Lasīšanas laiks: 2 min
Šogad līdz augusta vidum Latvijā ar ērču encefalītu saslimuši par 30 cilvēkiem vairāk nekā pērn šajā laikā, liecina Slimību un profilakses centra (SPKC) dati.
Vakcinācijas centra “Bowarin” vadītāja Ārija Stalbova aģentūru BNS informēja, ka šogad līdz augusta ar ērču encefalītu saslimuši 87 cilvēki, kas ir par 30 vairāk nekā pērn šajā laikā. Turpretī nedaudz ir samazinājusies saslimstība ar ērču pārnesāto Laima slimību, ar ko šogad inficējušies 187 cilvēki, bet pērn šajā laikā tie bija 208 cilvēki. Savukārt ar ērlihiozi inficējušies 22 cilvēki, kas ir par 12 vairāk nekā pērn līdz augusta vidum.
Kaut gan jūlijā un augusta sākumā, kā ik gadu, Latvijā novērots ērču aktivitātes samazinājums, kopumā ērču aktivitāte šī gada pirmajā pusē bijusi augstāka nekā pērn.
SPKC dati liecina, ka šogad palielinājies pret ērču encefalītu vakcinēto bērnu skaits. Par valsts līdzekļiem vecumā no 1-17 gadiem vakcināciju pret ērču encefalītu janvārī – jūlijā uzsākuši 2967 bērni, kas ir par 564 bērniem vairāk nekā pērn, kad no janvāra līdz jūlijam tika vakcinēts 2531 bērns.
Būtiski esot pieaudzis arī to bērnu skaits, kurus vecāki pret ērču encefalītu vakcinē par saviem līdzekļiem. 2016.gada janvārī- jūlijā vakcināciju pret ērču encefalītu par saviem līdzekļiem uzsākuši 4359 bērni, kas ir par 1171 bērnu vairāk nekā pērn, kad no janvāra līdz jūlijam tika vakcinēti 3188 bērni.
SPKC pārstāvji norāda, ka ērču encefalīts, atšķirībā no citām ērču pārnēsātām slimībām, nav ārstējams. Vienīgā efektīvā profilakse, pēc speciālistu teiktā, ir vakcinācija, ko droši var veikt augu gadu, arī rudens mēnešos. Savukārt tiem, kas vakcināciju veikuši pirms ilgāka laika vai pavasarī, jāveic revakcinācija.
Arī nokrišņiem pārbagātais augusts ērču aktivitāti šogad nav samazinājis, to izdzīvošanu nelabvēlīgi ietekmē tieši sausums. Tomēr stipra lietus laikā ērču aktivitāte var tikt ierobežota, jo insektiem ir grūtāk pārvietoties. Lietus laikā ērces uz apģērba ir grūtāk pamanāmas, tāpēc pēc pastaigām mežā jāveic rūpīga ķermeņa pārbaude.