Lasīšanas laiks: 3 min
“Royal Canin” ir etalons zinātniskajam darbam kucēnu gremošanas sistēmas veselības jomā. “Royal Canin” Pētījumu centrs ne tikai piedāvā kucēniem visvairāk piemēroto barību, bet arī turpina pētījumus saistībā ar kucēnu gremošanas sistēmas veselību, padziļinot vispārējās zināšanas šajā jomā.
Gremošanas sistēmas slimību klīniskās izpausmes bieži ir līdzīgas neatkarīgi no slimības iemesla. Suns pārstāj ēst, un viņam var būt caureja vai vemšana. Ja šie simptomi kļūst hroniski, iespējams, dzīvnieka organisms nespēj uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas, turklāt var parādīties vēl citi simptomi. Daži suņi zaudē svaru, tomēr vairākumam suņu tieši kažoks kļūst nespodrs, sauss un trausls. Protams, āda parāda suņa veselības stāvokli.
Suņi, tāpat kā cilvēki, cieš no dažādiem gremošanas traucējumiem, tādēļ ir svarīgi atrast neinvazīvas to diagnostikas metodes. Tā kā uzņēmuma “Royal Canin” speciālistiem allaž ir ļoti rūpējuši suņi un kaķi, ilgajos darba gados mēs esam panākuši ļoti iedvesmojošus rezultātus dzīvnieku gremošanas sistēmas veselības uzraudzībā arī bez invazīvām procedūrām, t. i., bez nepieciešamības pēc vispārējas anestēzijas, biopsijas vai pat ķirurģiskas operācijas.
Risinājums ir acu priekšā! Vienkārši tāpēc, ka nevaram nepamanīt gremošanas galaproduktu – suņa izkārnījumus. Tie patiešām ir izcils barības sagremojamības rādītājs. Kā atbildīgs suņa īpašnieks jūs noteikti novērtēsiet to, ka izkārnījumi ir viegli savācami ar liekšķeri un to nav daudz.
Tā kā kucēniem gremošanas sistēma nav nobriedusi, viņu izkārnījumi ievērojami atšķiras no pieaugušu suņu izkārnījumiem. Tāpēc pētījumos, izmantojot pilnībā pieaugušu dzīvnieku vērtēšanas sistēmu, nav iespējama pareiza vērtēšana un salīdzināšana. Šī iemesla dēļ kucēnu “kaku kvalitātes” vērtēšanai mēs izmantojam 13, nevis tradicionālo piecu punktu skalu.
Dažu gremošanas sistēmas slimību diagnozes noteikšanai labāk ir izmantot invazīvas izmeklēšanas metodes, piemēram, biopsijas paraugu ņemšanu. Fekālie imūnglobulīni (IgA) raksturo zarnu trakta imūnsistēmu, un specifiskie izkārnījumu marķieri, piemēram, kalprotektīns, norāda uz iekaisīgu procesu klātbūtni. Ja ir nosakāms to daudzums, biopsija nav vajadzīga.
Patiesībā izkārnījumos esošā IgA un kalprotektīna daudzuma noteikšana ir lieliska zarnu trakta veselības vērtēšanas metode. Nesen publicēti pētījuma rezultāti liecina, ka “Royal Canin” zinātnieki ir novērojuši arī vecuma, grūsnības un laktācijas ietekmi uz šo vielu līmeni izkārnījumos. Citi nozīmīgi faktori, kas jāņem vērā, vērtējot šķidru izkārnījumu rašanās iemeslus, ir suņa šķirne un dzīvnieka auguma lielums. Mazo šķirņu suņiem jau no dabas ir raksturīga stingru izkārnījumu veidošanās, bet lielo šķirņu suņu izkārnījumi bieži ir mīkstāki. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ, izvēloties barību, ir jāņem vērā ne tikai suņa vecums, bet arī viņa auguma lielums un aktivitāte. “Royal Canin” uzturzinātnes speciālisti, izstrādājot barības sastāvu, pamatojas uz jaunāko zinātnisko informāciju un bieži veic novatoriskus pētījumus, neizmantojot invazīvas metodes. Protams, ne vienmēr ir patīkami rūpīgi pētīt suņa izkārnījumus, tomēr to ļoti atsver palīdzība, kas tādējādi tiek sniegta jūsu kucēna veselīgai augšanai. Turklāt veterinārārstu profesionālās darbības papildināšana ar noderīgām praktiskām un validētām diagnostikas metodēm noteikti motivē mūsu pētnieku kolektīvus.
* Šīs vadlīnijas ir pieejamas Pasaules Mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācijas (WSAVA) tīmekļa vietnē http://www.wsava.org/guidelines/vaccination-guidelines