Lasīšanas laiks: 2 min
Ik pa laikam sociālajos tīklos un albumos parādās bildes ar koši lillā lavandu laukiem. Domājams, ka jūlijā fotogrāfiju skaits krietni palielināsies, jo jūlijā notiek Lavandu svētki. Divas dienas gadā interesenti bez maksas var apskatīt lavandu laukus, parunāt ar šī lillā sapņa īstenotājiem Ingu un Rihardu, uzzināt par lavandu audzēšanu, kopšanu, īpašībām un izmantošanu.
14. un 15.jūlijā Lavandu svētki notika Kurzemē, bet 21. un 22. jūlijā cilvēku straumes plūda ne tikai uz jūru, bet arī uz lavandu laukiem Limbažu pusē. Šādi svētki notiek jau septīto gadu, uz tiem brauc gan latvieši, gan ārzemju viesi. Vieni taisa fotosesijas, citi izmanto izdevību iegādāties lavandu vālīšu pušķus, smaržu maisiņus, eļļas un ziedūdeni. Lavandas lieliski noderot arī karstajās dienās, tās atsvaidzina un nomierina sakarsušo ādu. Svētkos bija iespēja arī pagaršot dzērienu un iegādāties cepumus ar specifisko lavandas garšu. Saimnieki ir dāsni, neslēpj sveci zem pūra, un turpat blakus ir arī receptes.
Izrādās, šis panātru dzimtas augs diezgan bieži cieš no skarbajiem Latvijas laikapstākļiem, taču rūgtuma dēļ lavandas neapskādē zaķi, stirnas un citi meža dzīvnieki – viņiem tās nešķiet garšīgas.
Ar lavandas stādu audzēšanu un pārdošanu gan saimnieki nenodarbojas, toties lavandu izmanto bez atlikuma. Lavanda tiek pildīta dažādu izmēru spilventiņos, kas noder gan acīm, gan pēdām, ir pirts spilveni un arommaisiņi skapim, bet sausie stiebri nonāk padibeņos jeb sēžamspilventiņos, lai viesiem ērtāka un patīkamāka atpūta. Arī tie, kam lavandas smarža nešķiet patīkama, var vienkārši baudīt sakoptās lauku sētas skaistumu. Šajās dienās apskatāma arī fotogrāfiju izstāde „Gada Laiki”, kuras autors ir Mārcis Baltskars. Ar vārdu „laiki” gan šoreiz domātas divas nozīmes – gan Latvijas gadalaiki, gan laiki, ko sociālajos tīklos lieto cilvēki, nospiežot „Like” (no angļu val. – patikt).