Lasīšanas laiks: 3 min
No 16. līdz 19. septembrim Vidzemes plānošanas reģiona komanda kopā ar pārstāvēm no Valmieras novada Tūrisma pārvaldes un Ogres novada pašvaldības Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa “Zilie kalni” attīstības aģentūras piedalījās projekta “CIBioGo” pieredzes apmaiņā Slovēnijā. Vizīte norisinājās Triglava nacionālajā parkā, Bohiņas reģionā un tās mērķis bija veicināt labāku un iekļaujošāku aizsargājamo teritoriju pārvaldību, īpaši koncentrējoties uz konfliktu risināšanu starp dabas aizsardzības interesēm un cilvēka darbību, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste Laima Spalva.
Vizītes laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar veiksmīgiem konfliktu risināšanas piemēriem, kas īstenoti Triglava nacionālajā parkā un citviet Slovēnijā. Lielākie izaicinājumi, kas saistīti ar sarežģījumiem starp vietējiem iedzīvotājiem un dabas aizsardzības interesēm, ietvēra situācijas, kur lielo plēsēju klātbūtne ietekmē lauksaimniecību un nepieciešams savienot tūrisma attīstību un dabas saglabāšanu, kā arī vietējo kopienu iesaisti dabas teritoriju pārvaldībā.
Īpaši nozīmīgi piemēri tika aplūkoti tieši nacionālajā parkā, kur ieviestas “klusuma zonas” (“Quiet Zones”), lai līdzsvarotu tūrisma attīstību un dabas saglabāšanu. Šo zonu mērķis ir ierobežot cilvēku darbības, lai aizsargātu vietējās sugas un nodrošinātu dabisko ekosistēmu saglabāšanu. Uzsvērts, ka efektīva komunikācija un sadarbība ar vietējiem iedzīvotājiem ir bijusi izšķiroša šo zonu veiksmīgai ieviešanai. Izzināts arī “LIFE LYNX” projekts, kura mērķis ir atjaunot lūšu populāciju Slovēnijā. Tas tiek īstenots sadarbībā ar vairākām Eiropas valstīm, un ir izcils starptautiskās sadarbības piemērs, lai novērstu ģenētisko izsīkumu un savstarpēju dzīvnieku krustošanos ļoti ierobežotā lokā, kas apdraud lūšu populāciju. Projekta laikā notika plaša ieinteresēto pušu iesaistīšana, lai izprastu un risinātu problēmas, kas saistītas ar lūšu populācijas sarukšanu. Projekts pierāda, ka cieša sadarbība starp zinātniekiem, mežu pārvaldes iestādēm, medniekiem un sabiedrību var būt veiksmīgs risinājums ilgtermiņā, lai atjaunotu apdraudētas sugas un vienlaikus novērstu konfliktus starp dažādām iesaistītajām pusēm ar atšķirīgām interesēm.
Pieredzes apmaiņas dalībnieki novērtēja to, kā projekta partneri, Slovēnijas Mežu pārvalde, sadarbojas ar vietējiem iedzīvotājiem, integrējot viņus dabas aizsardzības procesos. Slovēnijas pieeja, kas balstās uz visu iesaistīto pušu aktīvu līdzdalību, skaidru komunikāciju un kopīgu risinājumu izstrādi, var būt noderīga, lai izvairītos un savlaicīgi novērstu iespējamas konfliktu situācijas dabas aizsardzībā Latvijā. Piemēram, rūpējoties par to lai savienotu līdzāspastāvēšanu starp lauksaimniecību un plēsējiem, dabas resursu saglabāšanu, aizsardzību un tūrismu. Vizītes laikā uzsvērta arī vides izglītības nozīme. Slovēnijas prakse iesaistīt skolēnus un jauniešus dabas aizsardzības jautājumos, izmantojot interaktīvas metodes un praktiskas aktivitātes, veicina cieņu un izpratni par dabas resursu saglabāšanu nākamajām paaudzēm.
Pieredzes apmaiņas laikā secināts, ka veiksmīgai aizsargājamo teritoriju pārvaldībai nepieciešama ne tikai zinātnisku datu kombinācija ar praktiskām darbībām, bet arī sadarbība un uzticības veidošana starp dažādiem sabiedrības slāņiem. Gūtā pieredze apliecināja, ka veiksmīga konfliktu risināšana ir balstīta uz ilgtermiņa sadarbību starp dažādām ieinteresētajām pusēm, efektīvu komunikāciju un zinātnisko datu izmantošanu, lai pieņemtu pamatotus lēmumus.
Nākamā projekta pieredzes apmaiņas vizīte notiks šī gada oktobrī Vidzemē, lai kopā ar starptautiskajiem partneriem turpinātu zināšanu apmaiņu un meklētu kopīgus risinājumus sabiedrības iesaistei bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā. Vizīte Vidzemē tematiski tiks veltīta sabiedrības zinātnei un komunikācijas kampaņām.
Projekts “Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā (CIBioGo) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas no 2021. līdz 2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir paplašināt zināšanas par līdzdalīgas pārvaldības metodēm bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un veicināt efektīvu aizsargājamo teritoriju pārvaldību. Vairāk par projektu: https://ej.uz/bd2d.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.