Lasīšanas laiks: 2 min
Pirmo vispasaules diktātu latviešu valodā seši cilvēki uzrakstījuši bez kļūdām, bet 12 rakstītāji pamanījušies kļūdīties vairāk nekā 50 reizes, aģentūra BNS uzzināja no projekta pārstāves Olgas Sukonnikovas.
Viņa pastāsta, ka kāda kundze, kas uzrakstījusi diktātu bez kļūdām, atsūtījusi vēstuli, norādot, ka skolu beigusi pirms 38 gadiem, un viņai ir prieks, ka joprojām prot pareizi rakstīt.
Pirmajā vispasaules diktātā latviešu valodā, kas norisinājās 3.oktobrī, tiešsaistē un klātienē kopā piedalījās 920 dalībnieku dažādās pilsētās un valstīs. Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 189 cilvēki, bet tiešsaistē – 731, no kuriem tika pieņemti 670. Daļa bija rakstījuši bez mīkstinājuma zīmēm, bet daļa nebija pabeiguši. Diktātā bija jāraksta fragments no Jāņa Joņeva romāna “Jelgava 94”.
Diktātu bez kļūdām uzrakstīja seši cilvēki, bet no 51 līdz pat 84 kļūdas tika atrastas 12 rakstītāju darbos.
144 darbos bija līdz piecām kļūdām, 157 darbos līdz desmit kļūdām, 127 darbos – līdz 15 kļūdām, 88 darbos – līdz 20 kļūdām, 79 darbos – līdz 25 kļūdām, 28 darbos – līdz 30 kļūdām, 20 darbos – līdz 40 kļūdām, deviņos darbos – līdz 50 kļūdām, bet 12 darbos līdz pat 84 pareizrakstības un gramatikas kļūdām.
Projekta pārstāvji secina, ka diktātā “Jelgavā” raksturīgu ortogrāfijas kļūdu nebija daudz, tomēr dažu vārdu pareizrakstībā nav veicies diezgan daudziem dalībniekiem. Piemēram, “ne tikvien – bet arī” rakstāms četros vārdos; “pretimnācēji” raksta rakstāms ar īso i; “otrreiz: rakstāms ar diviem r burtiem.
Pie kļūdām projekta pārstāvji arī min, ka partikula “diemžēl” nav liekama komatos; vienlīdzīgi teikuma locekļi no vispārinošā vārda atdalāmi ar domuzīmi; salīdzinājums nav jāatdala ar komatiem.