Lasīšanas laiks: 3 min
Ceturtdien, 3.decembrī, Valmieras 5.vidusskolā skolu psihologi un citi sociālā atbalsta speciālisti tiekas iedvesmas lekcijā, lai sadarbībā ar nozares vadošajiem profesionāļiem izkoptu zināšanas un prasmes efektīvai atbalsta sniegšanai Vidzemes ģimenēm.
Iniciatīva programmai “Laimīgiem vecākiem laimīgi bērni” sākās ar sakaru operatora “Amigo” attiecību pētījumu, ko veica pētījumu centrs SKDS. Tajā iespējams izdalīt priekšnoteikumus, kas ietekmē laimes sajūtu ģimenē, piemēram, pētījums parādīja, ka ģimenes, kurās ir kopīgs hobijs un tradīcijas, ir laimīgākas, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Inga Akmentiņa-Smildziņa, “Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm” un organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja. Pētījumā izdalīti arī vairāki bērnu laimes “ienaidnieki” Latvijā, piemēram, vecāku attiecību problēmas, saskarsmes grūtības, agresija, vecāku šķiršanās u.tml. Noskaidrots, ka 80% gadījumu vecāku konflikti ir galvenais iemesls bērnu uzvedības problēmām. Savukārt kā galvenais šķērslis sociālā atbalsta speciālistu pilnvērtīgam darbam ar bērniem un ģimenēm grūtībās, minēta zemā vecāku iesaistīšanās un nepieciešamība pēc plašākas sadarbības ar skolu un citiem speciālistiem.
Lai šo problēmu aktualizētu un skaidrotu, kā sadarbība ar speciālistiem var palīdzēt, Rīgā, Kuldīgā, Valmierā un Rēzeknē notiek klātienes lekcijas. Tāpat arī ir izveidots gan “Ceļvedis laimīgāku ģimenes attiecību veidošanā” par biežāk sastopamajām problēmsituācijām ģimenēs ar speciālistu padomiem to veiksmīgai risināšanai, ko vecāki varēs saņemt skolās, gan pirmais ģimenes uzticības tālrunis Latvijā – “Amigo ģimenes atbalsta tālrunis”, 22407407, kā arī portāls laimigamgimenem.lv, kurā atrodams plašs informācijas klāsts par veiksmīgu attiecību veidošanu ģimenēs.
“Bērna laimes sajūta sākas ģimenē. Mazuļa piedzimšana vecāku nepadara par izcilāko visā pasaulē. Mēs katrs mācāmies būt par labu mammu vai tēti. Tāpēc ir svarīgi, ka ir pieejama attiecīga informācija, speciālistu konsultācijas. Ja vecāks to izprot, tad viņam izdosies veidot laimīgu ģimeni. Svarīgākā ir vēlme darīt bērnam labu un attiecīgi rīkoties,”
pastāstīja I.Akmentiņa-Smildziņa, uzsverot, ka ļoti liela nozīme ir tam, kā vecāks jūtas, jo bērns pārņem viņa pieredzi un dzīves uztveres modeli:
“Vecākiem vispirms ir jārūpējas ar savu labsajūtu. Domāšana, ka savu dzīvu kaut kā nolauzīšu, lai visu atdotu bērnam, nevienu nedarīs laimīgu. Bērns dzīvo tāpat kā vecāki, viņš pieņem, ka dzīve ir grūtības, ja vecāki tā dzīvo. Tā ir sava veida valoda. Ja viņš pieaudzis vēlēsies ko mainīt, mācīties kļūt par laimīgu cilvēku, tas būs līdzīgi kā apgūt kaut ko pavisam svešu un nezināmu, piemēram, ķīniešu valodu. Laimīgi vecāki ir tādi, kuri rūpējas par savu labsajūtu, izaugsmi, tad viņam ir ko dot arī bērnam, veltīt uzmanību, būt kopā patiesi.”
Šodien Valmierā prezentēti skolu psihologu un sociālā atbalsta speciālistu pētījuma “Bērnu laimes ienaidnieki Latvijā” rezultāti, ar lekciju “Speciālistu sadarbība ģimeņu atbalstam” uzstājās Baiba Martinsone, klīniskā psiholoģe, ģimenes psihoterapeite, Latvijas Universitātes docente. Tikšanās laikā apspriesti atbalsta instrumenti ģimeņu saticībai un to stiprināšanai, meklēti risinājumi, kā runāt ar ģimeni problēmsituācijās. Savukārt dienas izskaņā ar iedvesmas lekciju “Speciālista spēja veidot jaunu ģimenes nākotni” uzstāsies Haralds Burkovskis.
Programmas mērķis ir stiprināt ģimenes atbalsta speciālistu tīklu, bet tiek domāts par līdzīgu lekciju piedāvāšanu arī vecākiem.
“Mūsu redzējums ir palīdzēt šiem speciālistiem – atsvaidzināt zināšanas, dot jaunas idejas un iedvesmot, jo arī viņu ikdienas darbs ir grūts. Ja cilvēks ir uz izdegšanas robežas, viņš nespēs palīdzēt citiem. Pasākums savā ziņā ir arī dāvana, tāpēc prieks, ka katrā tikšanās reizē pulcējas vairāk nekā 100 cilvēku. Protams, pēc lekcijas nelidināmies mākoņos, bet svarīgākais ir uzdot jautājumu – vai esmu laimīgs. Ja cilvēks sev atbildēs godīgi, ļoti daudz ko varēs mainīt uz labo pusi.”
“Laimīgiem vecākiem – laimīgi bērni” programmas mērķis ir aktualizēt ģimeni kā svarīgāko no vērtībām, palīdzot veiksmīgāk pārvarēt dažādas ikdienas problēmsituācijas pirms tās pāraug nopietnās nesaskaņās un negatīvi ietekmē bērnus. Problēmsituāciju risināšana ir komandas darbs, iesaistoties ģimenei, skolai un sociālā atbalsta speciālistiem.
Lekcija tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Skolu psihologu asociāciju un biedrību “Skalbes”. Bezmaksas lekciju programmas “Laimīgiem vecākiem – laimīgi bērni” ietvaros rīko “Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm”.