Lasīšanas laiks: 4 min
Frisbijs ir aktīvs bezkontakta sporta veids, kas pēdējos gados popularitāti iekarojis arī Latvijā. Pirmie entuziasti Valmierā frisbiju aizsāka spēlēt jau pirms 12 gadiem. Par šī sporta veida attīstību Valmierā un saviem panākumiem portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja ilggadēja frisbija spēlētāja Sabīne Šmite.
Kā aizsākās Tava interese par frisbiju?
Vairāk nekā 13 gadus nodarbojos ar vieglatlētiku, tomēr vienā brīdī sapratu, ka šajā sportā esmu sevi izsmēlusi, “pārtrūka stīga” kā citreiz pati saku. Tajā laikā sāku meklēt variantus, kur sevi realizēt. Man paveicās, ka gadījos Daliņu pludmalē tad, kad tur notika frisbija treniņš un tā es izdomāju pamēģināt. Kā tas frisbijā visbiežāk notiek – tas aizrauj ar pirmo reizi.
Kādi līdz šim ir bijuši Tavi panākumi frisbijā?
Lielākie panākumi ir bijuši tieši pēdējā gada laikā. Janvārī ar Valmieras sieviešu komandu uzvarējām starptautiskajā Baltkrievijas turnīrā “Winter Brest”. Pēc tam uzvarējām arī Latvijas čempionātā, kas līdz šim Valmieras komandai nebija izdevies. Protams, ir bijuši vairāki sasniegumi atsevišķos turnīros, bet lielākais sasniegums līdz šim ir dalība Pasaules pludmales frisbija čempionātā Francijā, kur ar Latvijas izlasi izcīnījām 10.vietu. Ļoti paveicās ar meitenēm, kuras ar mani kopā devās pārstāvēt valsti, jo visas bijām uz “viena viļņa”, kas nepārprotami ir viens no panākumu stūrakmeņiem komandas sporta veidos. Darbs šādā komandā palīdzēja man sasniegt arī savus individuālos panākumus čempionātā, jo rezultātā es biju visa čempionāta vērtīgākā zonas spēlētāja un ceturtā vērtīgākā kopvērtējumā.
Kā gatavojies Pasaules čempionātam?
Sagatavošanās darbi pirms Pasaules čempionāta ir līdzīgi kā jebkurā citā sporta veidā pirms nopietna starta – treniņi, treniņi un vēlreiz treniņi. Trīs reizes nedēļā notika treniņi Valmierā, divas reizes Salaspilī un vienu reizi nedēļā devāmies uz pludmali Saulkrastos, kur treniņš ilga līdz pat sešām stundām. Lasījām teorētiskos materiālus, analizējām pretinieču spēļu video un mācījāmies noteikumus. Gribētu minēt, ka frisbijā tiesneši ir paši spēlētāji, tāpēc ikvienam, kurš atrodas laukumā, ir labi jāorientējas visos noteikumos un to niansēs. Tas šo sporta veidu atšķir no citiem, jo mēs nepaļaujamies uz tiesnešu labvēlību vai nelabvēlību, bet gan paši esam atbildīgi par spēles attīstību, noteikumu ievērošanu un savu rīcību laukumā.
Sagatavošanās process bija grūts, tomēr tas viss sagatavoja tiem apstākļiem, ar kādiem mums bija jātiek galā čempionāta laikā. Nedēļā, kad notika čempionāts, Francijā bija līdz pat +40 grādu svelme, kas būtiski apgrūtināja spēlēšanu. Un smiltis pludmalē bija tik sakarsušas, ka tajās nevarēja nostāvēt uz vietas. Lai negūtu pēdu apdegumus, mēs izlīdzējāmies ar zeķēm. Pēdu apdegumi kopumā bija visbiežāk gūtā trauma čempionāta laikā.
Kā Tu varētu raksturot Valmieras frisbija dzīvi kopumā?
Valmieras frisbija dzīve kļūst arvien dinamiskāka. Ir pagājuši 12 gadi, kopš frisbiju Valmierā sāka spēlēt pirmie entuziasti. Kopš tā laika esam daudz strādājuši, lai šo sporta veidu popularizētu. Protams, vēl ir tādi, kuri uzskata, ka šis sporta veids ir tik vien kā palidināt šķīvīti jūras malā, bet, pateicoties skolēnu apmācībām, atvērtajiem treniņiem un turnīriem, mums beidzot lēnām izdodas šo stereotipu lauzt.
Šajā gadā saņēmām arī Latvijas Frisbija federācijas balvu par kluba aktivitāti un darbu sociālajos tīklos. Aizpagājušajā nedēļā notika pirmais Valmieras pilsētas skolēnu frisbija čempionāts. Mūsu komandas spēlētāji ir iekļuvuši Latvijas valsts izlasēs gan sieviešu, gan vīriešu, gan U-20 grupā. Katru gadu kā klubs uzstādām sev mērķus un šogad esam cītīgi strādājuši, lai tie tiktu sasniegti.
Vai ar šo sporta veidu vēlies saistīt arī turpmāko dzīvi?
Kā jau minēju, frisbijs ir aizraujošs sporta veids. Protams, ka saistīšu savu dzīvi ar frisbiju. Šobrīd savu laiku veltu jauno spēlētāju apmācībai, jo mums šogad ir daudz jauniešu, kuri uzsākuši trenēties. Galvā ir daudz ideju ko gribētu attīstīt turpmākajos gados. Kamēr tās nebūs realizētas, tikmēr jau miers man nebūs.
Ko Tu gribētu novēlēt tiem, kuri gribētu izmēģināt uzspēlēt frisbiju?
Lai piesaistītu jaunos spēlētājus, pašlaik mēs cenšamies uzrunāt divas mērķauditorijas – skolēni un cilvēki vecumā 25+. Kāpēc tieši otrā vecuma kategorija? Jo mēs esam sapratuši, ka šī ir niša Valmierā, kurā trūkst amatieru komandas. Tiem, kuri ir vecumā 25+ un ir sportiski, azartiski, ir diezgan problemātiski iesākt nodarboties ar sporta veidu, kurā nav gūta pieredze. Frisbijs savus sportistus nešķiro pēc vecuma vai dzimuma. Svarīgi ir zināt, ka frisbijs ir ātrs, aktīvs un prasa koordināciju.
Vēl es gribētu novēlēt drosmi atnākt uz kādu treniņu, jo es varu garantēt, ka iespaids par šo sporta veidu mainīsies. Vai tas iepatiksies? – To mēs noskaidrosim!