Lasīšanas laiks: 2 min
25.augustā ap plkst. 4 no rīta daudzīvokļu mājas pagrabā Valmierā izcēlās ugunsgrēks, ko izdevās novērst tikai ar ātru iedzīvotāju ziņošanu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD). Lai gan ugunsgrēku likvidēja ātri, sekas varēja būt sliktākas. Tās būtu novērstas, ja obligāti koplietošanas telpās vajadzētu lietot dūmu detektorus. Iespējams, ka nākotnē visās koplietošanas telpās un arī pagrabos vajadzēs ierīkot gan detektorus, gan ugunsdzēsības aparātus.
Dzīvojamās mājas pagrabā ugunsgrēks izcēlās ap pulksten četriem, ugunsdzēsēji noreaģēja ātri – atbrauca mazāk nekā piecās minūtēs. Par to, kāds ir iemesls, nemāk spriest. Spriežot pēc zemes, kur ir daudz izsmēķu, iespējams, tas varētu būt kāds izsmēķis, jo nekādas elektroinstalācijas un vadi nav redzami. “Pieteica VUGD viena no mājas iedzīvotājām. Naktī bija sajutusi dūmu smaržu, sākumā domājusi, ka svecīte deg, izrādās – nē. Koridorā izgāja un sajuta vēl spēcīgāku dūmu smaku, tad gāja uz leju, pagrabā redzēja degšanu un zvanīja VUGD,” pauž Jānis Bagāts, Valsts policijas pārstāvis.
Ugunsdrošības noteikumos ir atrunāts, ka daudzīvokļu māju bēniņus, pagrabus un tehniskās telpas noslēdz, lai neļautu nepiederošo personu iekļūšanu. Tiesa gan – likumā nav noteikts, ka daudzīvokļu māju koplietošanas telpās obligāti ir jābūt ugunsdzēšamajiem aparātiem un dūmu detektoriem. Taču ugunsdzēsēji rekomendē tos tomēr lietot. “Protams, tas būtu nepieciešams pagrabos. Primāri, galvenais, lai dzīvokļos ir dūmu detektori, bet jābūt arī koplietošanas telpās dūmu detektoriem ugunsdzēšamajiem aparātiem,” saka Mārtiņš Lingarts, VUGD VRB Valmieras daļas komandiera pienākumu izpildītājs.
“Apskatot pagraba telpas, bija konstatēts, ka ugunsgrēks divu pagrabu platībā notiek, un, ar mājas vecāko sazinoties, bija noskaidrots, ka uzskaite par mājas pagrabiem nav bijusi, ir bijuši arī kādi neapsaimniekoti pagrabi, pārbaudes laikā mēģināsim visu skaidrot,” saka Jānis Bagāts.
Dainis, kuram dzīvoklī ir dūmu detektoros naktī dūmu smaku nesajuta, viņu pamodināja ugunsdzēsēju spēcīga dauzīšana pa dzīvokļa durvīm. Taču līdz šim neko tādu viņš nav pieredzējis. “Es te 20 gadus dzīvoju, vienīgais, pīpji mūždien bija, tos kāds savāca, bet baigi daudz bija, saslaucīja čupā un izmeta.”
ReTV sazinājās ar mājas vecāko, lai sarunātu interviju, taču pēcāk atbildīgā persona uz zvaniem neatbildēja. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā atgādina, ka namsaimniekam jāveic ugunsdrošības instruktāža mājas iemītniekiem, kā arī evakuācijas ceļā, kas ir kāpņutelpā, un pagrabā jābūt atbrīvotiem no visiem šķēršļiem.