Lasīšanas laiks: 3 min
Valmieras pilsētā ik gadu palielinās gruntsūdeņu piesārņojums, un lielākoties tas saistīts ar neefektīvu un videi kaitīgu sadzīves notekūdeņu apsaimniekošanu decentralizētās kanalizācijas sistēmās. Tāpēc SIA “Valmieras ūdens” uzsāk akciju “Uztici savu noslēpumu mums!”, aicinot iedzīvotājus videi draudzīgi un atbilstoši likumdošanai novadīt notekūdeņus, tādējādi saudzējot apkārtni un veicinot Valmieras pilsētas ilgtspējīgu un dabai draudzīgu attīstību, informē Ingrīda Kraukle, SIA “Valmieras ūdens” sabiedrisko attiecību speciāliste.
Nosēdbedres kā notekūdeņu apsaimniekošanas veidu Valmieras pilsētā izmanto vairāk nekā 600 nekustamajos īpašumos, no kurām izvestie notekūdeņi būtu jānodod bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās (BNAI). Taču SIA “Valmieras ūdens” statistika liecina, ka tikai daļa no īpašniekiem veic nosēdbedru izvešanu atbilstoši noteiktajai kārtībai (šobrīd to regulē Valmieras pilsētas pašvaldības apstiprinātie saistošie noteikumi Nr.114 “Valmieras pilsētas teritorijas plānojuma 2006.-2018.gadam ar grozījumiem grafiskā daļa, teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi”).
SIA “Valmieras ūdens” tehniskais direktors Ivars Ķiksis: “Notekūdeņu apjoms tiek noteikts pēc izmantotā dzeramā ūdens daudzuma, kuru nosakām pēc uzstādīto skaitītāju datiem.
Esam arī aprēķinājuši, ka vidēji viens Valmieras iedzīvotājs diennaktī patērē aptuveni 90 litrus dzeramā ūdens. Taču saņemto notekūdeņu daudzums attīrīšanas iekārtās ir ievērojami mazāks, un tieši nosēdbedru apsaimniekošana jomā ir vislielākās neskaidrības.
Mēs arī ikdienas darbā to redzam, ka cilvēki mēdz rīkoties bezatbildīgi un savā ziņā nolaidīgi pret apkārtējo vidi. Ir nosēdbedres, kuras mūsu darbinieki ik pa laikam izved, bet tas notiek ievērojami retāk, nekā tam vajadzētu būt, rēķinot pēc dzeramā ūdens patēriņa. Tas varētu liecināt par bojātu hermetizāciju nosēdbedres iekārtai, novadot notekūdeņus gruntī, turklāt šie bojājumi varētu būt radīti apzināti. Protams, ir adreses, kurās ir nosēdbedres, bet mēs tās neizvedam un arī nesaņemam attīrīšanas iekārtās, un tas varētu likt domāt, ka šie notekūdeņi tiek novadīti vidē bez attīrīšanas.”
Notekūdeņu radītais kaitējums videi atkarīgs no to apjoma, piesārņojošo vielu sastāva un koncentrācijas, kā arī no grunts veida tajā vietā, kur tieši notekūdeņi novadīti. Sadzīves notekūdeņos, kas veidojas, cilvēkiem mājokļos ikdienā izmantojot dzeramo ūdeni, novērojams organiskais, bakterioloģiskais un ķīmiskais piesārņojums. Organisko piesārņojums lielākoties rodas pārtikas pārstrādes rezultātā, novadot notekūdeņos augu un dzīvnieku (gaļas) izcelsmes atliekas. Papildu piesārņojumu rada arī cilvēku un dzīvnieku fizioloģiskie izdalījumi (fekālais piesārņojums). Bakterioloģiskais piesārņojums satur dažādu veidu baktērijas, ieskaitot arī patogēnās, kas varbūt dažādu slimību izraisītāji. Savukārt ķīmisko piesārņojumu rada mājokļos izmantotie sadzīves ķīmijas līdzekļi.
SIA “Valmieras ūdens” BNAI vadītājs, būvinženieris Gatis Everts:
“Diemžēl Valmieras pilsētā ir precedenti, ka notekūdeņus novada tuvējā mežā vai grāvī, taču aicinām cilvēkus padomāt, ka, šādi rīkojoties, viņi riskē ar savu un līdzcilvēku veselību un dzīves kvalitātes pasliktināšanos. Piesārņojums nonāk gruntsūdeņos, apdraudot dzeramā ūdens kvalitāti tuvējās akās, kā arī sabojājot zemi kopumā. Ja grunts ir smilšaina, tad sekmīgāks būs drenāžas process, bet mālainā zemē notekūdeņi uzkrāsies un turpat arī paliks, radot arvien lielāku kaitējumu videi.
Turklāt, novadot notekūdeņus, piemēram, grāvī, nekad nevari būt drošs, uz kuru pusi tie pazemē noplūdīs. Iespējams, nonāks tieši atpakaļ pašu īpašumā, un šādi cilvēks būs nodarījis pats sev ievērojamu kaitējumu. Turklāt, lai attīrītu zemi no notekūdeņu piesārņojuma, būs vajadzīgi daudzi gadi.”
Lai veicinātu decentralizētās notekūdeņu apsaimniekošanas sistēmas sakārtošanu, SIA “Valmieras ūdens” akcijas ietvaros “Uztici savu noslēpumu mums!” aicina iedzīvotājus noslēgt līgumu par nosēdbedru izvešanu, kas paredz šāda pakalpojuma operatīvu un sistemātisku saņemšanu. Tiem, kuri izlems par šādu vienošanos līdz 30.jūnijam, saņems kuponu vienreizējai atlaidei par nosēdbedres izvešanu, kā arī simbolisku dāvanu no SIA “Valmieras ūdens”.
Plašāka informācija par akciju būs iespējams saņemt ikvienam interesentam Vidzemes Uzņēmēju dienās, kas notiks 20. un 21.maijā Valmierā. Tāpat kā pērn, arī šoreiz SIA “Valmieras ūdens” veidos kopēju stendu ar “Nordea” banku. Popularizējot ilgtspējīgu un dabai draudzīgu attīstību un atbalstot mājsaimniecības, “Nordea” apmeklētājus iepazīstinās ar aktuālāko nekustamo īpašumu kreditēšanā. Savukārt SIA “Valmieras ūdens” informēs par iespējām palielināt komfortu mājokļos, saņemot kvalitatīvu dzeramo ūdeni, kā arī apsaimniekojot notekūdeņus videi draudzīgi un atbilstoši likumdošanai.