Lasīšanas laiks: 2 min
1. decembrī plkst. 19.00 Rīgas Domā notiks biedrības “Ascendum” projekta “Mans Doms” organizētais Edgara Raginska mūzikas autorkoncerts “Satikšanās. Ērģeles. Meditācija”. Koncertā skanēs pieci pirmatskaņojumi, kas veltīti Rīgas Domam un četriem Latvijas vēsturisko novadu dievnamiem – Bauskas Svētā Gara evanģēliski luteriskajai baznīcai, Kuldīgas Svētās Annas evanģēliski luteriskajai baznīcai, Viļakas Vissvētākās Jēzus Sirds Romas Katoļu baznīcai un Rubenes luterāņu baznīcai Kocēnu novadā, informē Kocēnu novada domē.
Garīgo apceri koncertam piešķirs īpaši veidota gaismu partitūra, savukārt Bauskas, Kuldīgas, Viļakas un Rubenes dievnamu vidi un emocionālo gaisotni uzburs šajās baznīcās filmētās videoprojekcijas.
Lai filmētu videoprojekcijas, kas radīs īpašu noskaņu koncertā, izvēlēti četri unikāli Latvijas dievnami, viens no tiem – vēsturiski nozīmīgais Rubenes dievnams. 13. gs. sākumā vienā no Latvijas senākajām kristīgajām draudzēm – Rubenē – tās dibinātājs un Imeras katoļu priesteris Latviešu Indriķis sarakstīja Indriķa Livonijas hroniku. “Indriķa hronika” ir senākā Latvijas teritorijā tapusī hronika. Galvenais vēsturiskais pirmavots par kristīgās ticības ienākšanu, personībām, tautu savstarpējām attiecībām, cīņām un sadzīvi tagadējās Latvijas un Igaunijas teritorijā no 1180. gada līdz 1227. gadam.
Rubenes evaņģēliski luteriskā baznīca celta 13. gadsimtā. Sākotnēji tā bijusi koka ēka, taču tagadējo izskatu baznīca ieguvusi 1739. gadā, ietverot tajā 14. gs. būvētās baznīcas altārdaļu. 2000. gadā, mainot baznīcas altārdaļas grīdu, tika atrastas senaizmirstas kapenes. Visticamāk, tās ir senās vecbaltiešu dzimtas – Patkulu kapenes. Patkulu dzimtai piederēja tuvējās Vaidavas, Ķieģeļu (Kegel), Podzēnu, arī Vecates un citas muižas. Uz sienas apmetuma saglabājušies trīs, iespējams, 18. gs. rakstīta teksta fragmenti vācu valodā no Ijāba grāmatas un Jāņa evaņģēlija.