Lasīšanas laiks: 4 min
Vasara ir laiks, kad daudzviet Valmierā un apkārtējos novados notiek pilsētas vai novadu svētki, festivāli un citi masu pasākumi, kuros nereti policijai nākas fiksēt dažādus pārkāpumus un starpgadījumus. Lai tādu būtu pēc iespējas mazāk, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja inspektore Sintija Virse atgādina par biežākajiem pārkāpumiem šādos pasākumos un kam būtu jāpievērš uzmanība ikvienam masu pasākuma apmeklētājam.
“Prakse liecina, ka visbiežāk pasākumu laikā nelaimes un starpgadījumi notiek pārmērīgas alkohola lietošanas dēļ. Iereibušie pasākumu apmeklētāji nereti iesaistās strīdos, kas dažkārt beidzas ar miesas bojājumiem. Turklāt
alkohola reibumā esošs cilvēks ir ārkārtīgi viegls mērķis zagļiem un laupītājiem.
Protams, ne vienmēr tiek apzagti tikai iereibušie. Zagļiem liels pūlis vienmēr ir kalpojis par labu aizsegu, tādēļ policija iesaka vērtīgas mantas uz masu pasākumiem līdzi neņemt un to, kas ir paņemts līdzi, rūpīgi uzmanīt. Tas nozīmē, ka
makus, telefonus un citas vērtīgas lietas nevajag likt zagļiem viegli pieejamās vietās – bikšu aizmugurējā kabatā,
kas parasti ir raksturīgākā maku glabāšanas vieta stiprā dzimuma pārstāvjiem, citās apģērba ārējās kabatās, somās pa virsu visām mantām, ja soma tiek nēsāta atvērta un citās garnadžiem viegli pieejamās vietās. Ieteicams ir izmantot mazas somas, kuras var pakārt kaklā un turēt savā redzeslokā vai apģērbā esošās iekškabatās.
Aicinām iedzīvotājus neņemt uz pasākumiem līdzi lielas naudas summas un tā vietā norēķiniem izmantot bankas kartes vai ņemt līdzi nelielu naudas summu. Tāpat vērts atcerēties, ka novietojot automašīnu stāvēšanai, būtu vērts pārliecināties, vai salonā neesat atstājuši neko, kas varētu piesaistīt zagļu uzmanību.
Ir bijuši gadījumi, kad dažu salonā mētājošos centu vai nenozīmīgu lietu dēļ nākas rēķināties ar izsistu stiklu.
Pasākumu laikā biežāk konstatēto pārkāpumu topā noteikti iekļaujas arī sīkais huligānisms, alkohola lietošana neatļautā vietā, atrašanās ļoti spēcīgā alkohola reibumā, kas apkauno cilvēka cieņu un godu, alkohola pārdošana nepilngadīgām personām un, protams, arī nepilngadīgās personas, kuras lieto alkoholiskos dzērienus. Retāk, bet neiztrūkstoši, tiek konstatētas arī personas, kuras lietojušas citas apreibinošās vielas, tostarp narkotiskās vielas. Šie pārkāpumi vairāk tiek konstatēti izklaides pasākumos, kad personas ne tikai lieto, bet arī realizē dažādas apreibinošās vielas. Tādēļ, ja jūsu redzeslokā nonāk šāda persona, lūdzam nekavējoties informēt policiju.
Lielos pasākumos neiztrūkstoši ir arī dažādi negadījumi ceļu satiksmē, tostarp arī iereibuši autovadītāji.
Diemžēl, nav retums arī gadījumi, kad pūlī vecākiem nozūd nepilngadīgie bērni. Policija aicina vecākus pirms došanās kopā ar savām atvasēm uz kādu masu pasākumu, lieku reizi pārrunāt ar bērnu, ka nekur nedrīkst doties bez vecāku uzraudzības un rīkoties gadījumā, ja tomēr gadās noklīst. Pārliecinieties vai bērns var nosaukt savu vārdu, uzvārdu, dzīvesvietas adresi, vecāku vārdus, uzvārdus, kontakttālruni. Ja bērns to vēl nespēj, tad ielieciet bērna kabatā zīmīti ar jūsu datiem un kontakttālruni, tas var noderēt, ja noticis sliktākais un bērniņš ir pazudis, tad atrodot viņu ir iespējams ar jums sazināties. Protams,
ja tomēr esat pazaudējuši bērnu, nekavējoties informējat policiju un pēc iespējas precīzāk nosauciet bērna pazīmes un iespējamo atrašanās vietu.
Ja kāds apdraud savu vai citu drošību un veselību, aculiecinieku pienākums būtu par notiekošo informēt policiju.
Jo ātrāk informācija nonāks policijas rīcībā, jo ātrāk atbildīgie darbinieki spēs uz situāciju reaģēt un pārtraukt pārkāpumu, kas, iespējams, daudziem ļaus izbaudīt svētkus vai citu pasākumu daudz mierīgāk.
Tomēr pašiem gan nebūtu vēlams mēģināt kādu aizturēt vai pārmācīt, jo šādas darbības var apdraudēt personīgo drošību un veselību, kā arī iesaistīšanās konfliktā var radīt situāciju, ka nodarāt smagus miesas bojājumus it kā likumpārkāpējam, taču likums šādos gadījumos nevienu neatbrīvo no atbildības. Vienmēr ir nopietni jāizvērtē situācija, taču visbiežāk prātīgākais risinājums tomēr būtu atstāt pārkāpuma novēršanu policijas darbinieku ziņā.
Pirms katra lielā pasākuma policijā tiek sagatavots plāns sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai
un atkarībā no pasākuma mēroga tiek iesaistīts nepieciešamais policijas spēku daudzums. Tāpat sabiedriskās kārtības nodrošināšanā tiek iesaistīti arī citu tiesībsargājošo institūciju darbinieki, kas visbiežāk ir kolēģi no pašvaldības policijas.
Gluži kā pērn, arī šogad policija rūpēsies par sabiedrisko kārtību un drošību Valmieras pilsētas svētku laikā. Aizvadītā gada pilsētas svētki bija salīdzinoši mierīgi, tomēr arī tajos tika konstatēti vairāki konflikti starp iereibušām personām, mantu nozaudēšana, sīkas zādzības, pārmērīga alkohola lietošana un citi pārkāpumi, tādēļ
šogad atliek vien cerēt uz vēl mierīgāku pilsētas svētku norisi, lai svētki mums visiem būtu droši un patīkami.”