Lasīšanas laiks: 3 min
No 9. – 28. martam Smiltenes tehnikumā ciemojas septiņi viesstudenti no Urspungas lauksaimniecības skolas Austrijā un Valles lauksaimniecības skolas Norvēģijā, informē Baiba Vahere, Smiltenes tehnikuma pārstāve.
Jaunieši šeit ieradušies apgūt īso uzņēmējdarbības kursu „Mazā uzņēmējdarbība laukos”, tajā skaitā arī lauku tūrismu.
„Projekta mērķis ir meklēt jaunas apmācības formas profesionālizglītojošajās skolās, rūpēties par iesaistīto jauniešu praktisko apmācību. Tehnikuma audzēkņiem tas pavēris iespējas viesoties un gūt praktiskas zināšanas Novēģijā, Austrijā, Dānijā, Holandē un Grieķijā. Tā ir neatsverama pieredze, jo gūts ieskats gan modernajās lauku apsaimniekošanas metodēs, gan uzņēmējdarbībā, gan lopkopībā un augkopībā,”
informēja skolas projektu vadītāja un Viesnīcu un restorānu programmu nodaļas vadītāja Ingunas Avota.
Tam piekrīt arī Veterinārmedicīnas ceturtā kursa audzēknis Kvecko Bogdans, kurš aktīvi iesaistās viesstudentu uzņemšanā jau trešo gadu. Puisis atzīst, ka gan ciemiņiem, gan arī mājiniekiem tā ir laba komunikācijas prasmju skola, kas nostiprina svešvalodu zināšanas un vienlaikus ir iespēja iepazīt citu valstu kultūru un tradīcijas.
„Tā kā starpvalstu sadarbība noris jau sesto gadu, jaunieši kļūst arvien drošāki, jo vecāko kursu studenti jau pastāstījuši, ka šeit uzņemti ļoti viesmīlīgi un ciemos pavadītais laiks bijis radoši piepildīts, izglītojošs un interesants. Ar daudziem iepriekšējo gadu viesstudentiem joprojām sazināmies, viņi aicina mūs ciemos.”
Valles lauksaimniecības skolas audzēkņi pastāstīja, ka viņu skolā uzsvērta praktiskā lauksaimniecība. Skolai pieder ferma, uz kuru var ņemt līdzi un aprūpēt arī savus mājlopus.
Savukārt uzrunātie Urspungas lauksaimniecības skolas audzēkņi vairāk praktizējas augkopībā. Gandrīz visus jauniešus mājās gaida savas ģimenes saimniecības, taču vairums pagaidām vēl nezina, vai tajās atgriezīsies uzreiz pēc skolas beigšanas.
Tomass, tāpat kā viņa vecākais brālis, pēc izlaiduma plāno aktīvi iesaistīties kādā labdarības organizācijā un apceļot pasauli. Taču viņš zina, ka mājās viņu vienmēr gaidīs vecāki, kuriem ir liela ferma ar daudz un dažādiem mājlopiem, tāpēc savu pirmo profesionālo izglītību vēlējies iegūt šajā jomā. Savukārt Kristīne no Norvēģijas izvēlējusies Valles lauksaimniecības skolu, jo viņai ļoti patīk dzīvnieki. Konkrētu nākotnes plānu viņai pagaidām nav, varbūt pēc skolas beigšanas apgūs vēl kādu citu profesiju. Arī Agnese no Austrijas šobrīd tikai pārdomā savas nākotnes ieceres. Viņas vecākiem pieder maza ferma, izdzīvot nav viegli. Savukārt Elīzes Vildes vecākiem Norvēģijā pieder liela ferma, taču jauniete kādreiz ļoti vēlētos izveidot pati savu, mazu fermu – tādu, kāda raksturīga tradicionālajai Norvēģijas lauku ainavai. Jasmīne no Austrijas vēlas savu dzīvi pavadīt laukos, arī viņas vecākiem pieder ferma, taču pagaidām jauniete vēl īsti nezina, kāds varētu būt viņas pienesums ģimenes uzņēmumā. Kā saka Kristīne no Norvēģijas, laiks ieviesīs korekcijas par to, kurām iecerēm lemts piepildīties.
Latvijā pavadītajā laikā ciemiņi ne tikai gūs teorētiskās un praktiskās zināšanas, bet arī iepazīsies arī labās prakses piemēriem Smiltenes un kaimiņu novadu pazīstamākajos privātajos uzņēmumos.
Sadarbība notiek inovāciju pārneses projekta „InPact” ietvaros”.