Lasīšanas laiks: 4 min
No 17.jūlija līdz 23.jūlijam Valmieras novadā, “Līčos” tika aizvadīta ikgadējā nometne “Ceļš uz debesīm”, kas notika jau astoto gadu. “Līči” ir gleznaina vieta un īpaša arī tāpēc, ka tai garām ved Camino Santjago jeb Svētā Jēkaba ceļš, kas ir svētceļnieku un tūristu maršruta daļa, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Universum mūzikas un mākslas vidusskolas skolotāja Madara Pisareva.
Vasara, bērnu acīm, ir lielo piedzīvojumu un nometņu laiks, tāpēc uz sarunu tika aicināts Andis Apsītis – sociālā uzņēmuma “Izglītības un attīstības centrs Universum” valdes priekšsēdētājs un vadītājs.
Kāda ir jūsu sociālā uzņēmuma darbības joma?
Mērķauditorija, kuras labā mēs strādājam, ir bērni un ģimenes, kurām nepieciešama sociālā palīdzība – daudzbērnu ģimenes, maznodrošinātas ģimenes, ģimenes, kurās tikai viens no vecākiem audzina savus bērnus, šobrīd arī ir ukraiņu un citu mazākumtautību ģimenes. Mēs diezgan plaši skatāmies uz atbalsta grupu un piešķiram atlaides izglītībā un citās aktivitātēs, kā šī nometne, sadarbojamies ar sociālās palīdzības veikaliem Universum, sniedzam arī individuālu palīdzību.
Kas Jūs kā vadītāju iepriecina šogad?
Grūti laiki saliedē cilvēkus. Tieši tas, kas pēdējos divos gados saistībā ar covid izplatību ietekmēja un daudzu cilvēku dzīves arī pasliktināja, palīdz mums ieraudzīt – kas ir draugi, kas ir gatavi palīdzēt, kas ir gatavi plecu pie pleca darboties kopā. Tāpat mēs redzam cilvēkus, kuri distancējas un negrib citiem palīdzēt. Šajā laikā mēs kā sociālais uzņēmums esam stipri saliedējušies un arī jūtam, ka pašu ģimeņu lokā parādās cilvēki, kuri nesavtīgi piedāvā palīdzību – materiālu vai finansiālu. Mēs redzam, ka šāda individuāla iniciatīva kļūst biežāka, lai gan apstākļi kļūst grūtāki un spiedīgāki. Tas ļoti iepriecina.
Vai esat pats ņēmis dalību nometnes darbā?
Jā, man ir bijusi tā iespēja programmas daļā pabūt praktiski visur – gan kā grupiņas vadītājam, gan palīgam, gan piedalīties celtniecības darbos, taču pēdējos gados esmu vairāk nometnes vadītājs, kas koordinē visas jomas, protams, kopā ar komandu, kas strādā brīvprātīgi. To lielākoties veido Universum skolas skolotāji, neskatoties uz to, ka šobrīd notiek aktīva uzņemšana mājmācības un tālmācības programmās. Mēs esam lieliska komanda, kas pēdējo gadu laikā gandrīz nav mainījusies, katrs zina savu uzdevumu un arī bērni labprāt atgriežas šajās nometnēs.
Kādi ir nākotnes plāni?
Kā sociālajam uzņēmumam, kas vada izglītības iestādi, šobrīd svarīgākais ir gatavoties jaunajam mācību gadam. Pēdējos divus gadus uz mācību cēlienu skatāmies ar gatavību būt ļoti elastīgiem un radošiem, lai pilnvērtīgi nodrošinātu izglītības procesu. Arī šogad mēs īpaši ieguldām resursus digitālo rīku attīstīšanā. Esam piesaistījuši ALTUM grantu, lai uzlabotu mūsu e-vidi, kurā darbojas bērni no 1.-12.klasei tālmācības un mājmācības programmās, kā arī notiek aktīvs uzņemšanas laiks, tiekamies ar ģimenēm par izglītības iespējām, ko piedāvājam. Nevarētu teikt, ka kaut kas ietu mazumā. Ejam uz priekšu, bērnu skaits izglītības iestādē aug un neraugoties uz neziņu, nākotnē skatāmies pilni paļāvības, ka Dievs mums palīdzēs arī šajā gadā visu paveikt un izvedīs cauri visām vētrām.
Nometne “Ceļš uz debesīm” ik gadu piedāvā aizraujošu programmu. Bērniem tiek nodrošinātas fiziskas aktivitātes – rīta rosmes, aizraujošas komandu misijas, kā arī ikvakara sporta spēļu turnīri. Papildus fiziskām aktivitātēm, tiek plānotas aktivitātes, kas pilnveido un attīsta mākslinieciskās dotības – dziedāšanu, dejošanu, rokdarbu veidošanu, darbmācību, radošo pašizpausmi. Nometne ir vieta, kur iegūt jaunus draugus, nostiprināt draudzības saites ar jau esošajiem, kuri iegūti piedaloties iepriekšējo gadu nometnēs.
Šī gadā nometnes tēma – “Pateicības parole”. Nometnes programmas veidošanā liels uzsvars tiek likts uz pozitīvu ieradumu stiprināšanu, kas balstīti bibliskās vērtībās. Būtiskākie tikumi, kuri tika izgaismoti šajā nometnē – pateicība un uzticamība. Papildus fiziskām, izglītojošām un izklaidējošām aktivitātēm, bērniem tiek piedāvātas atraktīvas stacijas, kurās papildus Bībeles lasīšanai, pētīšanai, diskusijām, bērni varēja aktīvi izspēlēt spēles, kas saistītas ar stacijās atklātajām vērtībām.
Daudziem no bērniem un jauniešiem, kuri nometnēs jau ir piedalījušies, tās ir siltas atmiņas par īpašo piedzīvojumu notikumu virpuli kopā ar draugiem un nometnes darbiniekiem. Par piedzīvoto stāsta arī bērni: Renārs (12 g.): “Man patika Nakts spēle, Personīgais laiks ar Dievu, kā arī Karnevāla spēle, kurā es dabūju daudz saldumu un vinnēju dāvanu karti!”; Vikija (16 g.): “Patika hobiji un, ka hip-hopā varēju iemācīties jaunu deju. Un, protams, nakts spēle!”; Jāzeps (10 g.): “Piedalos visās nometnēs. Man patika fotosesija, kurā pārģērbāmies un fotografējāmies. Es biju kuģa kapteinis.”
Savukārt, nometnes tehniskais direktors Daniels Mednis dalās: “Nometnes tiek organizētas jau kopš 2010. gada. Šo gadu laikā tajās piedalījušies ap 300 bērnu. Pēdējos gados tie ir pārsvarā skolas bērni un viņu draugi. Patīkami, ka šaj;a vasarā vairākums – 20 bērnu bija no daudzbērnu ģimenēm (kopā nometnē šogad piedalījās 32 bērni). Jāatzīmē arī, ka šogad nometņu teritorijā veikti vērienīgi labiekārtošanas darbi, lai tuvā nākotnē teritoriju varētu izmantot visu gadu. Vairāk par nometni iespējams uzzināt mājaslapā www.celsuzdebesim.lv.