Lasīšanas laiks: 5 min
Pandēmija ir piespiedusi daudzus atkārtot higiēnas noteikumus, bet vai mēs patiešām pietiekami bieži mainām gultas veļu un dvieļus, vai mazgājam drēbes pārāk reti, vai arī pārspīlējam ar higiēnu? Uz šiem jautājumiem atbild farmaceits.
Pēc „Gintarinės vaistinės” farmaceites Giedres Tautkevičienes teiktā, COVID-19 pandēmija mums patiešām ir atgādinājusi par noteiktām higiēnas un etiķetes normām, un tam būs pozitīva ietekme ilgtermiņā.
„Ne reizi vien klients man ir vienkārši uzklepojis, un nācies no sejas notīrīt siekalu paliekas. Tikmēr no pandēmijas sākuma līdz pat šim brīdim klienti, kuriem ir slimības simptomi, parasti valkā maskas, ievēro drošu distanci un neklepo tieši sejā. Tas vien ir liels solis uz priekšu,” viņa saka.
Mazgāt gultas veļu reizi nedēļā
Kā stāsta farmaceite, runājot par sadzīves higiēnu, rodas jautājumi par to, cik bieži jāmazgā gultas veļa – tā un dvieļi jāmazgā vismaz reizi nedēļā.
„Traipi uz gultas veļas nerodas īpaši bieži, un dzīves ritma dēļ tie bieži tiek aizmirsti. Taču, ieliekot gultas veļu zem palielināmā stikla, skats būtu šokējošs. Gultas veļa uzkrāj tūkstošiem atmirušo ādas šūnu, kas nolobās no ādas, putekļu ērcītes, sviedru daļiņas un ziedputekšņus, kas iekļuvuši pa atvērtu logu. Ja guli bez drēbēm, arī izdalītie ķermeņa šķidrumi paliek gultasveļā. Guļot kopā ar mājdzīvniekiem, gultas veļā var nonākt mati, blaugznas un šķidrumi. Tāpēc mums ir tik daudz baktēriju un sēnīšu. Arī dvielis ir ļoti labvēlīga vide baktēriju vairošanai, jo tas ir mitrs un silts,” saka G. Tautkevičiene.
Ja āda ir neskarta un pareizi pilda savu aizsargfunkciju, farmaceite saka, ka otrajā nedēļā, kad izmantojat to pašu gultas veļu vai dvieļus, ādas kairinājums var nebūt jūtams. Tomēr cilvēkiem ar alerģijām, kontaktdermatītu vai ekzēmu var rasties ādas problēmas. Tiem, kam ir problemātiska sejas āda, regulāri nemainot spilvendrānu, ādas poras var aizsprostot intensīvāk.
“Apakšveļa un zeķes jāmaina katru dienu. Drēbju mazgāšanas biežums ir atkarīgs no tā, cik bieži tās valkājam un cik ilgi pie tām paliekam, cik intensīvi svīstam. Ja jautā, cik bieži vajadzētu pirkt jaunu apakšveļu, ieteikums ir ik pēc 6 līdz 12 mēnešiem, atkarībā no tās stāvokļa,” skaidro farmaceite.
Kas ir ļaunākais, kas var notikt, pārāk bieži mazgājot drēbes? Tās nolietosies ātrāk, bet, mazgājot retāk, problēmu būs daudz vairāk. Ja drēbēm nav traipu, pēc G. Tautkevičienes teiktā, bieži vien var pietikt tikai ar to noskalošanu ar ūdeni, neizmantojot mazgāšanas līdzekli.
„Tikmēr apakšveļā uzkrājas ievērojams daudzums sviedru un citu ķermeņa šķidrumu. Tai ir tiešs kontakts ar mūsu ķermeni, tāpēc var būt lielāks risks saslimt ar urīnceļu, maksts un dzimumlocekļa infekcijām. Mazgājot zeķes reti, palielinās sēnīšu infekcijas risks,” viņa apgalvo.
Baktērijas un sēnītes pastāvīgi ieskauj cilvēku – tās netraucē, kamēr imūnsistēma ir spēcīga, cilvēkam ir pietiekams daudzums labo baktēriju un darbojas ādas aizsargfunkcija. Ja ķermenī ir balanss, tas var izraisīt infekciju vai iekaisumu.
„Higiēnisko ieliktnīšu parādīšanās ir ievērojami atvieglojusi ikdienas dzīvi – daudzas sievietes biežāk tos lieto, jo, kā pašas saka, jūtas drošāk un atzīst, ka apakšveļa jāmaina retāk. Tomēr ikdienas higiēnas salvešu lietošana palielina urīnceļu infekciju risku. Man ir vairāki klienti, kuri bieži cieš no šīs problēmas, un viņi visi izmanto ieliktnīšus ikdienā. Sievietēm, kuras bieži slimo ar urīnceļu infekcijām, tam vajadzētu pievērst uzmanību,“ uzsver G. Tautkevičiene.
Vai var būt pārāk daudz higiēnas?
Farmaceite atzīst, ka dažkārt ir gadījumi, kad arī pārmērīga higiēna var nodarīt ļaunumu. Tāpēc, ja ir sausa āda, rūpīgi jāizvēlas higiēnas līdzekļi, lai āda pārāk nesausinātu.
„Sausa, zvīņaina āda ir bojāta āda, kas vairs nespēj nodrošināt nepieciešamo aizsardzību. Šajā gadījumā ir piemēroti eļļas tīrīšanas līdzekļi, kas nav tik sausinoši, un pēc mazgāšanas ir svarīgi lietot krēmus un mīkstinošus līdzekļus. Man ir vairāki aptiekas klienti, kuri sūdzas par ļoti sausu ādu, viņi vairs nevar lietot nekādus tīrīšanas līdzekļus un ir spiesti samazināt mazgāšanu ar ūdeni, jo nepārtraukti izjūt niezi, sasprindzinājumu un sāpes. Dažas sievietes intensīvi lieto arī maksts skalošanas līdzekļus, kas izjauc dabisko pH, izraisot biežākas infekcijas un sausumu,” saka G. Tautkevičiene.
Viņa turpina, sakot, ka pārmērīga higiēnas aprūpe izjauc normālu organisma mikrofloru, kas var izraisīt iekaisuma procesus un biežākas infekcijas.
„Piemēram, cilvēkiem ar taukainu galvas ādu bieži vien ir nepieciešami produkti, kas ievērojami samazina sebuma veidošanos. Tā rezultātā tiek izvēlēti produkti, kas intensīvi sausina galvas ādu, bet kuriem pēc intensīvas lietošanas ir pretējs efekts. Galvas āda kļūst vēl taukaināka. Tas notiek tāpēc, ka tad, kad āda ir pārāk sausa, organisms sāk kompensēt un izdalīt vēl vairāk taukvielu. Tāpēc intensīvus tīrīšanas līdzekļus vajadzētu lietot ne biežāk kā reizi nedēļā,” saka farmaceite.
Tāda pati problēma var rasties, ja regulāri lieto mutes skalojamos līdzekļus ar hlorheksidīnu. „Tā ir ļoti vērtīga viela smaganu iekaisumam, pēc dažādām ķirurģiskām iejaukšanās darbībām, taču, ilgstoši lietojot, tiek izjaukta dabiskā mikroflora, biežāk var uzkrāties aplikumi, un gļotāda kļūst jutīga,” atzīmē G. Tautkevičiene.
Vai meklējat augstas kvalitātes gultas veļu par zemāku cenu? Apstāties pie: nostra.lv.