ārzemēs nolēmuši atgriezties Latvijā, palīdzot iekļauties valstī un pielietot iegūtās zināšanas. Šādu stāstu vakari ļauj saprast, kāpēc cilvēki dodas uz ārzemēm un ko šāda pieredze dod pašam aizbraucējam.
Kā pirmā stāstu vakaru uzsāka Zanda Lapsa, kura pēc vairāk nekā deviņiem ārzemēs pavadītiem gadiem, studējot arhitektūru, ir atgriezusies Latvijā un šobrīd strādā kā Valmieras pilsētas galvenā arhitekte. Zanda savā stāstā norāda, ka prakse savā profesijā ir vērtīgāka kā pašas studijas, jo ļauj iegūt plašākas zināšanas un sniedz pievienoto vērtību. Par atgriešanos Latvijā arhitekte bija domājusi, taču tam nebija pamatota iemesla.
“Sākumā par darbu Valmieras pilsētas pašvaldībā bija šaubas, bet tagad pēc četriem pavadītiem mēnešiem pieredzēts ir daudz. Protams, tas bija izaicinājums, jo nācās mācīties un apgūt ko jaunu,” pieredzē dalās Z. Lapsa.
Kā nākamais savu stāstu sanākušajiem viesiem pasniedza biznesa attīstības direktors Latvijas uzņēmumā “APPLY” Vismands Menjoks. Viņa pārstāvētais uzņēmums izstrādā individuāli pielāgotus mākslīgā intelekta risinājumus vairākās nozarēs, un ir viens no vadošajiem Ziemeļeiropā. Vismands atzina, ka ikdienā, lai nokļūtu biznesa aprindās pasaules mērogā, nākas pavadīt vismaz trešdaļu gada ārpus Latvijas. Savu pieredzes stāstu viņš balstīja uz notikumiem Amerikā, Sicīlija ielejā, atklājot, kā pats redz šo “sapņu zemi“.
“Visa pasaule, kas tur satiekas, ne ar ko nav attīstītāka. Mēs [latvieši – aut.] esam arī pārāki dažās nozarēs un varam pamācīt pārējos. Lai latviešu uzņēmumi kaut ko sasniegtu starptautiskā līmenī, jādomā globāli un jāmācās sevi parādīt un pārdot piedāvājumu vai produktu,” stāsta V. Menjoks.
Viņš uzskata, ka Latvija ir laimīgā zeme, jo šeit ir augstāka dzīves kvalitāte. Ja salīdzina, ko var saņemt par to, par ko samaksā Amerikā un Latvijā, rodas atšķirība. “Te var dzert ūdeni no krāna, nopeldēties gandrīz jebkurā ezerā un vēl daudz ko citu, ko tur, Amerikā, nevar,” atzīst Menjoks.
Sarunu vakaru turpināja uzņēmēja Sandra Zīrāpe, kura ar vīru un bērniem Latvijā atgriezās pirms septiņiem gadiem. Sandra, dzīvojot Anglijā, ieguvusi lielu pieredzi, ko nu pielieto arī Latvijā. Viņa ir apmierināta ar atgriešanos Latvijā.
“Satieku šeit atvērtus, draudzīgus cilvēkus, maniem bērniem te patīk un vīrs ir iejuties,” stāsta Sandra.
Stāstu vakaru ar vizuālu prezentāciju noslēdza fotogrāfs Klāvs Vasiļevskis, kurš dalījās pieredzē, kas viņu skārusi, pavadot pus gadu skaistajā Jaunzēlandē. Stāsta noslēgumā viņš apvienoja savus novērojumus, atklājot, kāpēc, viņaprāt, vajadzētu braukt uz citām valstīm un tad atgriezties Latvijā:
“Galvenokārt, pieredze paplašina redzesloku, liek attīstīt valodas prasmes un norūda raksturu. Tas sniedz svaigu skatījumu uz lietām, kā arī, protams, ir pārbaudījums attiecībām.”