Lasīšanas laiks: 5 min
Aizvadītā gada nogalē Žurnālistikas konkursa konvents sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā pasniedza “Žurnālistikas cerības” balvas jauniem un talantīgiem Latvijas žurnālistiem. Starp balvas saņēmējiem bija arī Vidzemes televīzijas (VTV) žurnāliste SANTA BAUMANE.
Izvirzot jauno žurnālisti konkursam, VTV galvenā redaktore Aiga Vendeliņa-Ēķe pieteikumā rakstīja: “Santas, kā žurnālistes, stiprās puses ir radošums un spēja aktuālas tēmas pasniegt skatītājam saistošā veidā.”
Savukārt ilggadējā VTV galvenā redaktore Gunta Matisone saka: “Savu darbu Santa veic ļoti rūpīgi izpētot konkrēto tēmu, iedziļinoties dažādos aspektos un meklējot atbildes uz jautājumiem. Vēl viens būtisks pluss ir arī ļoti sulīgi, izvērsti teksti, laba valoda, kas šobrīd jaunajiem žurnālistiem ir pat ļoti liela problēma. Santa ikkatram sižetam meklē arī savu vizuālo formu, veiksmīgi izmantojot “standup”, prot veiksmīgi un vizuāli izteiksmīgi strādāt “kadrā”, stāstot par notikumiem.”
Arī “Valmieras Ziņas” bieži vien publicē Santas veidotos sižetus. Šoreiz lūdzām viņu iejusties pretējā lomā un vairāk pastāstīt par sevi.
„Sākumskolas vecumā es skatījos televīziju un domāju – „cik forši būtu tur strādāt”! Man jau tajā laikā visvairāk patika cilvēkstāsti,”
atklāj Santa. „Esmu joprojām saglabājusi 6.klases latviešu valodas un literatūras kladi, kurā pildīju uzdevumu „Nākotnes spogulis”. Tajā es rakstīju, ka kļūšu par televīzijas žurnālisti. Šī doma mani pavadīju visus skolas gadus. Tagad mans sapnis ir piepildījies un es varu veidot savus cilvēkstāstus.”
Santa atklāj, ka sava sapņa īstenošanai ir veltījusi daudz pūļu, sākot jau no skolas gadiem. Viņa ir pateicīga savai Ozolmuižas pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotājai, kura gatavojusi viņu dalībai olimpiādēs un palīdzējusi apgūt un izkopt vienu no žurnālistes galvenajiem darbarīkiem – latviešu valodu. Savukārt Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā Santa jau mācījusies ar skaidru apziņu, ka pēc absolvēšanas viņa studēs žurnālistiku. Ēnu dienās Santa devusies uz Vidzemes televīziju, kur ēnojusi tagadējās kolēģes – Lauru Jansoni un Guntu Matisoni.
„Sākot studijas Vidzemes Augstskolā, man uz brīdi radās šaubas, vai es kļūšu par žurnālisti, jo bija jāpielāgojas studijām un akadēmisko darbu rakstīšanai. Parasti tieši pirmajā kursā ir lielākais studentu atbirums. Par laimi, man izdevās pārvarēt pirmā grūtības un izturēt visus četrus gadus.
Visvērtīgākā daļa no studijām, manuprāt, ir prakse, kur var nostiprināt teorētiskās zināšanas, iegūt priekšstatu, kāda ir žurnālista darba ikdiena, un apgūt prasmes, ko nemāca augstskolā.
Prakse arī palīdz dibināt jaunus kontaktus un dod iespēju parādīt sevi potenciālajiem darba devējiem. Tādēļ mērķtiecīgi trīs gadus es devos praksē uz Vidzemes televīziju, kas vainagojās ar panākumiem, jo pēc studijām saņēmu darba piedāvājumu,” atklāj Santa.
Nu jau trīs gadus Santa ir Vidzemes televīzijas žurnāliste. Gan skatītāji, gan kolēģi atzīmē to, ka viņa brīvi jūtas kameras priekšā un spēj radīt interesantus un atraktīvus sižetus. Žurnāliste atklāj, ka tas viņai izdodas dabiski. Jau kopš skolas gadiem viņa bieži bijusi uz skatuves, deviņus gadus dejojot tautas deju kolektīvā, Alojas mūzikas un mākslas skolā apgūstot flautas un ģitāras spēli un uzstājoties koncertos, kā arī vadot dažādus skolas pasākumus. Santa uzsver, ka televīzijā ļoti svarīgs ir komandas darbs un kontakts ar kolēģiem, jo īpaši operatoriem. Tikai strādājot kopā un saprototies no pusvārda, var radīt lieliskus sižetus.
„Žurnālistikā visforšākais ir tas, ka katra diena ir pilnīgi citāda.
Vienā dienā tu intervē augstu amatpersonu, bet nākamajā ir jāvelk gumijniekus un jādodas uz laukiem vai mežu, trešajā tu runā ar simtgadnieku, kurš kopā ar Latviju svin jubileju, ceturtajā jādodas uz teātri filmēt pirmizrādi. Līdztekus ziņu sižetiem, es veidoju arī raidījumu „Mājā un sētā”, vasarās arī „Mājā un sētā: dārzā”. Man šīs tēmas ļoti patīk, jo pati esmu no laukiem. Pašlaik esmu sākusi veidot jaunu raidījumu par teātri, atklājot to, kā strādā ne tikai aktieri, bet arī neredzamie cilvēki – butafori, rekvizitori, kostīmu mākslinieki, scenogrāfi – visi tie, kas iegulda darbu, lai taptu izrādes. Pagājušā rudenī liels izaicinājums man bija priekšvēlēšanu projekts „Līderu debates”, kurā darbojos gan kā producente, gan kā scenārija autore. Re:TV ir jauns kanāls, te ir ļoti brīva un radoša gaisotne. Ikvienam ir dota iespēja mēģināt īstenot vistrakākās idejas,” stāsta Santa.
Gandrīz katru dienu Santa ir ceļā, jo jāspēj izbraukāt krustu šķērsu visa Vidzeme. Veidojot sižetus Re:TV projektiem, dažkārt nākas doties arī uz vēl tālākām Latvijas vietām, piemēram, Kolkas ragu. Žurnāliste atzīst, ka darbs televīzijā ir ļoti intensīvs un visai nogurdinošs, taču to atsver kolēģu atbalsts, interesantie temati un iedvesmojošie sižetu varoņi.
„Mēs esam tālu no Rīgas un lielās politikas, taču esam tuvu cilvēkiem reģionos un runājam par viņiem aktuālām problēmām. Ik dienu es pārliecinos, cik forši cilvēki dzīvo reģionu pilsētās un novados. Gandrīz no katras filmēšanas es atbraucu iedvesmota un iemācījusies kādu dzīves gudrību,”
atzīst Santa. Vislielāko gandarījumu viņai sniedz tās intervijas, kuru laikā izdodas cilvēku atvērt sarunai un izveidot interesentu un emocijām piepildītu sižetu.
Lai gan saspringtajā darba ritmā ir visai grūti rast laiku atpūtai, brīvajos brīžos Santa cenšas atvēlēt laiku lasīšanai. Viņa lasa ne tikai daiļliteratūru, bet arī aizrāvusies ar vēstures izpēti. Pašlaik Santa pievērsusies 1. Pasaules kara tematikai. Profesionālas intereses vadīta viņa centusies arī iedziļināties islāma reliģijā. Santas iecienītākais žurnāls ir „Ir”. Savukārt vislabāk galvu izvēdināt palīdz skriešana un ceļošana. „Cilvēki siltajās zemēs ir tik dzīvespriecīgi, ka es vienmēr atgriežos Latvijā uzlādējusies ar enerģiju, kas pietiek vēl ilgam laikam.”