Lasīšanas laiks: 2 min
Piešķirot vārdu savam bērnam vecāki nosaka būtisku daļu mazuļa turpmākās dzīves, jo vārds būs tas, ar ko viņš vai viņa pats sevi turpmāk identificēs, ir pārliecināta Valmieras Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Viļumsone.
Pēc viņas teiktā, – tas, cik spēcīgs, ērts, sarežģīts vai svešs būs bērna vārds lielā mērā noteiks arī to, kā mazais jutīsies un kā viņam veiksies. “Agrāk mūsu senči, balti sasēdās aplī, jaundzimušais bija pa vidu, un visi lēma, kādas ir dzimtas īpašības, – spēks, garīgums, izturība,… un tad no pirmajiem burtiem lika kopā vārdu, lai tas simbolizētu šīs labākās īpašības un tādu veidotu arī mazuļa nākotni,” sacīja R.Viļumsone.
Savukārt patlaban vecāki daloties divās grupās. Vieni liekot pavisam latviskus, spēcīgus vārdus kā Elza, Marta, Jānis, Daina, Jēkabs, Pēteris un citus, bet otri esot tā “iejukuši Eiropā”, ka bērnu vārdos latviskumu esot grūti saskatīt. “No vienas puses es varu saprast –
kad bērns ienāk pasaulē, vecākam gribas šo mirkli padarīt vēl jo īpašāku, iedodot bērnam īpašu vārdu,
taču ne vienmēr vecāki, labu gribot, padomā, cik viegli bērnam būs dzīvot ar šo vārdu,” atzina R.Viļumsone.
2014.gadā Valmieras Dzimtsarakstu nodaļā kopumā reģistrēti vairāk nekā 100 jaundzimušie, tostarp arī mazuļi ar neparastiem vārdiem.
Jauno puišu vidū ir tādi vārdi kā Elans, Evans, Jozua, Aurelius un Kurts, savukārt meitenes nosauktas par Londonu, Milānu un Izabellu Elozino.
Divus vārdus bērniem likt vairs neesot tik populāri kā vēl nesen, kad šāda prakse bijusi jau pieņemta kā norma. Līdz 2014.gadam meitenēm divi vārdi likti 13% gadījumos, bet zēniem – 10%. Kā atzina R.Viļumsone, viņasprāt pareizāk ir nevis uzriez piešķirt bērnam divus vārdus, bet vienu un ļaut, lai otru vārdu bērns izvēlas pats, kad paaugsies.
Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja atzina, ka
svarīgi ir, lai vecāki, dodot bērnam vārdu, apzinātos, ko šis vārds nozīmē bērna būtībai un vai pats bērns ar to būs mierā.
Turklāt visvienkāršāk par to pārliecināties esot “aprunājoties ar mazuli” un pavērojot, cik mierīgi vai saspringti jaundzimušais reaģē uz vienu vai otru vārdu, kas nereti esot kā rādītājs “piemērotākajam vārdam”.
Ceturtdien, 22.maijā tiek atzīmēta Visu neparasto un kalendāros neierakstīto vārdu diena.