Lasīšanas laiks: 3 min
Starptautiskā ģimenes diena ir laiks, kad atkārtoti novērtēt savas ģimenes vērtības un tās spēku. Portāls “Valmieras Ziņas” devās pie Jēgeru ģimenes “Zīvānos”, lai uzzinātu, kā viņu saimes spēks un atbalsts izpaužas uzņēmējdarbībā un ārpus tās.
Jēgeru ģimene “Zīvānos” sāka saimniekot 1991.gadā, atgūstot kādreizējās senču zemes, jo šajā pašā vietā atradās arī vecvectēva saimniecība. Šogad “Zīvāni” ieguvuši Kocēnu novada apbalvojumu nominācijā “Ģimene lauku sētā”.
Saimniecības īpašniece ir Māra Jēgere, kura ar dēlu Jāni aktīvi strādā saimniecības ikdienas darbos kopā ar vēl pieciem uzticamiem darbiniekiem. Tomēr arī pārējie ģimenes locekļi nesēž malā – Dārta Zane Jēgere mācās skolā, 5. klasē, kā arī apmeklē Mākslas skolu, Māras dēls Uldis strādā Rīgā un saimniecībā palīdz brīvdienās, vecāmāte Aina rušinās pa dārzu un palīdz auklēt mazmazdēlu, bet vedekla Zane Jēgere, Jāņa sieva, auklē dēliņu Jēkabu un Burtnieku ezera krastā vada pati savu biznesu – kempingu “Ezerpriedes”, ko iecienījuši daudzi makšķernieki un atpūtnieki.
“Zīvānu” ikdiena ir nerimstoša darbošanās, jo citādi nevarot, ja esi atbildīgs un gādā par lielu ganāmpulku, kur visi prasa ēst. Jēgeri gan atzīmē, ka
vienlaicīgi aizbraukt brīvdienās visai ģimenei ir diezgan sarežģīts un rūpīgi izplānojams pasākums.
Māra atbild par gotiņām, par slaukšanu un papīru lietām. Jānis Jēgers atbildīgs par tehnikas un barības lietām.
Ar pienākumu sadali “Zīvānos” problēmu neesot – katram ir skaidri tiešie pienākumi – kas atbild par tehniku, tīrumiem, barību govīm, slaukšanu un pašām gotiņām, kas par papīru lietām. Mārai Jēgerei gan pieder gala vārds par lēmumiem, taču tie nekad netiekot pieņemti, neaprunājoties ar visiem.
Ja ģimene vada biznesu, tad bez uzticēšanās nevar neko panākt. Jēgeri uzskata, ka vieglāk ir uzticēties ģimenei, jo jebkuram cilvēkam no malas šī uzticība ir jānopelna un jāpierāda.
Ģimene, ar nelieliem izņēmumiem esot uzticama un stabila vide, ja vien nav pazudušas visas vērtības un ģimene saucas par ģimeni tikai radniecības saišu dēļ.
Nereti ģimenei, kas kopīgi vada biznesu, ir nesaskaņas par to, kā labāk vadīt saimniecību. Tas ir diezgan aktuāls un sāpīgs jautājums, ar kuru saskaras daudzi ģimenes biznesi, kuri vēlas darboties no paaudzes paaudzē.
“Zīvānu” saimniecības ģimenei šādi konflikti gājuši secen, jo
māte ar dēlu darbojas ļoti saskanīgi, nav “jālauž šķēpi” par viedokļu nesakritību un jāpierāda jaunāko tehnoloģisko risinājumu un ideju priekšrocības,
līdz ar to ir viegli iet līdzi laikam, iztiekot bez konfliktsituācijām.
Daudzi joprojām dodas prom no Latvijas labākas dzīves meklējumos, nereti ar visu ģimeni. Protams, arī “Zīvānos” ir veiksmes un neveiksmes, taču Jēgeri norāda, ka ir jādara viss, lai kaut kas būtu un kaut kur nokļūtu. Viņi atzīmēja, ka
palīdzētu arī skaidrāka valsts nostāja nodokļu politikā un likumdošanā, kas skar lauksaimniecisko sektoru.
Ģimene skaidro: “Nekas jau nav nācis dāvanā un nav arī loterijā vinnēts. Viss ir pašu rokām, galvām un sviedriem sastrādāts un izdarīts. Taču par spīti visam,
mums ir skaidrs, ka mājas ir te – Latvijā un te arī paliksim un esam lepni būt latvieši, jo aizbraucot taču arī neviens neko tāpat neiedos.”
Jēgeru ģimene uzskata, ka, darot un darbojoties, arī Latvijā var daudz paveikt un dzīvot, atrast iespējas, ja vien tās meklē, nevis bēg.
“Stipra ģimene spēj noturēties arī pret neveiksmes brīžiem, jo tādi brīži būs vienmēr – tāda ir dzīve,
taču tādēļ ir doti arī mīļi cilvēki apkārt, kas ļaus izturēt – tas ir ģimenes spēks!”