Lasīšanas laiks: 2 min
Šodien, 11.februārī, visā Eiropas Savienībā atzīmē vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 dienu, kuras ietvaros Latvijā norisināsies dažādas izglītojošas aktivitātes, lai veicinātu sabiedrības informētību par vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, portālu “ Valmieras Ziņas” informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.
Latvijā, kad nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, iedzīvotāji jau 22 gadus zvana 112, tomēr joprojām daļai sabiedrības palīdzības izsaukšana saistās ar papildus uztraukumu un neziņu – ko un kā labāk stāstīt. No 2017.gada oktobra līdz 2018.gada janvārim Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS veica pētījumu par ugunsdrošību, kurā tika noskaidrots, ka ugunsgrēka gadījumā, lai saņemtu palīdzību, 76% iedzīvotāju zvanītu uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112.
Jau vairākus gadus tieši 112 dienā VUGD amatpersonas dodas uz izglītības iestādēm, lai izglītotu skolēnus par pareizu rīcību ārkārtas situācijās un zvanīšanu uz tālruņa numuru 112. Bērniem tiks atgādinātas situācijas, kad jāzvana 112, kāpēc ir jāzina savs un vecāku tālruņa numurs, adreses, kā arī, kā rīkoties, ja dodies ciemos uz mazāk zināmu apkārtni. VUGD pieredze apliecina, ka bērni pēc tam šos jautājumus pārrunā arī ģimenē un zinošāki kļūst arī vecāki un vecvecāki. Līdztekus skolēniem tiks atgādināts par to, kas notiek, ja tiek saņemti viltus zvani un, cik svarīgi ir nekavējoties paziņot par negadījumu, zvanot 112, nevis sākotnēji to filmēt vai fotografēt. Sarunās ar bērniem VUGD amatpersonas skaidros arī, kā pareizi rīkoties, ja glābšanas dienests sazvanīts nejauši un operatīvo dienestu palīdzība nav nepieciešama.
Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas jau 22 gadus (kopš 1997.gada). Piezvanot uz 112, iespējams sasniegt četrus glābšanas dienestus – VUGD, Valsts policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un Gāzes dienestu. 112 numurs ir sazvanāms 24/7 un zvans ir bez maksas. Šobrīd Latvijā ik dienu strādā 20 dispečeri, kuri vidēji diennaktī saņem 2500 – 3000 zvanus ar dažādiem lūgumiem palīdzēt. 2018.gadā kopā apstrādāti vairāk nekā 1,2 miljoni ienākošie 112 zvani.