Lasīšanas laiks: 2 min
Latvijas pensiju sistēma ir ilgtspējīga, jo modelēta matemātiski, intervijā Latvijas Televīzijas “Rīta Panorāmā” ceturtdien norādīja labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”).
Viņš teica, ka varam lepoties ar savulaik politiķu izšķiršanos un lielo drosmi šādu sistēmu ieviest.
“Latvijas pensiju sistēma [pasaulē] tiek vērtēta ļoti pozitīvi, jo tā ir ilgtspējīga pēc savas būtības, viņa ir matemātiski modelēta un pilnībā atkarīga no iemaksām, jo vairāk iemaksā, jo vairāk saņem. Tā ir ilgtspējīga un sociāli taisnīga. [..] Tas ir retais gadījums, kad mēs tā laika politiķiem varam pateikt paldies,” sacīja Reirs par sistēmu, kas ieviesta pirms 20 gadiem.
Latvijā lielākajai daļai vecuma pensionāru ir mazas pensijas, un, atbildot uz jautājumu par senioru salīdzinoši sliktajiem dzīves apstākļiem, viņš atbildēja: “Mums ir jāskatās kontekstā un salīdzinājumā ar citām valstīm. Lietuvā tikai pērn sāka atgriezt pensijas, kuras tika nogrieztas krīzes laikā. Mums jau trešo gadu tiek pensijas indeksētas. Saeima sadarbībā ar Labklājības ministriju ir pieņēmusi likumprojektu, kas paredz, ka no nākamā gada pensijas tiks indeksētas 50% apmērā no algu pieauguma.” Ministrs arī teica, ka LM sadarbībā ar Saeimas komisiju strādā pie sistēmas, kā iedibināt taisnīguma principu cilvēkiem ar lielu darba stāžu.
Cilvēkiem, kas pensionējās pirms pensiju sistēmas ieviešanas, bija ļoti mazas algas, un šiem cilvēkiem nav uzkrājuma.
“Viens no variantiem – šiem cilvēkiem straujāka indeksācija, bet tikai tiem, kuriem ir stāžs,” stāstīja Reirs. Nepieciešamais darba stāžs varētu būt 30 – 35 gadi, kā arī atbalstu varētu sniegt cilvēkiem, kas pensionējās agrāk kaitīgu darba apstākļu dēļ. Šie priekšlikumi tiks iesniegti valdībā augustā.
Sociālā budžeta uzkrājums šogad būs 100 miljonu eiro apmērā, informēja ministrs.
Jau ziņots, ka ceturtdien LMrīko konferenci, kurā izvērtēs pensiju sistēmas 20 gadus. Konferenci atklās Reirs un Zviedrijas sociālās drošības ministre Annika Strandhāla (Annika Strandhäll). Konferencē plānota paneļdiskusija par pensijas reformas izaicinājumiem ieviešanas gaitā un šodien.
Konferencē piedalīsies arī pārstāvji no Eiropas Komisijas Latvijā pārstāvniecības, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Pasaules Bankas, kas apskatīs Latvijas pensiju sistēmu no starptautiskās perspektīvas.
Vecuma pensijas Latvijā saņem ap 469 000 cilvēku, jaunpiešķirtās pensijas apmērs pērn bija vidēji 306 eiro. Darba ņēmēju vidējā apdrošināšanas iemaksu alga ir 689 eiro, bet 35% cilvēku iemaksas veic līdz minimālajai algai.
Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensijufondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.