Lasīšanas laiks: 7 min
Smiltenes tehnikuma direktora jaunajai vietniecei izglītības jomā – Rudītei Grabovskai patīk jauni izaicinājumi. Viņa uzskata – no tiem sastāv visa dzīve, citādi – iesūnotu un būtu garlaicīgi.
Pirmais lielākais izaicinājums Rudītes dzīvē bijis lēmums pēc 9.klases beigšanas doties uz Latgali – Rēzeknes skolotāju institūtu. “Tas, kas toreiz uzrunāja visvairāk – iespēja pēc pamatskolas piecu gadu laikā iegūt augstskolas izglītību. Beigās viss izvērtās tā, ka bijām pēdējais kurss, kuru uzņēma ar pamatskolas izglītību. Skolu apvienošanas rezultatā bakalaura, maģistra un doktora grādu ieguvu Daugavpils Pedagoģiskajā universitātē (tagad – Daugavpils universitāte).”
Direktora vietniece ar smaidu atceras: kad pēc augstskolas sākusi strādāt, viņas pirmā auditorija bijusi skolotāji ar 20, 30 un vairāk gadu darba stāžu. Taču šī pieredze tikai nostiprinājusi pārliecību – šajā dzīvē nav nekā neiespējama. “Skolotājam, arī strādājot ar jauniešiem, jāprot atrast katram savu pieeju. Tas, kas vienus uzrunā, citiem šķiet garlaicīgs un neinteresants.
Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā pedagogs vairs nevar tikai sēdēt pie galda un lasīt priekšā savus pierakstus. Jābūt gatavam jauniešiem piedāvāt daudzveidīgus uzdevumus. Svarīgākais, lai skolēns, izejot no auditorijas, būtu sadzirdējis to vēstījumu, ko viņam vēlējies nodot skolotājs.
Šobrīd, kad katra jaunieša ikdiena ir internets un mobilais telefons, tas nemaz nav tik vienkārši, taču arī mobilais telefons var būt labs mācību līdzeklis. Protams, jāsaprot – katru skolēnu kādreiz var piemeklēt tāds dvēseles stāvoklis, ka skolotājs var stāvēt uz galvas un viņu pat nepamanīs. Bet būtībā jau mums visiem ir viens mērķis un jaunieši to labi apzinās. Vienīgi pedagogs nedrīkst zaudēt modrību, lai kādā brīdī tas, ko viņš vēlējies pateikt, radikāli neatšķirtos no tā, kā tas uztverts un sadzirdēts.”
Iekļaujošā izglītība un modulārais princips
Jaunais mācību gads Smiltenes tehnikumā iesācies ar daudzām jaunām iecerēm, kuras lēnām un pakāpeniski arī tiek realizētas. “Priecājamies, ka mums ir daudz jaunu audzēkņu, bet tas nozīmē arī lielu atbildību un vairāk darba. Katra audzēkņa, viņa vecāku un pedagogu sapnis ir kvalitatīva iekļaujošā izglītība, kas nodrošina, ka mācību procesā tiek ņemta vērā skolēna individualitāte, mācīšanās stils, mācību vajadzības u.c. faktori, taču to vieglāk realizēt grupās ar mazāku audzēkņu skaitu,” atzīst Rudīte Grabovska.
Direktora vietniece pozitīvi vērtē modulāro programmu ieviešanu Latvijas profesionālās izglītības sistēmā. “Tas nozīmē, ka izglītība ir organizēta pēc atsevišķu kursu principa. Kad viens kurss apgūts, seko nākamais, katru pamattēmu aizvien vairāk paplašinot un padziļinot. Tas audzēkņiem paver iespēju turpināt mācības citā profesionālās izglītības iestādē ar tādām pašām mācību programmām. Modulārais princips pakāpeniski tiek ieviests arī tālākizglītības un mūžizglītības programmās. Apgūstot vienu specialitāti, cilvēks var papildināt zināšanas citā. Pēc vairāku kursu noklausīšanās viņš var arī pieņemt lēmumu – apgūt visu pārējo mācību programmu. Minētās sistēmas ieviešana rosinājusi skolām īstenot vairāk vai mazāk līdzīgu mācību programmu saturu. Līdzīgi iecerēts sadarboties arī starptautiskā mērogā. Līdz ar to skolotājiem aizvien vairāk jāmācās strādāt komandā.”
Smiltenes tehnikumā šajā mācību gadā pēc modulārā principa mācās divi pirmie kursi – nākamie viesnīcu pakalpojumu speciālisti un automehāniķi. Plānots, ka nākamgad viņiem piepulcēsies pirmais būvtehniķu kurss. Tādas pašas iestrādes šajā plānošanas periodā tiek gatavotas arī pārējām mācību programmām.
Tālākizglītība un mūžizglītība
Novada iedzīvotāji izrādījuši lielu interesi par tālākizglītību un dažādiem saīsinātajiem mācību kursiem – iespēju apgūt profesionālās iemaņas specialitātēs, ko piedāvā Smiltenes tehnikums. “Skolai ir laba materiālā bāze – cilvēki varētu šeit nākt mācīties dažādās jomās ikdienā noderīgas lietas. Vienīgais šķērslis – finansiālie resursi,” atzīst R.Grabovska. “Skolai ir izveidojusies sadarbība ar Nodarbinātības valsts aģentūru par bezdarbnieku apmācību. Pavasarī darbu uzsākuši pirmie programmas Šuvējs absolventi, šinī mācību gadā plānotas Jauniešu darbnīcas.
Nesen ar Smiltenes novada domes atbalstu realizējām jauku projektu, kura ietvaros daudzbērnu māmiņas tehnikumā ieguva zināšanas, kā, izmantojot minimālus finansiālos resursus, ar veselīgu uzturu uzlabot dzīves kvalitāti. Ļoti ceram, ka sadarbība ar novada domi turpināsies. Iespējams, laika gaitā šādu ideju īstenošanai varēsim piesaistīt Eiropas Savienības projektu līdzfinansējumu. Interese par šādām lietām ir liela un arī skolotājiem ir daudz labu ieceru.”
Par prioritātēm
Aktualitāte nr.1 šobrīd Rudītei Grabovskai ir pedagogu jaunais algu modelis, sakārtot skolotāju darba slodzes, veikt tarifikāciju. “Viegli nebūs, taču ir laba komanda un iestrādes. Šajā ziņā vēlos īpašu paldies pateikt tehnikuma iepriekšējai direktora vietniecei izglītības jomā – Mārītei Dragonei un galvenajai grāmatvedei Genovefai Loginai, kuras man ļoti daudz palīdz un ir labas Skolotājas. Līdz ar to viss nav jāsāk pilnīgi tukšā vietā. Šis būs vairāk tāds visa iepazīšanas gads, taču citādi pārmaiņas nav iespējamas. Ja nevēlies apstāties – vienmēr jābūt gatavam apgūt ko jaunu, kas līdz šim nav darīts.”
Liels izaicinājums Rudītes dzīvē bija arī astoņus miljonus vērtais Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētais projekts “Smiltenes tehnikuma infrastruktūras un mācību aprīkojuma modernizācija profesionālās izglītības pilnveidei,” ko viņa vadīja kopā ar skolas pieredzējušo projektu vadītāju Zigetu Viķeli. Patiesībā ar šo projektu arī sākās manas darba gaitas Smiltenes tehnikumā. Tā kā pirmajā gadā noslogojums nebija tik liels, pienākumus šeit apvienoju ar darbu Daugavpils universitātē, kurā nostrādāju 15 gadus. Mērojot tālo ceļu no Smiltenes uz Daugavpili un atpakaļ, bija daudz laika pārdomām. Galu galā dažādu apstākļu sakritības rezultātā atgriezos savā bērnības pilsētā Smiltenē. Zināma projektu vadīšanas pieredze izglītības jomā man jau bija, dzīvojot un strādājot Daugavpilī.
Šajā mācību gadā turpināsim strādāt pie jaunā infrastruktūras projekta, esam pieteikuši vairākus projektus, ar kuru palīdzību iecerēts pilnveidot izglītības saturu. Vairāk organizēsim dažādus karjeras atbalsta pasākumus, aicināsim palīgā arī karjeras konsultantus. Jaunieši, kas uz tehnikumu atnāk pēc 9. klases, ne vienmēr ir droši, ka izvēlētā profesija atbilst viņu būtībai un dzīves aicinājumam. Ļoti ceram, ka ar mūsu atbalstu viņi spēs sakārtot savu dzīvi tā, lai pēc tam nebūtu jāžēlojas par bezjēdzīgi notrallinātu laiku.”
Ja dari, tad – ar pilnu atdevi
Runājot par to, kas direktora jauno vietnieci Latvijas izglītības sistēmā satrauc visvairāk, Rudīte Grabovska pirmos min lielos papīru kalnus, kas aizņem daudz laika, liedzot iespēju realizēt ne vienu vien labu ieceri attiecībā uz izglītības satura kvalitāti. “Taču, neraugoties uz grūtībām, visi kopā esam arī ļoti daudz padarījuši un šobrīd jau sākam baudīt sava darba augļus – audzēkņu skaits aug, Smiltenes tehnikums ir pamanīts ne tikai mūsu novadā, bet arī tālu aiz tā robežām. Uz skolu bieži zvana skolu skolotāji, kuri vēlas atvest savus audzēkņus pie mums ekskursijā.”
Rudīte pieder cilvēkiem, kas – ja kaut ko dara, tad ar pilnu atdevi un no sirds. “Nespēju stāvēt malā un noskatīties, kā citi strādā. Turklāt – ja pie stūres ir tāds Visuma kuģa kapteinis kā Andris Miezītis, kas mūs visus kopā ierāvis Smiltenes tehnikuma ceļojumā uz citu planētu, tad neviens nevar atļauties būt tikai pasažieris. Visi esam komandas dalībnieki. Katrā ziņā – man ļoti gribētos, ikvienam, kas pieder pie šīs skolas – gan kolēģiem, gan audzēkņiem, – novēlēt, lai viņiem Smiltenes tehnikums vienmēr būtu vieta, kur gribas atgriezties. Un – lai arī citi, kuru ikdiena šobrīd nav saistīta ar tehnikumu, zinātu, ka šeit var nākt un apgūt darba tirgū pieprasītas profesijas, kā arī – papildināt zināšanas.
Radošums, pieredze un kompetence ir tie vaļi, uz kuriem, manuprāt, balstās mūsu vide. Ar vidi domāju ne tikai dabu, bet – daudz plašākā mērogā, ieskaitot sociālo telpu.”
Rudīte Grabovska Smiltenes tehnikumā ir arī vides zinību skolotāja.
Kā pedagoģi un tagad – arī skolas direktora vietnieci viņu iepriecina jauniešu pagājušā mācību gada profesionālās kvalifikācijas eksāmenu rezultāti. “Vairākumam vērtējums bija septiņas un vairāk balles. Tas nozīmē, ka audzēkņi aizvien vairāk apzinās izglītības nozīmi mūsdienu darba tirgū.”
Rudenī, kad Smiltenē no dažādiem novadiem ierodas tehnikuma audzēkņi, skolotājai šķiet, ka pilsēta kļūst dzīvāka un daudzkrāsaināka. Skaļāka un jautrāka – kā jau vieta, kur apgrozās daudz jauniešu. Rudīte labi saprot tos, kuri tāpat kā savulaik viņa, dodoties studēt uz tālo Latgali, uz mājām var aizbraukt reizi mēnesī un vēl retāk.
Viņa ir arī trīs dēlu mamma un labi zina, cik enerģiski, azartiski pasauli un tajā notiekošo uztver puikas. Dāvis mācās ceturtajā, Pauls – otrajā klasē, bet Tomam šogad sākās obligātā 5-6 gadīgo apmācība. Kad tehnikumā notika aktīvi celtniecības darbi, zēniem bija skaidrs – kad izaugs lieli, viņi būs celtnieki. Laikā, kad skolā uzstādīja ugunsdrošības signalizāciju, viens no viņiem sapņoja par ugunsdzēsēja karjeru. Vedot vecākos dēlus uz orientēšanās sporta treniņiem, Rudīte arī pati “saslimusi” ar šo sporta veidu. Šī vēl ne, bet nākamā gada sezona varētu būt viņas. Skolotāja ir arī ģimenes taksometra šoferīte un tajos retajos mirkļos, ko trīs bērnu mamma var atļauties saukt par brīviem, viņa ir laimīga, ja tos var veltīt grāmatām. Bērnībā šķitis, ka tās labākās pilnīgi noteikti ir tās biezākās. Tagad dzīve ieviesusi savas korekcijas un labākās grāmatas pašas atrod viņu.