Lasīšanas laiks: 3 min
Otrdien, 23.septembrī un trešdien, 24.septembrī Valmieras pilsētas pašvaldībā viesojas pārstāvji no Valmieras sadraudzības pilsētas Solnas Zviedrijā, lai iepazītos ar Valmieras pieredzi sociālajā jomā darbā ar riska grupu jauniešiem. Kā portālam “Valmieras Ziņas” atzina delegācijas pārstāvji, jau pēc pirmās dienas vizītes pilsētā pārsteidzis dažādu iestāžu aktīvais darbs ar jauniešiem no riska grupām.
Solnas jauniešu treneris Joahims Teodoridis (Mr Joachim Theodoridis) ikdienā strādā ar jauniešiem, kuri neapmeklē skolu, cenšas noskaidrot iemeslus, kādēļ tā notiek un atgriezt viņus atpakaļ skolas ikdienā. Portālam “Valmieras Ziņas” viņš atzina, ka Valmierā ir viesojies jau pirms apmēram desmit gadiem. “Biju šeit kopā ar jauniešu grupu. Pilsēta man patika jau toreiz, bet šodiena bija tiešam interesanta. Valmiera ir lieliski attīstījusies un iespēju ir vēl vairāk,” viņš sacīja.
Viesi otrdien apmeklēja vairākas Valmieras skolas, viesojās pie Valmieras jaunatnes centra “Vinda” palīdzības biroja vadītājas Kaijas Mucenieces un citur, lai tuvāk iepazītu dažādu institūciju darbu ar jauniešiem no riska grupām, viņu nodarbinātības jautājumu risināšanu un integrāciju pārējā sabiedrībā. Kā portālam “Valmieras Ziņas” norādīja Solnas Bērnu, Jauniešu un Izglītības biroja Attīstības vadītāja Anna Andersone (Ms Anna Andersson), Valmierā ir jūtama ļoti laba organizācija visos līmeņos. “Ir pilnīgi jūtams, kā cilvēki grib attīstīties, būt labāki, darīt savu darbu vēl labāk un ar labākiem rezultātiem, būt veiksmīgāki, sadarboties – tas ir apsveicami”.
Vide un iespējas riska grupu jauniešu integrācijai Valmierā un Solnā, pēc viesu teiktā, esot visai līdzīgas. “Ir lietas, kas Valmierā spēlē lielāku lomu un mums Solnā – ne tik. Tāds jautājums, piemēram, ir jaunieša dzimums. Kad mēs mēģinām risināt un analizēt jauniešu no riska grupām integrāciju sabiedrībā, mēs tik ļoti neņemam vērā kādas atšķirīgas iezīmes meitenēm un puišiem, bet šeit – Latvijā tas tiek izdalīts,” atzīmēja J.Teodoridis.
Viņš arī atzīmēja, ka, spriežot pēc šodien iepazītajiem pieredzes stāstiem un prezentācijām, tā vien šķiet, ka šeit, Valmierā “cilvēki nekad neapsēžas un neatpūšas. Tas ir nemitīgs skrējiens, visu laiku vajag kaut ko jaunu darīt, kolīdz viens projekts ir beidzies, tā ir jāsāk nākamais, lai visu laiku kaut kas notiktu un attīstītos. Tas ir kaut kas, kas man ļoti patika un ko mēs arī Solnā īstenojam.”
Pēc A.Andersones teiktā, problēmas, ar ko saskaras riska grupu jaunieši Valmierā un Solnā esot visai līdzīgas, ar atsevišķām atšķirībām. Latvijā daudz izteiktāks esot bezdarba jautājums, ekonomiskā situācija un minoritāšu īpatsvars, kas nav tik aktuāls Zviedrijā.
Uz jautājumu – kura no visām – skola, sociālie darbinieki, pašvaldība, nevalstiskās orgaizācijas vai kas cits – ir visbūtiskākā institūcija riska grupu jauniešu integrācijai sabiedrībā, viesi atzina, ka visas šīs institūcijas visos līmeņos kādā brīdī jaunieša integrācijā sabiedrībā spēlē ļoti nozīmīgu lomu, tādēļ vienu konkrētu izvirzīt par prioritārāku citām nebūtu korekti. Tajā pašā laikā A.Andersone atzīmēja, ka šādu sadarbību starp dažādu līmeņu institūcijām nemaz nav vienkārši nodrošināt un tas esot arī būtiskākais izaicinājums jautājuma attīstībai Solnā.
Jau ziņojām, ka vizītes laikā otrdien, 23.septembrī un trešdien, 24.septembrī viesiem no Solnas paredzēts apmeklēt Valmieras jaunatnes centra “Vinda” palīdzības biroja vadītāju Kaiju Mucenieci, Vidzemes reģiona Iekļaujošās izglītības atbalsta centra vadītāju Ivetu Kļaviņu, uzzināt vairāk par Valmieras Bāriņtiesas darbu, kā arī apmeklēt Valmieras Pārgaujas sākumskolu, Valmieras 5.vidusskolu un Valmieras 2.vidusskolu. Tāpat viesi tiks iepazīstināti ar Valmieras Profesionālās vidusskolas un Nodarbinātības valsts aģentūras darbu un viesosies Valmieras novada fondā, Kristīgā žēlsirdības centrā un Jaunatnes centrā “Vinda”, lai diskutētu par būtiskiem jautājumiem darbā ar jauniešiem.