Lasīšanas laiks: 2 min
Turpinot papildināt medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu klāstu, seši Vidzemes Rehabilitācijas centra (VRC) fizioterapeiti apguvuši Šrotas metodi smagas mugurkaula deformācijas jeb skoliozes ārstēšanai.
Skolioze ir viena no nopietnākajām stājas problēmām. Tā ir daļēji fiksēta mugurkaula nobīdīšanās no tā fizioloģiskās ass, veidojot ribu “kupri” un mugurkaula izliekumus pa labi vai kreisi. Ja skolioze netiek ārstēta savlaicīgi, var rasties blakus esošo locītavu un muskuļu sāpes, kā arī sirds un plaušu darbības traucējumi.
“Diagnozes uzstādīšanai”, stāsta VRC fizioterapeite Marita Klodža, “nepieciešams rentgena izmeklējums un, iespējams, arī citi izmeklējumi. Pirmajā vizītē pacientu rūpīgi izmeklējam, nosakām muskuļu disbalansu, stājas stereotipu, pārbaudām kāju garumu un pēdas velves, ieraduma pozas, veicam specifiskus testus un mērījumus. Atbilstoši katra pacienta diagnozei un vajadzībām sagatavojam tieši viņam piemērotu ārstēšanas plānu, izmantojot Šrotas metodi vai to kombinējot ar citām”.
Kāda ir ārstnieciskās metodes būtība? “Tā ietver sevī”, skaidro VRC fizioterapeite Sanda Ķimse, ”asimetrisku, trīsdimensionālu ārstniecisko vingrošanu ar korektīvu elpošanu. Pareizi izpildītu vingrojumu un elpošanas rezultātā izliekuma vietas jeb “kuprīši” samazinās, bet ieliekuma vietas izplešas un mazinās muskuļu disbalanss”.
Tāpat fizioterapeiti sniedz padomus, kā pacientam mainīt ierastās ikdienas pozīcijas, lai sēžot, veicot mājas darbus, atpūšoties, tiktu turpināta mugurkaula korekcija. Medicīniskajā rehabilitācijā šī metode lietojama gan bērniem un pusaudžiem, gan arī pieaugušajiem.
Ar ģimenes ārsta vai cita speciālista nosūtījumu Šrotas metodes izmantošanu apmaksā valsts, bez nosūtījuma tā ir maksas pakalpojums.
Šrotas metode radusies Vācijā pagājušā gadsimta 20. gados un nosaukta par godu tās autorei Katarīnai Šrotai, kura pati slimojusi ar skoliozi un vēlējusies sev palīdzēt. Latvijā šī metode tiek izmantota jau apmēram 10 gadus, un sasniegtie rezultāti apliecina – tā spēj mazināt mugurkaula izliekumu, uzlabojot arī pacienta pašsajūtu.