Lasīšanas laiks: 3 min
6., 13., 20.augusts… Kāpēc šie datumi? Tās ir sestdienas, kad cilvēki dodas uz jūru, uz dažādiem pasākumiem, tirgu. Lai nopirktu dārzeņus un ogas, žāvējumus, puķes un citas preces, daudziem ceļi ved uz Valmieras vai Cēsu tirgu, bet šajās sestdienās nepilnu 10 kilometru attālumā no Valmieras darbojas arī „Pagalma tirdziņš”. Kocēnu pagasta „Jaunklētniekos” pircējus gaida Laura Irbe ar ķiplokiem, kā arī citi mājražotāji.
Pa gabalu šķiet, kas gan tur daudz var būt, nav ne desmit teltis, bet, iepazīstot pārdevējus un produktus, izrādās, ka produkcija ir diezgan daudzveidīga, cilvēki atvērti sarunai un labprāt piedāvā arī nodegustēt produktus.
Lai cik paradoksāli, bet pirmā piesaista telts, kur priekšplānā siltajā augusta dienā karājas īsti un biezi ziemas dūraiņi! Tā jau saka, ka ragavas jātaisa vasarā, rati – ziemā! Bet Anita Puncule un viņas firma „IR stilā” patiešām ir moderna un stilīga, te ir arī linu krekli un kleitas, cepurītes, mājas tekstils.
Bez ēdamām lietām kādā teltī darbojas maģiskā „Raganiņas rija”. Te var ziest, smaržot un skatīt dažādas ziedes, krēmus un ziepes, kuru gatavošanā izmantotas vietējās puķes, zālītes un arī nezāles: kliņģerītes, lavanda, strutenes, pienenes, vībotnes utt. Nopērkami arī kvēpeklīši.
Un tad sākas pārbaude garšas kārpiņām un vēdera priekiem. „Gunčas gardumi” piedāvā gan rudens avenes, gan visdažādākos ievārījumus: lāceņu, ķiršu, vīnogu, rabarberu ievārījumu ar rozīnēm… Zeltaini bagāta vitamīnu produkcija ir ražotnei „Bagātne”, viņi pārdod smiltsērkšķu tēju, sulu, sīrupu. Te var iegādāties arī kādam dāvanu – produkti gaumīgi izkārtoti kartona kastē. No Vaidavas pagasta „Jaunzemniekiem” atceļojušas krūmmellenes – lielas un saldas! Savu vietu dzērienu pasaulē jau ir iekarojis Rihards Bergs, viņa vīni un sidri. Šoreiz īpašu uzmanību piesaista „RabarBergs”.
Saimnieki no bioloģiskās saimniecības „Ozolzīles” pircējus pārsteidz ar smalku svešvārdu. Ir ēstas dažādu augļu un ogu sukādes, bet kas ir liofilizēti krispi? Izrādās, liofilizācija ir process, kad produkts tiek žāvēts, saldējot -40 grādos. No tā tiek izvilkts viss mitrums, saglabājot krāsu, garšu, smaržu un uzturvērtību. Glītos plastmasas trauciņos ir īsts krāsu mikslis, saimnieki dāsni piedāvā nodegustēt gan rabarberu limonādi, gan skābeni saldo plūmju, ābolu, zemeņu un citu ogu produkciju.
„Drupaču lādes” kūku skaits ir krietni samazinājies, Kas zina, vainīgi pircēji vai citi pārdevēji, bet saldumi acīmredzot ir garšīgi.
Lai nu kas, bet kartupeļi mums šogad ir izauguši – tā saka Inga Zukure no Bērzaines pagasta „Rubuļiem”. Izauguši ir arī kabači, vistas sadējušas dažādu pasteļtoņu olas, bites sanesušas medu, bet bērnu bariņš baro un bužina „Rubuļu” trušus – var iegādāties arī tos!
Noslēgumā saruna ar pašu saimnieci Lauru Irbi, kura parāda un izstāsta gan par savu produkciju, gan Vaidavas pagasta Bendiku piena aitu produktiem – jogurtu, salātu sieru, cepamsieru, saldējumu.
Ķiploks latviešiem zināms kā dabiskais antibiotiķis, un „Jaunklētniekos” tas iet uz urrā! Kāds ierodas pēc kilograma vai diviem, cits uzreiz ņem vairākus maisus! Ne tikai ēšanai, bet arī savas virtuves rotāšanai vai dāvanai noder skaistie pušķi un pīnes, kur ķiploku galviņas lieliski saderas ar dažādu krāsu limonijām. Lai no zemes izraktos ķiplokus notīrītu, tie tiek laisti caur birstēm īpašā mašīnā, bet sakņu griešana gan ir roku darbs, tāpat arī šķirošana, kad ķiploki tiek sagrupēti labajos, mazajos un brāķos. Roku un arī sirds darbs. Lai pircēji prom dotos apmierināti, Laura tirgoties aicina ražotājus, kuri spēj piedāvāt daudzveidīgu produkciju. Kādam šis „Pagalma tirdziņš” ir pirmā reize, citiem tā ir jau vairāku gadu pieredze.
Tirdziņi notiks katru sestdienu līdz pat septembra beigām no plkst. 9:00 līdz plkst. 13:00.