Lasīšanas laiks: 3 min
Lai apzinātu objektus bez elektrotīkla pieslēguma, kurās pastāvīgi dzīvo iedzīvotāji, sadales sistēmas operators “Sadales tīkls” aktualizēs iepriekš īstenoto sadarbību ar pašvaldībām un kopā ar Ekonomikas ministriju un pašvaldībām meklēs risinājumus, lai šīm mājsaimniecībām nodrošinātu elektroenerģijas piegādi, informē aģentūra BNS.
Jaunu elektrotīkla pieslēgumu ierīkošanu nosaka Elektroenerģijas tirgus likums un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) noteikumi. Tajos ir noteikti vienoti elektrotīkla pieslēguma ierīkošanas vai esošā pieslēguma jaudas palielināšanas noteikumi visiem sistēmas lietotājiem, un “Sadales tīklam” nav tiesību rīkoties pretēji normatīvo aktu regulējuma prasībām, diferencējot sistēmas lietotājus pēc to sociālā un ekonomiskā stāvokļa vai īpašuma atrašanās vietas.
Pēc informācijas apkopošanas par mājsaimniecību objektiem bez elektroenerģijas piegādes “Sadales tīkls” kopā Ekonomikas ministriju un pašvaldībām meklēs risinājumus, lai palīdzētu šiem iedzīvotājiem, kā arī novērstu situācijas, ka elektrotīkla pieslēgums tiek ierīkots īpašumos, kuros elektroenerģija netiek lietota pastāvīgi vai lietota sezonāli.
Jauna elektrotīkla pieslēguma ierīkošanas izmaksas atkarīgas gan no klientam nepieciešamās jaudas, gan no objekta atrašanās vietas, kā arī no atbilstošas jaudas elektropārvades tīkla atrašanās vietas, pie kura veikt pieslēgumu.
Pieslēgumiem līdz 40 ampēriem (A) lietotājs maksā 60% no pieslēguma izmaksām, pārējo sedz “Sadales tīkls”. Savukārt, pieslēgumiem virs 100A klients sedz pieslēguma maksu 100% apmērā un piecu gadu laikā, efektīvi izmantojot pieprasīto jaudu, klientam ir iespēja atgūt visus savus elektrotīkla pieslēguma ierīkošanā ieguldītos līdzekļus.
Klientam pirms pieslēguma pieteikuma iesniegšanas ir jāizvērtē, cik jaudas ir nepieciešams, lai nodrošinātu savu elektroiekārtu darbu. Ļoti nozīmīgs izmaksu nosacījums ir pieslēguma vietas atrašanās attālums no esošā elektrotīkla, t.i., jo tālāk no esošā elektrotīkla tiks izvēlēta pieslēguma vieta, jo ir lielāka varbūtība, ka pieslēguma izmaksas klientam būs augstākas. Pēc klienta apstiprinājuma un nepieciešamības gadījumā arī būvprojekta saņemšanas “Sadales tīkls” izsludina atklātu iepirkuma procedūru un veic pretendentu atlasi, lai noskaidrotu pieslēguma izbūves veicēju un faktiskās izbūves izmaksas. Izsludinot iepirkumu, arī lietotājs var pieteikt sevis izvēlētu būvkomersantu, kuram ir tiesības strādāt ar “Sadales tīklu”, un sekot līdzi iepirkuma procesam. Izvērtējot saņemtos piedāvājumus, tiek izvēlēts piedāvājums ar viszemāko cenu.
“Sadales tīklam” jārūpējas, lai objektā varētu nodrošināt drošu un normatīvo aktu prasībām atbilstošu elektroenerģijas piegādi, līdz ar to ne vienmēr objektos, kuros kādreiz ir bijis elektrotīkla pieslēgums, elektroenerģijas piegādi var atjaunot bez elektrotīkla atjaunošanas un rekonstrukcijas darbiem. Elektroenerģijas piegāde objektā bez maksas, kā to paredz “Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas sistēmas dalībniekiem”, var tikt atjaunota sešu mēnešu laikā no elektroenerģijas piegādes (lietošanas) pārtraukšanas brīža, pie nosacījuma, ja nemainās attiecīgā pieslēguma tehniskie parametri un ir saglabājies pieslēguma nodrošināšanai nepieciešamais elektrotīkls uz attiecīgo pieslēguma vietu.
“Sadales tīkls” ir elektroenerģijas sadales sistēmas operators, un tā vienīgais īpašnieks ir valstij piederošā energokompānija “Latvenergo”. “Sadales tīkls” piegāda elektroenerģiju aptuveni 1,1 miljonam klientu objektu.