Lasīšanas laiks: 2 min
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome sēdē ceturtdien nolēma atbalstīt elektroenerģijas sadales sistēmas operatora “Sadales tīkls” plānu sadales tarifā iekļaut fiksētu komponenti, ceturtdien, 5.maijā, žurnālistus informēja regulatorā.
Jaunais tarifs stāsies spēkā no 1.augusta. Lietotājiem tiks piemērots divdaļīgs tarifs – viena daļa būs fiksēta, atkarībā no pieslēguma parametriem, savukārt otra daļa būs mainīgā – atkarībā no patērētās elektroenerģijas apmēra.
Pēc SPRK paustā, tādējādi paredzēts, ka elektrotīkla uzturēšanas izmaksu segšanā piedalās visi sadales sistēmas lietotāji. Salīdzinot ar spēkā esošo “Sadales tīkla” tarifu, mājsaimniecību, kurām ir vidējs elektroenerģijas patēriņš un atbilstošas pieslēguma jaudas, maksājumi par sadales pakalpojumiem pie jaunās tarifu struktūras nepieaugs. Tajās pieslēguma vietās, kur mājsaimniecību patēriņš nav vispār vai ir tuvu nullei, maksājums par sadales sistēmas pakalpojumu pieaugs.
Vienlaikus pieaugums iespējams arī mājsaimniecībām, kuru pieslēgumos uzstādītā jauda pārsniedz faktiski nepieciešamo. Savukārt mājsaimniecībām ar vienfāzes pieslēgumu un patēriņu virs 100 kilovatstundām (KWh) mēnesī maksājums samazināsies. Mājsaimniecībām ar trīsfāžu pieslēgumu maksājuma izmaiņas atkarīgas no ievadaizsardzības aparāta (drošinātāju) strāvas lieluma, piemēram, ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu 16 ampēri (A) maksājums samazināsies, ja patēriņš pārsniedz 260 kWH mēnesī.
“Šīs izmaiņas ir saistītas ar to, ka vairāk nekā 100 tūkstoši pieslēgumu ir tā saucamie nulles pieslēgumi, kas ir ar ļoti nelielu patēriņu. Līdzīgi kā citiem infrastruktūras pakalpojumu sniedzējiem arī “Sadales tīklam” aptuveni 80% izmaksu ir fiksētas, šie pieslēgumi jāuztur, jārezervē jaudas sistēmā. Tas rada izmaksas, bet šobrīd šie nulles pieslēgumi nesedz izmaksas, kas ir saistītas ar to uzturēšanu. Līdz ar to, ieviešot fiksētu maksu, šie pieslēgumi piedalās “Sadales tīkla” izmaksu segšanā,” skaidroja regulatorā.
“Sadales tīkls” ir elektroenerģijas sadales sistēmas operators, un tā vienīgais īpašnieks ir valstij piederošā energokompānija “Latvenergo”.