Lasīšanas laiks: 2 min
Lai likumīgi varētu vadīt transporta līdzekli, nepietiek tikai reizi dzīvē nokārtot eksāmenu un iegūt tiesības. Autovadītājam nepieciešama arī derīga medicīniskā izziņa. Taču ļoti bieži vadītāji aizmirst pārbaudīt, vai šai izziņai nav beidzies derīguma termiņš. Kādas tam var būt sekas?
ReTV Ziņas uzrunāja kādu autovadītāju no Rūjienas, kura nejauši atklājusi, ka medicīniskās izziņas derīguma termiņš beidzies jau 2018. gadā. Ar nederīgu vadītāja apliecību viņa pa autoceļiem pārvietojusies jau teju trīs gadus. “Man nebija ne jausmas, kas un kad tā medicīniskā ir jākārto. Netīšam ielādēju to CSDD aplikāciju, tur parādījās, ka manas tiesības nav derīgas, jo nav derīga medicīniskā. Es domāju, ja jau tā, tad būtu atnācis kāds paziņojums, vai ģimenes ārsts teiktu.”
Valsts policijas Valmieras iecirkņa pārstāve Kristīne Boževniece atklāj, ka pēdējā laikā samazinās autovadītāju skaits, kuriem liegts vadīt transporta līdzekli, jo nav derīga medicīniskā izziņa. “Ja ir lielās kategorijas, tad dod uz pieciem gadiem, bet B kategorija – uz desmit gadiem. Tad cilvēks apjūk un nezina. Bet vairāk ir tendence aizmirst, ja nav tā CSDD profila, aptur, piemēram, par ātruma pārkāpumu, tad konstatē, ka nav derīgas tiesības.”
Sods par braukšanu bez veselības pārbaudes ir 40 eiro. ReTV Ziņu uzrunātie autovadītāji atzīst, ka ne visi rūpīgi seko līdzi, vai šis dokuments ir derīgs.
Tikmēr vides un darba drošības eksperts ReTV Ziņām uzsver, ka katra autovadītāja pienākums ir rūpēties, lai pie stūres sēstos esot pie labas veselības, īpaši svarīgi tas ir profesionāliem autovadītājiem, piemēram, autobusu un smago automašīnu vadītājiem. “Ja mēs mēģināsim ko sarunāt vai kā apiet, tad tieši tāds pats var būt tev pretī uz ceļa, un jūs negribēsiet būtu tajā vietā un tajā sekundē. Tāpēc tā drošība ir abpusēja. Apdraudot sevi, apdraudam arī apkārtesošos. Līdzīgi, kad sēsties pie stūres dzērumā, jo var kādu nogalināt,” saka Ivars Vanadziņš, Rīgas Stradiņa universitātes pārstāvis.
Sociālajos medijos daudz tiek runāts, ka iegūt medicīnisko izziņu ir ļoti formāls pasākums, kas nebūt nenosaka reālo veselības stāvokli. Pēc CSDD datiem šobrīd Latvijā ir vairāk nekā 871 autovadītājs, tiesa gan – nav zināms, cik daudz no viņiem ir aktīvi transportlīdzekļu vadītāji ikdienā.