Lasīšanas laiks: 4 min
Trešdien, 7. oktobrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā zemkopības ministrs Kaspars Gerhards un Valsts prezidents Egils Levits sveica Zemkopības ministrijas konkursa “Sējējs 2020” laureātus: lauksaimniekus, tostarp arī jaunos zemniekus, pārtikas ražotājus un mazpulcēnus. Šogad konkursa “Sējējs” laureātus sveica un balvas piešķīra astoņās konkursa nominācijās, kā arī tika pasniegta balva “Par mūža ieguldījumu lauksaimniecībā”.
Starp konkursa “Sējējs 2020” laureātiem ir arī Sīmansonu ģimene no Burtnieku novada Rencēnu pagasta, kuri ieguva balvu nominācijā “Ģimene lauku sētā”. Sīmansonu ģimene ir piemērs tam, kā veiksmīgi apvienot dzīvi laukos ar savu sirds darbu. Te, visiem esot kopā vienoti, arī rodas vislabākās idejas, kā arī blakus ir nepieciešamais atbalsts to realizēšanai.
Sīmansonu ģimene trijās paaudzēs – Māris (grafiskais dizainers), Aiva (tekstilmāksliniece), Jurģis (kalējs, metālamākslinieks), Ieva (zīmola ‘’Svennes sveces’’ akmens dizaina sveču darinātāja), Irma un Evelīna (kā pašas saka – topošās mākslinieces), un Svens (būšot lauksaimnieks) – dzīvo un savus radošos darbus īsteno dzimtas mājās “Jaunsvennes”, Rencēnu pagastā. “Šajā īpašumā sākām saimniekot vairāk nekā pirms 20 gadiem, sākumā tikai pa brīvdienām, bet vēlāk jau pastāvīgi. Pirmie gadi aizgāja apkārtnes sakopšanā un mājas restaurācijā. Vēlāk jau vecaistēvs Roberts Sīmansons ’’Svennēs’’ darbojās ar aitkopību. Tā kā mūsu ģimenē visi ir vairāk mākslinieki, tad pašreiz mūsu māja saistās ar mākslu, dizainu un amatniecību,” stāsta Māris.
Visu radošo ideju un darbu pamatā ir cieņpilna attieksme pret dzimtas mantojumu un dabu, kuras enerģija ir jūtama visapkārt. Īpašu vietu iekoptajā mājas teritorijā atrod dažādas formas akmeņi, kā arī senatnīgā aka un no pakaviem veidota lode, kas tapusi tēva un dēla kopīgā darba rezultātā. Mājas teritorijā jūtama visas Sīmansonu saimes mīlestība pret savu amatu, mākslu un dabu, kuras aura tiek iestrādāta katrā darbā. Visi radītie darbi ir ļoti “dzīvi” – reizēm nepieciešams tikai nedaudz pieskarties dabas materiālam, lai to “atdzīvinātu”, taču lielākie darbi, piemēram, Jurģa Sīmansona diplomdarbs – diženā ābele – prasījusi vairāk laika un darba, līdz sasniegts vēlamais rezultāts. Tāpat kā Jurģis seko sava tēva piemēram un aicinājumam, arī jaunākā paaudze jau soļo tēva un vectēva pēdās. Apvienojot metāla dizainu un kalēja amatu, tiek veidoti dažādi interjera darbi un vides objekti pēc individuāla pasūtījuma. Mākslinieki piedalās arī kultūrvēsturisku ēku metāla priekšmetu atjaunošanā un izgatavošanā.
Četru gadu laikā izveidots atpazīstamais zīmols ‘’Svennes Sveces’’, ar pašu izdomātu un radītu sveču liešanas autortehniku gūta atzinība un novērtējums gan Latvijā, gan ārpus tās. Kā individuālus pasūtījumus izgatavo arī reprezentācijas sveces. Gadu laikā sveču kolekcija tiek papildināta ar jaunām dizaina līnijām. Ieva Sīmansone sveču liešanai pieiet ļoti radoši. Krāsas tiek jauktas pēc izjūtām, katrai svecei piešķirot savu individuālo noti. Sveces vizuāli izskatās pēc akmeņiem, kas Ievas izpratnē simbolizē latvietību, tāpēc viena no dizaina līnijām – sveces ar iestrādātiem latviskiem rakstiem.
Pie Sīmanonu ģimenes ceturtdien, 8. oktobrī, viesojās Burtnieku novada pašvaldības pārstāvji, lai apsveiktu ģimeni ar gūtajiem panākumiem. “Varam lepoties un iedvesmoties no Sīmansonu ģimenes vērtībām – godināt senču tradīcijas, darīt darbu labi, ieguldot tajā savu sirdi. Šīs ģimenes darbos ir jūtams stiprs gars, radoša enerģija un vairāku paaudžu pieredzes apvienojums. Prieks, ka to novērtē ne tikai novada, bet arī valsts mērogā,” par ģimeni stāsta Burtnieku novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edvīns Straume.
No Burtnieku novada konkursam “Sējējs 2020” tika virzīta arī SIA “Terūna” (pazīstama ar preču zīmi “Bauņu Bullītis”), piesakot to nominācijai “Gada uzņēmums pārtikas ražošanā”. Jānis Šļaukstiņš ir jaunais lauku uzņēmējs un ar lielu degsmi vada gaļas pārstrādes cehu Burtnieku novada Matīšu pagastā. Uzņēmuma darbības filozofija un pieeja ir lielisks piemērs tam, kā jauna ģimene veiksmīgi spēj darboties un attīstīties, neskatoties uz to, ka uzņēmums atrodas lauku apvidū. Uzņēmumam ir izveidojies savs pastāvīgo klientu loks, un kvalitatīvo gaļu novērtē Latvijā atzīti restorāni. Veiksmīga sadarbība ar ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem veidojas arī Burtnieku novada ietvaros, piemēram, ar Valmiermuižas alus virtuvi, kur tiek novērtēta vietējā produkta nozīme.
Šogad konkurss “Sējējs” notika 27. reizi, tajā piedalījās 45 dalībnieki. Konkursa laureāti saņēma Gada balvu “Sējējs” (bronzas statuja), diplomu un naudas balvu. Konkursa “Sējējs” apbalvojumu pasniegšana kļuvusi par vienu no nozīmīgākajiem lauksaimnieku pasākumiem, bet laureāta nosaukums “Sējējs” – par priekšzīmīga darba apliecinājuma zīmi. Plašāka informācija par konkursu pieejama tīmekļvietnē www.sejejs.lv.