Lasīšanas laiks: 3 min
Lai arī zvanu centru bizness pēdējā desmitgadē gan Latvijā, gan arī globālā līmenī ir strauji attīstījies, tomēr sabiedrībā joprojām pastāv daudzi mīti par šīs nozares būtību. Stresa pilns un garlaicīgs darbs, slikta karjeras izaugsme – tie ir tikai daži no mītiem par darbu zvanu centrā. Bet vai tajos ir kaut nedaudz patiesības? Plašāk par to stāsta Ginta Eisaka, Latvijas vadošā zvanu centra “Transcom Worldwide Latvia” personāla vadītāja.
Mīts #1: Laba karjera zvanu centrā ir neiespējamā misija
Daudzi kļūdaini domā, ka karjeras izaugsme šajā nozarē ir neiespējama, jo tas esot tikai pagaidu darbs, kamēr nav atrasts kaut kas labāks. Tomēr patiesība ir gluži pretēja. Zvanu centrs dod visas iespējas būvēt karjeru organizācijas ietvaros visai ātrā tempā, kas ir īpaši svarīgs faktors jaunāka gada gājuma darbiniekiem. Piemēram, Transcom Rīgas birojā 96% no grupu vadītājiem reiz ir bijuši parasti operatori, kuri līdz vadības līmenim izauguši vidēji tikai no 12 līdz 18 mēnešu laikā.
Mīts #2: Darbs zvanu centrā ir garlaicīgs
Protams, ka zvanu centra ikdienas pienākumos ietilpst zvanu pieņemšana un atbildēšana uz jautājumiem, bet tas nebūt nav garlaicīgi. Saziņa pa telefonu nodrošina aizraujošu ikdienu un nemitīgas iespējas mācīties, jo katrs zvans ir unikāls. Lai varētu labi atbildēt, vienmēr jāiedziļinās klienta teiktajā un jāpārzina vissmalkākās sniegtā pakalpojuma nianses. Turklāt, ik dienu runājot ar cilvēkiem pa telefonu, nemitīgi tiek spodrinātas klientu apkalpošanas, komunikācijas un argumentācijas prasmes, kas ir būtiskas iemaņas veiksmīgas turpmākās karjeras izaugsmē. Garlaicīgi zvanu centrā nav arī tāpēc, ka darba vide ir piepildīta ar dinamiskiem, pārsvarā ļoti jauniem cilvēkiem, kuri dienas beigās kļūst ne tikai par lieliskiem kolēģiem, bet arī ļoti labiem draugiem.
Mīts #3: Darbs zvanu centrā izraisa veselības problēmas
Kā jau strādājot birojā, arī zvanu centra darbinieka veselība ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Sākot no dzīves stila līdz pat darba izpildes veida. Viens var sēdēt ar sakumpušu muguru pie datora, kas novietots pārāk tālu vai tuvu, un pauzē, nemainot pozu, turpinās sērfot internetā. Bet otrs ieņems ergonomisku pozu un darba starplaikā kopā ar kolēģiem uzspēlēs galda futbolu vai dosies uz atpūtas telpu. Lielākoties viss ir atkarīgs no paša attieksmes pret savu veselību, taču nozīmīgs ir arī darba devēja ieguldījums. Zvanu centrs tāpat kā ikviens cits uzņēmums, kurš rūpējas par saviem darbiniekiem, nodrošinās piemērotu darba vidi un sekos līdzi darbinieku veselības stāvoklim, jo galu galā darbinieku veselība ir cieši saistīta ar produktivitāti.
Mīts #4: Lai strādātu zvanu centrā, izglītība nav vajadzīga
Viens no nepatiesākajiem mītiem – lai strādātu zvanu centrā, nav vajadzīgs augstākās izglītības diploms. Daudzi studenti patiešām labprāt apvieno mācības ar darbu zvanu centrā, jo šeit ir ļoti elastīgs darba grafiks. Tomēr liela daļa darbinieku ir ieguvuši vismaz vienu, ja ne vairākas augstākās izglītības, jo viņi vēlas mērķtiecīgi būvēt karjeru tieši šeit. Zvanu centrā faktiski var sastapt ikvienas profesijas pārstāvjus – sākot no pasniedzējiem un filologiem, beidzot ar inženieriem, kuri atklājuši savu talantu šajā nozarē.
Mīts #5: Darbs zvanu centrā ir viegls
Zināmā mērā tā ir taisnība. Darbs zvanu centrā noteikti ir vieglāks, nekā citās jomās, jo darbiniekam ir lieliska atbalsta sistēma un kolēģi, kuri veido labu komandu, palīdzot apgūt neizmērojamu gūzmu ar jaunām zināšanām. Sākot no domāšanas “ārpus kastes”, beidzot ar dusmīga klienta nomierināšanu – tāda ir zvanu centra darbinieka ikdiena. Tā ir pieredze, kas būs noderīgā visa mūža garumā.
Mīts #6 Zvanu centru jomā sarūk darbavietu skaits
Tas ir vēl viens mīts, kas neatbilst patiesībai, jo ir tieši pretēji – darba vietu skaits šajā nozarē tikai pieaug, jo pieaug to uzņēmumu skaits, kuriem nepieciešami zvanu centru pakalpojumi. Vēl jo vairāk, zvanu centri iegulda ļoti daudzus resursus, lai piesaistītu jaunus talantus, jo īpaši tos, kuri labā līmenī pārzina dažādas svešvalodas.