Lasīšanas laiks: 2 min
Saeima ceturtdien noraidīja Nacionālās apvienības (NA) ierosinājumu nākamgad iesaldēt deputātu algas, aģentūra BNS uzzināja parlamentā.
Par algu iesaldēšanu balsoja 24 deputāti no NA un opozīcijā esošās Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un partijas “No sirds Latvijai”. Pret parlamentāriešu atalgojuma saglabāšanu nākamgad šā gada līmenī bija 12 deputāti – Ringolds Balodis (“No sirds Latvijai”), Ilmārs Latkovskis no NA, deviņi partijas “Vienotība” deputāti un Valters Dambe no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS). Balsojumā atturējās 26 parlamentārieši no “Vienotības” un ZZS, savukārt opozīcijā esošā partija “Saskaņa” balsojumā nepiedalījās.
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA), argumentējot partijas ierosinājumu iesaldēt deputātu algas, norādīja, ka deputātu pirmais un galvenais uzdevums ir rūpēties par vismazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām. Viņa uzsvēra, ka citas sabiedrības grupas nākamgad nepieredzēs algas pieaugumu.
“Mēs nedzīvojam ideālā pasaulē. Mēs esam tālu no tās. Saeimas deputāti ir tautas priekšstāvji. Mēs katrs esam saņēmuši mūsu vēlētāju uzticības kredītu. No mums ir atkarīgs, kā mēs to izmantosim,” viņa teica.
Grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kuru nodošanu parlamenta komisijām Saeima ceturtdien neatbalstīja, paredzēja nākamgad deputātu atalgojumu saglabāt 2015.gada līmenī.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa trešdien žurnālistiem sacīja, ka “frakcija nekad nav pakļāvusies populismam” un lēmums neatbalstīt ierosinājumu par parlamentāriešu algu saglabāšanu esošajā līmenī esot bijis vienbalsīgs. Viņa minēja, ka deputātu algas ir piesaistītas vienotajai valsts pārvaldē strādājošo atalgojuma sistēmai, kā arī to, ka Latvijas parlamentārieši ir vieni no viszemāk atalgotajiem visā pasaulē, kaut arī krīzes laiks ir pagājis.
ZZS vienojās, ka partiju apvienībai būs brīvas balsojums, savukārt “No sirds Latvijai” un LRA solīja palikt pie iepriekš paustā un atbalstīt deputātu algu iesaldēšanu. Savukārt partija “Saskaņa” nolēma nepiedalīties balsojumā.
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums paredz Saeimas deputātu algas piesaisti aizpagājušā gada vidējai algai valstī ar koeficientu 3,2 un vidējās algas kāpumam. Tas nozīmē, ka 2016.gadā deputāta algai jāpieaug par 157 eiro.
“Taču, tā kā vairākās valstij būtiskās nozarēs ar nākamā gada budžeta projektā plānoto finansējumu būs jāievēro taupības pasākumi līdzekļu trūkuma dēļ, kā arī to, ka valstij pieaugušo aizsardzības izdevumu dēļ nav izdevies pietiekamā apmērā paaugstināt atalgojumu daudziem no valsts budžeta finansētiem zemi atalgotiem darbiniekiem, NA deputāti uzskata, ka pareiza rīcība ir atteikties no likumā paredzētā algas pieauguma, tādējādi solidarizējoties ar sabiedrību,” sacīts iepriekš izplatītajā NA paziņojumā.