Valmieras Ziņas

Šoziem noslīkuši jau 12 ledū ielūzušie; VUGD uzsver, ka drošs ledus ir tikai mākslīgi veidotās slidotavās

Lasīšanas laiks: 5 min

Mainīgo laikapstākļu un intensīvās snigšanas rezultātā ūdenstilpju ledus kārta ir ļoti plāna un neizturīga, tāpēc šobrīd atrasties uz ledus ir dzīvībai bīstami. Šoziem ugunsdzēsēji glābēji no ūdenstilpēm izcēluši jau 17 bojāgājušos, no kuriem 12 pēc ielūšanas ledū, bet – izglābti deviņi cilvēki. Vidzemē decembrī no Burtnieku ezera izcelts viens bojāgājušais, savukārt Cēsu pusē uz ledus izglābts viens cilvēks, portālu “Valmieras Ziņas” informēja VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Sandra Vējiņa.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes ugunsdzēsēji glābēji mācību ietvaros regulāri pilnveido zināšanas glābšanas darbos uz ledus. Dažādas praktiskās nodarbības tiek atkārtotas regulāri, lai tiktu nostiprināta ugunsdzēsēju glābēju praktiskā pieredze un zināšanas.

Šomēnes ugunsdzēsēji glābēji mācību procesa ietvaros nostiprina un pilnveido praktiskās zināšanas glābšanas darbos uz ledus un ūdens. Mācībās uz ūdenstilpes tiek izspēlēta situācija, ka cilvēks ir ielūzis ledū un ir jāglābj. Mācību laikā tiek inscenētas dažādas situācijas, kā arī izmantoti vairāki glābšanas paņēmieni (izmantojot glābšanas dēli, virvi u.c.). Galvenais mērķis – glābjamo cilvēku pēc iespējas ātrāk izcelt no ūdens uz glābšanas dēļa un droši to nogādāt krastā. Ugunsdzēsēji glābēji, redzot aktuālo situāciju uz ūdenstilpēm, vingrinājumus pilnveido, lai tie pēc iespējas vairāk atbilstu reālajai situācijai.

Pagājušās nedēļās nodarbības uz ledus bija Cēsu, Ērgļu, Cesvaines, Varakļānu, Strenču, Gulbenes, Alūksnes, Apes, Madonas, Lubānas, Valkas, Jaunpiebalgas, Limbažu, Alojas un Salacgrīvas ugunsdzēsējiem glābējiem. Savukārt šonedēļ Smiltenes, Valmieras, Rūjienas un Mazsalacas ugunsdzēsēji glābēji atkārto un nostiprina praktiskās zināšanas glābšanas darbos uz ūdens un ledus.

Portālam “Valmieras Ziņas” kopā ar VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieri Jāni Skrastiņu bija iespēja sekot līdzi Valmieras ugunsdzēsēju glābēju mācībām Brandeļu dzirnavezerā, kur tika imitēta slīkstošā cilvēka glābšana. Jāuzsver tas, ka visi glābēji bija tērpti īpašos hidrotērpos, kas viņus pasargāja no aukstuma un noturēja ūdens virspusē. Kā atzīst J. Skrastiņš, lielākā daļa zemledus makšķernieku par savu drošību nerūpējas šādā līmenī.

Visbiežāk nelaimē nonākušajiem makšķerniekiem mugurā nav ne tikai hidrotērpa, bet pat glābšanas vestes, kas slīkstošo vismaz noturētu ūdens virspusē.

Protams, hidrotērps nav lēts prieks, taču vismaz elementāram drošības aprīkojumam ir jābūt līdzi katram, kurš dodas uz ledus, uzsver VUGD pārstāvis. Lai izkļūtu no ūdens uz ledus, makšķernieki ir aicināti līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus var iegādāties specializētajos veikalos vai katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, pielietojot koka gabalu un naglas. 

J. Skrastiņš uzsver, ka pirms došanās uz ūdenstilpju ledu, vajadzētu nopietni padomāt, vai tas vispār ir nepieciešams.

Vizuāli novērtēts ledus biezums ne vienmēr ir noteicošais faktors drošībai uz ledus, jo biežās laika apstākļu maiņas, mijoties salam ar atkusni, ledus izturību mazina.  Jāņem vērā, ka ledus sega uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi, tā ir biezāka pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt plāna. Līdzās tam ledus būs plānāks arī vietās, kur ir straume, zemūdens avoti, pietekas, niedres, pie tiltu pārvadiem. Turklāt vietām sasnigusī sniega sega var veidot mānīgu priekšstatu par to, ka ledus ir izveidojies pietiekami biezs, lai noturētu cilvēka svaru.

VUGD aicina uz ledus nekāpt vispār un stāstīt to saviem bērniem. Un jāatceras, ka bērni ņem piemēru no pieaugušajiem, piemēram, redz uz ledus makšķernieku un domā, ka ledus ir drošs. Bērniem ir jāskaidro, ka drošs ledus ir tikai mākslīgi veidotās slidotavās.

J.Skrastiņš atzīst, ka no VUGD viedokļa pilnīgs aizliegums atrasties uz ūdenstilpju ledus būtu ideāls drošības risinājums, taču tas ir grūti izpildāms un kontrolējams. Tādēļ pašvaldībām būtu jāpiedāvā alternatīvas, izveidojot mākslīgā ledus laukumus, kur bērni un pieaugušie varētu baudīt ziemas priekus. 

VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai jaunieši slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību. Savukārt, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta vai arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112!

Kā palīdzēt slīkstošajam?

Ja redzat cilvēku, kurš ir ielūzis, atcerieties, ka pirmais un svarīgākais uzdevums – jāizsauc palīdzība – jāzvana 112. Dispečeram jānosauc adrese vai jāizskaidro, kā ātrāk piebraukt notikuma vietai, jāatbild uz visiem dispečera jautājumiem. Kad tas paveikts, jāizvērtē situācija. Ja iespējams palīdzēt, neapdraudot savu veselību un dzīvību, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam, apmēram no 2 – 5 metru attāluma, jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2 – 3 metru attālumā; Kad cietušais izvilkts uz ledus, rāpus(veļoties) jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

Ko darīt, ja pats esi ielūzis ledū?

  • Saglabā mieru!
  • Turi galvu virs ūdens – var galvu mazliet atmest atpakaļ.
  • NEVAJAG haotiski kustēties, zaudējot spēkus.
  • Vienmērīgi kustini kājas, it kā griežot velosipēda pedāļus!
  • Elpo pēc iespējas lēnāk un dziļāk.
  • Ja iespējams – sauc palīgā!
  • Ja soma vai smags mētelis velk tevi uz leju, mēģini to noģērbt.
  • Pagriezies ar seju uz to vietu, no kurienes atnāci un noliec rokas uz ledu, izstiepjot tās cik iespējams tālāk. Mēģini uzgulties uz ledus malas ar krūtīm un izstumt sevi no ūdens.
  • Ja esi ticis atpakaļ uz ledus, nevajag uzreiz celties kājās, labāk ripināties prom no bīstamās vietas. Rāpo uz krastu pa to pašu ceļu, pa kuru atnāci!
  • Tiekot krastā, NEAPSTĀJIES, bet doties uz tuvāko silto vietu skrienot!

Aktuālais jautājums

Vai 2025. gads Jums būs veiksmīgāks par 2024. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Darbā iekārtošanas, atlases aģentūra I-Work Group, klients – Valkas Ceļi, kas ir strauji augošs un stabils ceļu būvniecības uzņēmums, kas specializējas ceļu būvniecības projektu vadībā – aicina komandai pievienoties Ceļu būvdarbu projektu vadītāju Tavi galvenie pienākumi: Organizēt un vadīt ceļu būvniecības projektus Koordinēt būvdarbus, nodrošinot darbu izpildi atbilstoši termiņiem, kvalitātei un budžetam Sadarboties ar pasūtītājiem, apakšuzņēmējiem un citām iesaistītajām pusēm Sagatavot darbu izpildes dokumentāciju un pārskatus Uzraudzīt būvdarbu drošību un atbilstību normatīviem aktiem Mēs sagaidām, ka tev ir: Pieredze ceļu būvniecības projektu vadībā (vismaz 2–3 gadi) Augstākā vai profesionālā izglītība būvniecībā (ceļu būvniecības specializācija) Izpratne par būvniecības procesa plānošanu un vadību Teicamas komunikācijas un organizatoriskās prasmes B kategorijas autovadītāja apliecība Mēs piedāvājam: Darbu uz attīstību vērstā komandā Nodrošinātu darba auto, tehnisko aprīkojumu Atalgojumu atbilstoši pieredzei un kompetencēm līdz 3500 robežās 4000 EUR Bruto vai pēc vienošanās Darba vietu Vidzemē, objekti Latvijas mērogā Komandējumu nodrošinājumu (pagaidu dzīvesvieta) Ja esi gatavs pievienoties mūsu komandai, sūti savu CV uz edite.timofejeva@i-work.lv Tālrunis uzziņām: 25667789 Profesija: CEĻU BŪVINŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-03-01 Kontaktpersona: Edīte Timofejeva Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas inspektors Valmierā un Limbažos Profesijas kods – 3355 13 Kandidātiem, kuri iepriekš nav bijuši dienestā Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē, būs jāapgūst profesionālās pilnveides mācības 3 mēnešu kursos Rīgā, Valsts policijas koledžā ar 2025.gada 7.aprīli! Galvenie amata pienākumi: - reaģēt uz informāciju par noziedzīgu nodarījumu vai citu likumpārkāpumu, izbraukt uz notikuma vietu; - veikt patrulēšanu un nepieciešamos drošības pasākumus, lai novērstu un atklātu likumpārkāpumus, aizturētu likumpārkāpējus, novērstu nesankcionētus pasākumus un nekārtības; - konstatējot administratīvu pārkāpumu, uzsākt un nodrošināt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā, noteiktajā kārtībā pieņemt lēmumus; - uzsākt un veikt resoriskās pārbaudes; - konstatējot noziedzīgu nodarījumu, uzsākt kriminālprocesu un veikt sākotnējās izmeklēšanas darbības; - veikt alkohola un citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes normatīvajos aktos noteiktā kārtībā; - regulēt transportlīdzekļu un gājēju kustību, kā arī novērst likumpārkāpumus pārvietojoties patrulēšanas maršrutā (saskaņā ar dislokāciju) vai atrodoties patrulēšanas postenī; - sniegt palīdzību cietušajiem, noskaidrot notikuma vai nodarījuma lieciniekus, nodrošināt notikuma vietas norobežošanu un apsardzi; - meklēt, aizturēt meklēšanā esošas personas, transportlīdzekļus un mantu, kā arī aizturēt personas, kuras tiek turētas aizdomās par noziedzīgo nodarījumu un administratīvo pārkāpumu izdarīšanu. Prasības pretendentiem: - atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta gaitas likuma 4. un 7. pantā noteiktajām prasībām; - pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība (tiesību zinātnes, civilā un militārā aizsardzība, transporta pakalpojumi, komerczinības un administrēšana, datorika, sociālās un cilvēkrīcības zinātnes, humanitārās zinātnes, pedagogu izglītība un izglītības zinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, informācijas un komunikācijas zinātnes); - valsts (latviešu) valodas prasmes- augstākais līmenis C; - B kategorijas autovadītāja apliecība. Piedāvājam: - darba vietu ar pilnas slodzes darba laiku; - atalgojumu no 1480.00 EUR līdz 1610.00 EUR, kas var mainīties, ņemot vērā pretendenta individuālos kritērijus; - piemaksu 300.00 EUR apmērā (par noteiktu funkciju un uzdevumu izpildi); - sociālās garantijas; - interesantu un dinamisku darbu; - profesionālu izaugsmi; - kvalifikācijas celšanas iespējas. Darba vieta:  Valmierā (4 vakances) , Limbažos (4 vakances) Pieteikšanās termiņš: – līdz 28.02.2025. Motivētu pieteikuma vēstuli, Dzīves aprakstu (Curriculum Vitae) (Eiropass formā) un izglītību apliecinošu dokumentu kopiju/-as sūtīt uz elektroniskā pasta adresi cv@vp.gov.lv, informācija pa tālruni 64202911. Sazināsies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.pantu, Valsts policija informē, ka: 1) jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi un iesūtot CV un pieteikuma vēstuli, persona piekrīt tās datu apstrādei personāla atlases vajadzībām; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valsts policija, kontaktinformācija: Čiekurkalna 1.līnija 1, K-4, Rīga, LV-1026. Profesija: INSPEKTORS (IEKŠLIETU JOMĀ) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Garā iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 4 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-02-28 Kontaktpersona: cv@vp.gov.lv, 64202911 Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa Prevencijas grupas inspektors Profesijas kods – 3355 13 Kandidātiem, kuri iepriekš nav bijuši dienestā Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē, būs jāapgūst profesionālās pilnveides mācības 3 mēnešu kursos Rīgā, Valsts policijas koledžā ar 2025.gada 7.aprīli! Galvenie amata pienākumi: - Apzināt un veikt riska vietu izpēti, izstrādāt un ieviest rīcības plānu drošības risku novēršanai: noskaidrot iedzīvotāju drošības problēmas, izskatīt iedzīvotāju sniegto informāciju par drošības riskiem un organizē to novēršanu, analizēt notikumu un drošības risku tendences preventīvās rīcības izstrādei; - Īstenot preventīvus pasākumus riska vidēs un ar riska personām: organizēt un veikt kontrolpirkumus, organizēt aizliegto preču un vielu pārbaudes mācību iestādēs, veikt preventīvas pārrunas ar personām, kuras pakļautas drošības riskiem; - Konstatējot administratīvu pārkāpumu, uzsākt un nodrošināt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā, noteiktajā kārtībā pieņemt lēmumus; - Veikt individuālo preventīvo darbu ar personām, kas rada risku: nodrošināt procesa virzītāju lēmumu par drošības līdzekļa piemērošanu izpildi, nodrošināt papildsoda - policijas kontrole īstenošanu, nodrošināt policijas lēmumu par nošķiršanu un tiesas lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību izpildi; - Uzsākt un veikt resoriskās pārbaudes. Prasības pretendentiem: - atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta gaitas likuma 4. un 7. pantā noteiktajām prasībām; - pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība (tiesību zinātnes, civilā un militārā aizsardzība, komerczinības un administrēšana, sociālās un cilvēkrīcības zinātnes, humanitārās zinātnes, informācijas un komunikācijas zinātnes, pedagogu izglītība un izglītības zinātnes); - valsts (latviešu) valodas prasmes- augstākais līmenis C. Piedāvājam: - darba vietu ar pilnas slodzes darba laiku; - atalgojumu no 1480.00 EUR līdz 1610.00 EUR, kas var mainīties, ņemot vērā pretendenta individuālos kritērijus; - piemaksu 300.00 EUR apmērā (par noteiktu funkciju un uzdevumu izpildi); - sociālās garantijas; - interesantu un dinamisku darbu; - profesionālu izaugsmi; - kvalifikācijas celšanas iespējas. Darba vieta:  Valmierā (2 vakances) Pieteikšanās termiņš: – līdz 28.02.2025. Motivētu pieteikuma vēstuli, Dzīves aprakstu (Curriculum Vitae) (Eiropass formā) un izglītību apliecinošu dokumentu kopiju/-as sūtīt uz elektroniskā pasta adresi cv@vp.gov.lv, informācija pa tālruni 64202911. Sazināsies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.pantu, Valsts policija informē, ka: 1) jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi un iesūtot CV un pieteikuma vēstuli, persona piekrīt tās datu apstrādei personāla atlases vajadzībām; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valsts policija, kontaktinformācija: Čiekurkalna 1.līnija 1, K-4, Rīga, LV-1026. Profesija: INSPEKTORS (IEKŠLIETU JOMĀ) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Garā iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-02-28 Kontaktpersona: cv@vp.gov.lv, 64202911 Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri