Lasīšanas laiks: 3 min
Vasara nenoliedzami ir laiks, kuru ar prieku izbaudām – ceļojam un atpūšamies tepat Latvijā vai ārpus tās robežām. Tomēr arī šajā laikā nevajadzētu aizmirst parūpēties par savām finansēm, lai iztiktu bez darvas karotes medus mucā. Ieteikumos, kā pasargāt sevi no garnadžiem un pārtērēšanās, dalās “WestStein” priekšapmaksas MasterCardⓇ norēķinu karšu kompānijas SIA “WestStein” valdes locekle Signe Kalniņa.
Izvēlieties izdevīgāko karšu piedāvājumu
Ceļojumos nav jāņem līdzi visas savas kartes, vien tās, kas patiešām ir nepieciešamas, vislabāk atbilst maksāšanas paradumiem galamērķī un piedāvā visizdevīgākos nosacījumus. Proti, vislabākās komisijas maksas par skaidras naudas izņemšanu, maksājumiem, mēneša maksu par kartes lietošanu.
Vēlamais komplekts: debetkarte, priekšapmaksas norēķinu karte un kredītkarte. Debetkarte, kuru var aizvietot arī ar priekšapmaksas norēķinu karti, noderēs naudas izņemšanai no bankomātiem un nelieliem pirkumiem. Savukārt kredītkarte noderēs lielākiem pirkumiem, it īpaši ja tā ir apdrošināta pret pašas kartes vai kartes datu zādzību.
Turiet kartes atsevišķi
Tas ir viens no galvenajiem drošības noteikumiem – vismaz vienai maksājumu kartei būtu jāatrodas atsevišķi. Piemēram, sadaliet kartes ar dzīvesbiedru, vienu noglabā viesnīcas seifā, atsevišķā somā vai iekškabatā. Tādējādi ja Jūs pazaudējat vai Jums nozog somiņu, tad drošībā ir rezerves karte, kas ir noglabāta čemodānā.
Nodaliet ceļojumam paredzētos līdzekļus
Ceļojumiem paredzēto finanšu nodalīšana no pārējās naudas ir visvienkāršākais veids, kā nepārtērēties un kā nepakļaut liekiem riskiem visas ģimenes finanses. Latvijā ierastāks veids ir īpaša bankas konta atvēršana. Taču daudz ērtākas ir priekšapmaksas norēķinu kartes, kas darbojas līdzīgi mobilā telefona priekšapmaksas kartēm.
Lietojot priekšapmaksas norēķinu kartes, var iztērēt tikai tik daudz naudas, cik uz kartes ir uzlikts. Lielākai drošībai un neparedzētiem gadījumiem ērti var paņemt līdzi dažus “Narvesen” tirdzniecības vietās iegādātus noteikta nomināla vaučerus, kas pēc koda reģistrēšanas klientu portālā ļaus papildināt karti, arī esot ārvalstīs. Tā iespējams precīzi plānot ceļojuma budžetu, turklāt atsevišķa karte ļauj atšķirīgi definēt ikdienas tēriņu limitus.
Turiet acis vaļā, esiet uzmanīgi pie bankomātiem, viesnīcās un norēķinoties ar karti
Ceļojot pa svešu zemi, ir vērts pievērst lielāku uzmanību elementārai drošībai. Piemēram, īpaši rūpīgi jāizvēlas bankomāti, no kuriem tiek izņemta skaidra nauda. Labāk izvēlēties starptautiski pazīstamu finanšu institūciju bankomātus, kuri atrodas drošās vietās, vislabāk īpašās telpās, pie banku filiālēm, lidostās, viesnīcās. Rūpīgi pārliecinieties, ka bankomātam nav uzstādītas nekādas nolasīšanas ierīces un izņemiet naudu diennakts gaišajā laikā.
Maksājot ar karti, centieties neizlaist to no acīm. Ja restorānā vai viesnīcā norēķinu veikšanai karte tiek aiznesta uz citu telpu, esiet īpaši uzmanīgi un kādu laiku pēc norēķināšanās pārbaudiet, vai kartes dati nav izmantoti nelikumīgi. Runājot par viesnīcām, tā ir ilūzija, ka karšu datus zog tikai lētās viesnīcās, tikpat labi tas var notikt arī visnotaļ respektablās naktsmītnēs.
Krājiet pirkumu čekus un regulāri pārbaudiet atlikumu
Esot ārvalstīs krājiet čekus par visiem pirkumiem, lai, atgriežoties mājās, būtu iespējams tos salīdzināt ar transakcijām un kartes atlikumu. Ja nevēlaties liekus papīrus, pierakstiet vismaz būtiskākos un lielākos pirkumus.
Sagatavojiet telefonu sarakstu ārkārtas gadījumiem
Ja norēķinu karte ir nozagta vai pazudusi, ir ļoti svarīgi iespējami ātrāk sazināties ar tās izdevēju. Ja esam cietuši, parasti jūtamies ļoti apjukuši, tādēļ ir svarīgi, lai pa rokai būtu visi svarīgākie telefona numuri un varētu iespējami operatīvi novērst potenciālos zaudējumus.