Lasīšanas laiks: 2 min
10. oktobrī, Pasaules psihiskās veselības dienā, VSIA “Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā” (turpmāk – Slimnīca) norisinājās starptautisks seminārs, kas pulcēja speciālistus no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un ASV. Seminārā tika apskatītas tēmas, kas saistītas ar atkarību ārstēšanu, aprūpi un to mijiedarbību ar cilvēka psihisko veselību. Šis jautājums ir īpaši nozīmīgs, jo atkarību attīstība cieši saistās ar psihiskās veselības traucējumiem, un šobrīd Latvijā un pasaulē pieaug sabiedrības izpratne par šo problēmu, portālu “Valmieras Ziņas” informēja VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” Sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Seile.
Semināra dalībnieki dalījās pieredzē un apsprieda jaunas pieejas atkarību ārstēšanā dažādos reģionos un valstīs. ASV pārstāvis, Dr. Jacob Hanna no Mercer Universitātes Medicīnas skolas, sniedza ieskatu attālo lauku teritoriju atkarību ārstēšanas izaicinājumos, kā arī pievērsās ASV pieejām darbā ar pacientiem ar duālām diagnozēm – vielu lietošanas un psihiskās veselības traucējumiem. No Latvijas puses tika runāts par motivācijas programmu īstenošanas pieredzi Vidzemē, kā arī par jauniešu alkohola lietošanas paradumiem šajā reģionā, kā arī, par Slimnīcas darbinieku pieredzi motivācijas veicināšanā.
Īpaša uzmanība tika pievērsta arī Igaunijas un Lietuvas pieredzei atkarību ārstēšanā un aprūpē, kur Katrin Viira no Vīlandes slimnīcas un Darius Jokūbonis no Lietuvas Veselības zinātņu universitātes izcēla savas valsts galvenās stratēģijas. Elena Bulanovaitė, bērnu un pusaudžu psihiatre no Lietuvas, dalījās ar pieredzi par atkarību attīstību pēc seksuālas izmantošanas bērnībā, akcentējot šīs problēmas ilgtermiņa sekas.
Seminārs noslēdzās ar diskusijām par sabiedrībā balstīto atbalsta sistēmu nozīmi atkarību ārstēšanā, ko īpaši izcēla Dr. Jacob Hanna, prezentējot piemērus no ASV.
Slimnīcas valdes locekle M. Ancveriņa norāda: “Mēs zinām, ka atkarību pacienti kopumā veido lielu pacientu daļu, kā arī to, ka šiem pacientiem papildus tiek diagnosticēti psihiskās veselības un uzvedības traucējumi. Mūsu kopīgais mērķis, izmantojot citu valsti pieredzi, rast risinājumus šīs problēmas mazināšanā.”
Šādu starptautisku semināru mērķis ir veicināt zināšanu apmaiņu starp dažādu valstu speciālistiem, sekmējot jaunu un efektīvu ārstēšanas pieeju attīstību, kas palīdzētu mazināt atkarību negatīvo ietekmi uz sabiedrību.
*Starptautiskais projekts “Atkarību ārstniecības un aprūpes attīstība caur ASV-Latvijas sadarbību un pieredzes apmaiņu” īstenots ar Baltijas-Amerikas Brīvības fonda (BAFF) atbalstu. Projekts radīja unikālu iespēju Latvijas nozares speciālistiem iegūt un dalīties ar zināšanām un pieredzi ar kolēģiem no Baltijas valstīm un ASV.