Lasīšanas laiks: 3 min
Oktobrī un novembrī, projektā “Videi draudzīgs nākotnes uzņēmējs!” iesaistītie jaunieši devās izzinošās ekskursijās pie Vidzemes reģiona uzņēmējiem, kuri savā darba ikdienā izvēlas dot priekšroku ilgtspējai. Ekskursiju mērķis bija iepazīt dažādus uzņēmumus to produktus, pakalpojumus un pieredzes stāstus, kā arī noskaidrot, kādas darbības ir jāveic, lai savu biznesa ideju padarītu ilgtspējīgu un ar pēc iespējas mazāku ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Ekskursijās piedalījās 161 skolēns no 8 izglītības iestādēm Vidzemē. Katrai izglītības iestādei tika organizēts savs unikālais ekskursijas maršruts, kopumā apmeklējot 22 uzņēmumus Vidzemes reģionā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja DARE Komunikācijas vadītāja Dina Linda Mīlberga.
Pirmie savās ekskursijās devās audzēkņi no Valmieras tehnikuma, Valmieras Viestura vidusskolas un Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas. Šajās ekskursijās tika apmeklēti tādi uzņēmumi un organizācijas kā SIA “ZAAO” Dabas un tehnoloģiju parks “URDA”, SIA “WoodHeart”, SIA ”Pavasars” un SIA “Fabrika Rauna”, SIA “Valmiermuižas alus, Z/S “Zilūži”, AS “Valmieras piens”, AS “Cēsu alus”, SIA “Leg&Go” un Radošais un digitālais kvartāls “Rainis”. Paši jaunieši atzina, ka eksursijas bija ļoti vērtīgas un nozīmīgākā atziņa ir bijusi:
“Gandrīz katrā procesā ir iespēja būt dabai draudzīgākam un izmantot enerģiju vai resursus vairākkārt. Ļoti svarīgi ir turpināt mācīties un attīstīties, lai būtu pats labākais rezultāts gan sev, gan uzņēmumam. Nedrīkst padoties jau pašā sākumā. Ja gribi sasniegt un redzēt vēlamos rezultātus, tad ir jātiecas uz priekšu.”
Savukārt, Limbažu vidusskolas, Smiltenes vidusskolas un Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas audzēkņiem bija iespēja apmeklēt tādus uzņēmumus kā SIA “Virte Tehnoloģijas”, SIA “885”, PKS “Straupe”, AS “Stora Enso Latvija”, SIA “AW Latvia”, SIA “Valpro” un SIA “V.L.T.”, kā arī vienu no depozīta punktiem Valmierā. No katra uzņēmuma bija iespējams gūt vērtīgas atziņas un padomus gan dzīvei, gan uzņēmējdarbībai, jo, kā atzīst paši jaunieši, kuri piedalījās šajās ekskursijās:
“Ieguvām izpratni par to, ka dzīvotspējīgs būs tas uzņēmums, kurš savā darbībā pēc iespējas gudrāk un efektīvāk izmantos jau esošos resursus no vietējām ekosistēmām. Ilgtspējas integrēšana skolēnu mācību uzņēmumos ir ļoti svarīga, jo tā mudina kritiski domāt par ražoto produktu ietekmi uz vidi un attīstīta atbildības sajūtu pret dabu.”
Noslēdzošie ekskursiju maršruti veda Kocēnu pamatskolas, Vidzemes Dizaina un tehnoloģiju tehnikuma un Valmieras tehnikuma jauniešus uz SIA “Field and forest”, SIA “Balticfloc”, SIA “Autine Tools Company”, AS “Valmieras stikla šķiedra”, SIA “Bitus Latvia”. Arī šajās ekskursijās jaunieši guva vērtīgu ieskatu atšķirīgās uzņēmējdarbības nozarēs, tomēr visur atrada vienojošo elementu:
“Sapratām, ka katra uzņēmuma attīstībai ir ļoti svarīga pastāvīga un vienota komanda. Uzņēmējdarbības procesā vienmēr parādīsies kādas grūtības, un tajos brīžos ir svarīgi cīnīties par savu ideju un turpināt iet uz savu mērķi!”
Sakām lielu paldies uzņēmējiem, par savu durvju atvēršanu, aizraujošiem stāstījumiem un iespēju apmeklēt ražošanas telpas, lai sniegtu jauniešiem reālās dzīves priekšstatu par dažādām uzņēmējdarbības nozarēm, modeļiem un pieredzēm! Projektā iesaistītie jaunieši ir motivēti un iedvesmoti veidot skolēnu mācību uzņēmumus, turpināt strādāt pie savām ilgtspējīgām biznesa idejām, lai jau 2025. gada pavasarī tās prezentētu plašākai publikai!
Viens no galvenajiem sasniedzamajiem rezultātiem projektā ir mainīt jauniešu paradumus ikdienā. Palīdzēt pieņemt ilgtspējīgākus lēmumus, plānojot sava esošā vai topošā uzņēmuma darbību un veidot apziņu par ekoloģiskās pēdas nospiedumu, kas rodas produktu izstrādes un pārdošanas procesā. Projektu īsteno Valmieras Attīstības aģentūra, sadarbībā ar Valmieras koprades darbnīcu “DARE”.
Projekta īstenošanas periods ir 01.03.2024. – 30.04.2025 un plānotās aktivitātes finansiāli atbalsta Vides aizsardzības fonds. Projekta programma: Valsts budžeta programma 21.00.00 “Vides aizsardzības fonds un iemaksas starptautiskajās organizācijās” apakšprogrammas 21.02.00 “Vides aizsardzības projekti” vadlīnijas “Atbildīgs dzīvesveids” aktivitātē “Videi draudzīga dzīvesveida izglītojošu pasākumu īstenošana”.