Lasīšanas laiks: 2 min
Saeima ceturtdien, 30.aprīlī, pirmajā lasījumā atbalstīja jauno pašvaldību finanšu izlīdzināšanas (PFI) modeļa likumprojektu, informē aģentūra BNS.
Par likumprojektu balsoja 58 deputāti, pret bija septiņi, bet balsojumā atturējās – 20 tautas kalpi.
Deputāti arī likumprojektam noteica steidzamību – to parlaments izskatīs divos lasījumos. Priekšlikumus otrajam lasījumam var iesniegt līdz 15.maijam, bet Saeima galīgajā lasījumā par jauno likumprojektu lems 4.jūnija sēdē.
Finanšu ministrijā (FM) iepriekš atzīmēja, ka jaunais PFI modelis ir vienkāršs un caurskatāms.
“Tas ļaus pašvaldībām ilgtermiņā vienkāršāk plānots savas finanses. Tāpat jaunais modelis izmainīs valsts budžeta dotācijas sadales principus – sadalīs to proporcionāli starp pašvaldībām, tuvinot tās pašvaldībai ar vislielākajiem ieņēmumiem uz vienu nosacīto iedzīvotāju. PFI sistēmas ieviešanas gadā tiks arī nodrošināts, ka nevienai pašvaldībai izlīdzinātie ieņēmumi, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, nesamazinās. Vienlaikus tiek būtiski vienkāršota modeļa aprēķina formula,”
skaidroja ministrijā.
Pēc FM paustā, esošā PFI sistēma ir sarežģīta, turklāt PFI aprēķins paredz ekonomiski nepamatotu finanšu nepieciešamības sadalījumu starp republikas pilsētām un novadu pašvaldībām, attiecīgi no kopējās finanšu nepieciešamības 47% attiecas uz republikas pilsētām, bet 53% – uz novadu pašvaldībām, lai arī iedzīvotāju skaits republikas pilsētās un novados ir apgriezti pretējs (52% iedzīvotāju dzīvo republikas pilsētās un 48% iedzīvotāju dzīvo novadu pašvaldībās). Esošā PFI sistēma arī nerisina problēmu, ka lielākai daļai pašvaldību ieņēmumi pēc PFI nav atkarīgi no vērtētiem ieņēmumiem pirms PFI, tāpēc var secināt, ka pašvaldības netiek motivētas veicināt uzņēmējdarbību pašvaldībā.
Ņemot vērā esošās PFI sistēmas nepilnības, jaunajai PFI sistēmai būtu jāveicina pašvaldības stimulēt saimniecisko darbību, PFI sistēma jāvienkāršo, pārskatot finanšu nepieciešamības aprēķinu, kā arī nepieciešams atteikties no pašvaldību sadalījuma grupās republikas pilsētas un novadi.
Lai ievērotu izvirzītos nosacījumus, jaunā PFI sistēma tiek balstīta uz četriem pamatprincipiem – pārskatīt demogrāfisko kritēriju vērtības un papildināt kritērijus ar teritorijas platību raksturojošu kritēriju; ieviest izlīdzināmo vienību – pašvaldību atšķirību ievērtēšanai aprēķinos; izlīdzināšanu veikt pret pašvaldību vidējiem vērtētiem ieņēmumiem; valsts budžeta dotāciju sadalīt proporcionāli starp pašvaldībām, tuvinot tās pašvaldībai ar vislielākajiem ieņēmumiem uz vienu izlīdzināmo vienību.
Jaunas likumprojekts varētu stāties spēkā no 2016.gadā.
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka arī Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks jauno modeli vērtē pozitīvi.